Jump to content
Sign in to follow this  
blue

Le Gourmet

Recommended Posts

Bai, care-ai promis zilnic poze pe topicul asta? Laur sau ifx? Ca ma lasa memoria

Share this post


Link to post
Share on other sites

ayran + shaorma = love

 

Pe pariu ca Nea Valy mai gusta si cate-o shaorma din cand in cand.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pe pariu ca Nea Valy mai gusta si cate-o shaorma din cand in cand.

 

full fara piele

Share this post


Link to post
Share on other sites

da .avea o emisiune pe protv,promova mancarea traditionala

 

saliva saracu si inghitea in sec numa cand povestea

Share this post


Link to post
Share on other sites

da, pe protv... era atat de gras incat nu mai putea sta in picioare, facea emisiunea stand pe un scaun adaptat la gabaritul lui si ii aducea Busu mancarea la bot, ca nu avea deloc mobilitate, o scarbosenie, mie nu-mi facea deloc pofta cand il vedeam pe ala, jabba the hutt in ... mea...

 

sa te faci atata porcu de la mancare, mi se pare nesimtire.

 

da, da, avea probleme cu glanda, toti grasii au :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

radeti voi radeti, da ce viata misto a avut asta...

 

a gustat din plin (la propriu) din vremurile BUNE, cand era curat, haleala BUNA din belsug si natura natura

Share this post


Link to post
Share on other sites

sunt aia care s-au facut ca porcii dupa revolutie, pai pe vremea lu' Ceasca, erau toti slim fit, cum au dat de capitalism, au bagat in ei pana au facut vergeturi de la grasime.


radeti voi radeti, da ce viata misto a avut asta...

 

a gustat din plin (la propriu) din vremurile BUNE, cand era curat, haleala BUNA din belsug si natura natura

 

corect si a murit santatos tun.

Share this post


Link to post
Share on other sites

sunt de acord cu mancarea, natura, pescuitul, da' nu cu excesele. sa dea naiba, nu as suporta sa car burta aia dupa mine.

 

mai bine mor de cancer.

Share this post


Link to post
Share on other sites

pana dupa 90, cand s-a distrus si ce mai ramasese din dunare, lunca ei si baltile apropiate, din delta, cand erau curse regulate spre tulcea si sulina, cand plecau vara sute de turisti cu rucsacul in spate, cand ajunsi pe malul garlei primul lucru era sa puna ceaunu cu apa la fiert, ca peste sigur se prindea...

 

da, am un regret. le-am prins, dupa 86, cand, copchil fiind, mergeam cu cortul in delta, la crisan, in ecspeditie, cu scoala :)


pentru un baiet ca Pole care sta in Bucuresti, pot baga mana in foc ca 95% din ce haleste e chimizat si pacalit. fara sa exagerez, degeaba o tine el cu branza de la nu stiu ce tante din piata, cred ca s-ar lua cu mainile de par daca ar afla ce baga si aia in ele...

 

norocul meu e ca mai inca mai oleaca de acces la bunatati din astea adevarate, cum se faceau si acu 30 de ani si acu ...300.

 

iar diferenta este IMENSA. asta pentru ca nu-s facute pentru vanzare, ci pentru burdihanurile alora de le fac


mai tineti minte poza aia cu scrumbii afumate, pai diferenta intre alea, scoase din dunare si trecute direct la afumatoare de lemn, doar cu sare, si alea "de la pescari" e ca intre citroaien :D  si bimar.


si inca un PS - mai am o bucata din somnul ala pozat in portbagajul rablei. afumat. bai, voi stiti cat e de bun? ai senzatia ca manci kaizer din ala de casa, nici nu-ti dai seama ca-i peste.

 

 

bag picioarele, balesc

Share this post


Link to post
Share on other sites

da, am inteles teoria, deci gras si sanatos, daca n-ai arterele ingustate, inseamna ca nu-ti place viata :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu bre. teoria era decat gras cu biscuiti petite biure :)  de la billa, mai bine gras de la mamaliga cu tochitura de la porcu lu nea vasile

Share this post


Link to post
Share on other sites

da, adevarul e ca altfel e colesterolul de tara :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

E nebun Similea. :) Cum sa spui ca e ca acum 300 de ani? Poluarea a ajuns peste tot. Chiar si daca nu bagi chimicale, hrana animalelor tot poluata e.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.