Jump to content
Sign in to follow this  
blue

Le Gourmet

Recommended Posts

Acum e mare tam-tam cu fructele, ca vezi domne' nu ai de unde sa mai mananci ceva sanatos.

 

Eu va spun din experienta, atat in calitate de producator, cat si in calitate de importator, ca in realitate fructele din import sunt mai sanatoase decat ale noastre. 

 

Spre exemplu, la noi, ca sa obtii calitate pentru faimoasele soiuri Ionatan sau Golden, e nevoie de 12 stropiri cu pesticide. Si asta fiindca marile bazine pomicole de la noi sunt "infestate" si nu mai rezista la daunatori.

 

In schimb, ungurii obtin calitate mult mai buna cu stropiri pe jumatate. 

 

Cat despre gust, eu nu pot face diferenta. Povestile din popor precum ca gustul marului romanesc nu se compara cu cele din import sunt vrajeli.

Share this post


Link to post
Share on other sites

cica-i ceara vegetala (faza cu maru'), retine apa si previne uscaciunea , la fructe cica ar fi solubile in apa , in cosmetica ar fi solubile in ulei.


bine trebuie sa fi nebun sa nu speli fructele inainte de a le manca.


cert e ca mai bine mananci carne decat fructele astea sanatoase :) noroc ca Simi' nu le da crezare astora

Share this post


Link to post
Share on other sites

deci inseamna ca depunerile lui Similea, nu sunt depuneri de grasime, ci de ceara, problem solved :)

  • Upvote 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

pe mine ma enerveeaza faza cu vopsitul fructelor..

dupa cum zic astia, dupa ce vom murii o sa stam conservati precum mumiile

Share this post


Link to post
Share on other sites
:))))) bai paiuțe, eștii dă groazăăă frateeee!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Paiuț visează la nurii lu' nevastă-sa

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu nu , spune-ne tu cum sta treaba :) 
eu cred ca asa cum s-a tot adaptat corpul si a evoluat conform vremurilor, asa o sa fie si cu mancarea , dupa cum zic astia in cateva sute de ani o sa avem degetele mai lungi din cauza "tehnologiei" 

Share this post


Link to post
Share on other sites

da un ciupa in devenire =))

Pai eu stiu sa scriu.

nu nu , spune-ne tu cum sta treaba :) 

eu cred ca asa cum s-a tot adaptat corpul si a evoluat conform vremurilor, asa o sa fie si cu mancarea , dupa cum zic astia in cateva sute de ani o sa avem degetele mai lungi din cauza "tehnologiei"

Macar daca e cu castig de lungime, sa fie la alte extremitati. :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

ah , da Bogdan.. sunt inapt in ale scrisului de i-uri , doar mi-a dat pol' zmeura de aur

 

plm , cand esti manelist obligatoriu trebuie sa fii si analfabet, asezonat cu straie cocalaresti , that's me , no harm done hear 

 

sa ne mutam pe chatul celalalt

Edited by Krebs

Share this post


Link to post
Share on other sites

Oricum, fata de acum 5 ani, esti piesa rau. Cand ai aparut pe bmwclub era alta situatie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

no harm done hear 

 

 

 

Say what ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da' nu mai aduceti, dragilor, in discutie alti useri in contexte in care stiti ca ar putea reactiona.

 

asta sau fiti pregatiti s-o puneti pe masa.

 

uite, eu is acoperit. Pot sa scriu ''mas ♥ mircea solcanu'', stiind ca nu e aici, deci nu se poate lua de mine.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Manelele nu se canta-n engleza. :(

 

Bun, deci avem 2 afoni la engleza. Manelisti amandoi. :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.