Jump to content
Sign in to follow this  
blue

Le Gourmet

Recommended Posts

Nici cartofii nu mai sunt ce erau odata

Share this post


Link to post
Share on other sites

E nebun Similea. :) Cum sa spui ca e ca acum 300 de ani? Poluarea a ajuns peste tot. Chiar si daca nu bagi chimicale, hrana animalelor tot poluata e.

 

asta daca nu pui rosiile si celelalte sa creasca in curte, la mama dracului unde nu e niciun combinat prin preajma, iar deasupra vreo folie sa le feresti de ploile acide.

 

las ca stiu io mai bine, acu vreo doi ani am bagat pe malu garlei o salata de rosii cum numai in copchilarie aveam, cu oua ochiuri si barabule crescute la umbra de cires de-a zis si lupu fandosit da-te mai incolo si da-mi portia ta

 

 

sa stiti ca Dobrogea e inca mai curata ca restul tarii

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bine ca am neamuri la tara cu pamant si solar si animale, ca si cum ma doare la k-rich

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu, cu unu mult mai gras ca el


Laur s-a insurat din interes :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu mai exsta asa ceva, solul este compromis, la fel si panza freatica, ce naiba similea, vorbim de poluare globala, degeaba le cresti tu nu stiu unde izolat, substantele sunt transportate prin apa, recte prin panza freatica. la 500 de km mai sus, poate se deverseaza deseuri toxice.

 

plm.

 

ma rog, stiu ca rosiile de la tara au alt gust si sunt muuuult mai gustoase fata de cartonatele din comert, insa nu te pacali cu poluare.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ati inebunit ma

 

 

asta e evolutia deocamdata, plm

 

 

sa nu cumva sa ajungeti la dinozauri si ferigi

Share this post


Link to post
Share on other sites

cat inca se mai poate, se poate.

 

pai tu nu crezi ca-s constient, de exemplu, cat mercur are o coada de somn de vreo 10 kile, scos din dunare?

 

 

deh

 

 

pe de alta parte KENT

Share this post


Link to post
Share on other sites

Similea are o oaza cu vegetatie care cu cat primeste mai mult fum de tigara cu atat produce mai mult O2.

 

Mi-e pofta de capsuni. Autohtone.

Share this post


Link to post
Share on other sites

cica 25 de supermaketuri din ro, metro, mega, careffour etc dar si furnizoriii lor, amendati cu niste zeci de milioane de euro, peru nu stiu ce intelegeri facute cu furnizorii, e calda stirea, i-a vazut.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Similea uneori ii face concurenta si lui Creanga.


sa stiti ca Dobrogea e inca mai curata ca restul tarii

Nu exista asa ceva.

Tot Pamantul e poluat. Poti sa spui ca exista locuri mai curate, insa alea sunt locuri izolate de lumea civilizata. Locuri care n-au nici un fel de industrie grea nici macar la cateva mii de km distanta.

 

Romania e o tara foarte poluata pentru ca statul este slab.

 

Din acelasi motiv si mancarea din comert e varza. Si pe langa faptul ca e groaznica dpdv al compozitiei, exista si multe produse expirate vandute ca fiind ok.

 

Aia de la OPC sunt constienti de toate lucrurile astea, insa nu se vor lupta cu niste corporatii care au miliarde de euro.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Na, doar jtiam ca Ciupa cunoaste si OPC-ul in detaliu si m-am hazardat...

Share this post


Link to post
Share on other sites

plm, laudati-va si voi ca aveti un prieten pe forum care le stie pe toate.

 

 

 

 

 

:D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Na, doar jtiam ca Ciupa cunoaste si OPC-ul in detaliu si m-am hazardat...

Nu in detaliu. O cunostinta lucra la un hypermarket. Cand faceau diversi clienti reclamatie la OPC pentru ca au cumparat de acolo porcarii expirate, venea cineva care-l anunta ca au venit cei de la OPC. (adica nu lucra la raft sau incarcator-descarcator) Se faceau rapid 2 plase mari pline de produse ca lumea, adica niste chestii mai fine. Aia le dadeau cate o amenda de 2000 lei si aia era treaba. 2000 lei nu reprezenta chiar nimic pentru compania respectiva. Se fac multe cacaturi pentru ca nu exista pedepse foarte dure pentru cei care fac astfel de lucruri.

Voi credeti ca daca iei carne tocata de la un magazin de genul asta, aia folosesc carne ca lumea si proaspata? Mai mult ca sigur folosesc carne aproape expirata sau expirata de-a binelea.

Edited by Bogdan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am avut o vecina carr era la un supermarket pe raionul carnuri si salamuri. Daca va zic mai multe nu o sa va cada bine mancarea ce a ti halit o la pranz..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am avut o vecina carr era la un supermarket pe raionul carnuri si salamuri. Daca va zic mai multe nu o sa va cada bine mancarea ce a ti halit o la pranz..

Up

 

 

Ce, stergea salamu cu oțet? :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Inainte sa-l bage-n gura. 

Edited by Scufi

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da, am auzit si eu de la sursa povesti de genul asta. Toate salamurile ieftine sunt facute din carne intoarsa inapoi la fabrica, aproape de expirare. Plus tot ce nu vine vidat din fabrica, e bio hazard pana nu il prajesti/fierbi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si cu carnea macra poti sa te pacalesti. Au multe bagabonteli pe care le fac ca sa te arda. Dau pe carne cu o solutie care-i ia culoarea aia vanata si urata. Si la un galantar chiar si neoanele pot schimba aspectul carnii.

Iar carnea de mici sau cea tocata reprezinta cam tot ce e mai vechi si mai praf.

Share this post


Link to post
Share on other sites

hai bai vere ce dracu

 

tot trebuie sa murim din ceva nu putem trai in eprubeta

 

cat despre tine bogdane,as fi mai ingrijorat de alea 2 kile de cola pe zi,contin mai multa otrava ca 10 kile de carne de care vorbiti

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.