Jump to content
Sign in to follow this  
blue

Le Gourmet

Recommended Posts

Bucataria macaronarilor este mai vasta decat a noastra.

 

Asa e, au foarte multe tipuri de paste.  :lol:

Intr-o casa de italieni, se mananca paste de 3-4 ori pe saptamana.

 

Dy2, poate iti era dor:

 

zvepow.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am bagat ieri la bait niste cotlet de porc cu sunca si sorici, in lapte. Iar acum ma apuc de friptura de Turda. In untura. Cred ca ar vrea si antijel.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vei fi foarte unsuros pe dejte. Eu zic sa mergi lău, asta e in stare

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kip, niciodata nu faci bait cu lapte. Cel putin nu pt. carnea de porc. 

La oaie sau vanat mai merge.

Eu baitul il fac intodeauna cu sare, piper, boia iute, ulei, apa si otet. Si mai ceva mirodenii dar pe astea nu le zic.

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Laptele in bait se pune doar daca vrei sa scoti mirosul specific. Dar in schimb da carnii un gust specific, naspa, mie nu imi place deloc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ai facut vreodata berbec haiducesc? Sau macar ai mancat asa ceva? Mi se pare foarte inedita treaba asta, ma gandeam sa incerc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu, si nici nu cred ca am sa incerc vreodata. E nevoie de mult timp si de multe lemne, vreo 4-5 roabe pline. Si de un berbec, normal.

In armata faceam ceva asemanator dar cu gaini. Tot in groapa plina cu jar, erau excelente, aroma de pene arse dadea o aroma interesanta carnii.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bai ma lasi? Gaina cu tot cu pene? Frate la capitolul gourmet sunt complet neinitiat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu, si nici nu cred ca am sa incerc vreodata. E nevoie de mult timp si de multe lemne, vreo 4-5 roabe pline. Si de un berbec, normal.

In armata faceam ceva asemanator dar cu gaini. Tot in groapa plina cu jar, erau excelente, aroma de pene arse dadea o aroma interesanta carnii.

Ma gandeam sa incerc asta in loc de gratar candva.

La gratar oricum ne strangem destul de multi. Dam gata un berbec fara probleme. :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Caline, din toate retetele gasite pe net, cei mai multi, localnici din Turda sau imprejurimi, asa isi amintesc friptura de turda, crestata, data cu sare de sac si lasata in lapte la frigider pana a 2-a zi. Stiu si eu ce-i ala un bait, ca am copilarit la munte, in zona cu multi ciobani si porcari. Dar aici nu e vorba de orice friptura, ci FRIPTURA DE TURDA iar asta asa se prepara. Sper ca m-am facut inteles.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sa mor daca inteleg de unde naiba a aparut chestia asta cu friptura de Turda.

Prima oara cand aud de asa ceva. Chiar asa se numeste?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da, ma, friptura de Turda. SI eu am aflat saptamana trecuta de la Cefi si am cautat pana am gasit reteta originala.

Share this post


Link to post
Share on other sites

De la mine gtfo. Nu stiti nimic :) da.

Am bagat ca spartu de 2 ori sapt trecuta :))

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu am facut poze. Am halit 3 bucati, insa. Mama, cum e soriciul ala de pe margine, crocant dar in acelasi timp se topeste in gura. Se face din cotlet dar cu tot cu grasimea si soriciul de pe margine. Am fost la macelar si a zis ca nu strica un porc doar ca sa-mi dea mie 1 kg de cotlet cu tot cu sorici, asa ca i-am luat toata bucata de aproape 6 kg.

 

Bine, e o bomba calorica. Se prajeste doar in untura bine incinsa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

E mai sănătoasă untura decât uleiul de floarea soarelui oricum :))

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cam asa arata. Singura diferenta la mine a fost ca eu am crestat si carnea la fel ca partea cu sunca si sorici din poza. Mi-au mai ramas 2 bucati, o sa le halesc inj curand, sa dorm bine la noapte. :lol:

 

 

 

 

IMG_0779_zps2559e89a.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vad ca e super buna si rece. partea cu sunca si sorici e ca jumarile.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.