Jump to content
Sign in to follow this  
blue

Le Gourmet

Recommended Posts

Pe gratar si facuta pe batz la flacara e cea mai buna. Cu ceapa verde, telemea si ridichi. Si rachie.

Cand o faci pe batz la flacara, la cateva secunde o scoti si lasi sa picure pe felia de paine, taiata mare si groasa cat capacul de la buda,

Share this post


Link to post
Share on other sites

io am niste halci de slanina, dar nu sunt gros taiate, ci de vreo 4-5 cm. ce pot face cu ele?

Share this post


Link to post
Share on other sites

merg si subtiri, n-ai grija. daca vrei sa incerci.

Share this post


Link to post
Share on other sites

noi nu avem paine ardeleneasca, nu merge sa faci slanina pe paine neptun.

Share this post


Link to post
Share on other sites

io am niste halci de slanina, dar nu sunt gros taiate, ci de vreo 4-5 cm. ce pot face cu ele?

 

carpaccio

Share this post


Link to post
Share on other sites

apropo, eu multa d-aia la gratar nu pot sa mananc.

 

imi place, da' parca nu-mi pica bine.

 

amestec cu friptura, mananc la paralel. e ok si asa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

io am niste halci de slanina, dar nu sunt gros taiate, ci de vreo 4-5 cm. ce pot face cu ele?

 

jumari :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

carpaccio

 

:lol:  :lol:

 

slanina de mate fine

jumari :(

jumarile imi plac si cu carne, nu doar grasime.

 

am mancat iarna asta vreo 4kg de jumari. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu pot sa sufar si sa mananc jumari, pare rau :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

la facutul jumarilor trebuie sa fii ultramegapizdos ca sa iasa ce trebuie. Trebuie carnea aleasa cu atentie pt jumari de mancat, practic trebuie sa fie ca un dobos. Un strat de carne, unul de slanina. Cei care fac doar din slanina fac doar pt. unsoare.

Cantitatea de lapte si momentul cand asta trebuie pusa alaturi de jumari cand se fac, inca e un mare secret.

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jumari as mânca si stând pe veceu, le pun pe pâine cu unt, sunt înnebunit după săul ăla închegat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jumari as mânca si stând pe veceu, le pun pe pâine cu unt, sunt înnebunit după săul ăla închegat.

Da' niste pogacele cu jumari?  :wub:

Share this post


Link to post
Share on other sites

N am servit până acum, insa pe alea cu brânză le ascund ca david copperfield, cu tot cu platou si față de masă.

Share this post


Link to post
Share on other sites

N am servit până acum, insa pe alea cu brânză le ascund ca david copperfield, cu tot cu platou si față de masă.

:lol: Incearca-le, cred ca o sa le ascunzi ca Houdini cu tot cu bucatar.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cheesecake cu Oreo. Iti da aaaaaaariiiipi. E buna, nu are treaba cu cheesecake-ul obisnuit, e diferit la gust.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cel mai bun tiramisu l am mancat de la presto pizza. Ceva divin, crema aia concurează o labă la timpul ei.

Share this post


Link to post
Share on other sites

De la Presto imi place crema aia, dar ma enerveaza ca piscoturile nu sunt insiropate suficient (e adevarat, depinde si ce noroc ai).

Share this post


Link to post
Share on other sites

toata noaptea n-am putut dormi de pofta, ca am vazut la tv numa' ducliuri and shit si aveam in cap doar dulceata, ciocolata si o pofta inexplicabila de Oreos, de ma invarteam in pat ca un nebun... asa incat, acum trag sa mor, pentru ca am fost imediat, dar imediat cum m-am trezit la mega, mi-am luat un borcan de dulceata mix de fructe,  cutie de finetti alb cu negru si un pachet de oreos, pe care aproape le-am terminat... deci efectiv mi-e rau, mor, nu mai pot.

 

11121754_844570105615018_885192883_n.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

toata noaptea n-am putut dormi de pofta, ca am vazut la tv numa' ducliuri and shit si aveam in cap doar dulceata, ciocolata si o pofta inexplicabila de Oreos, de ma invarteam in pat ca un nebun... asa incat, acum trag sa mor, pentru ca am fost imediat, dar imediat cum m-am trezit la mega, mi-am luat un borcan de dulceata mix de fructe,  cutie de finetti alb cu negru si un pachet de oreos, pe care aproape le-am terminat... deci efectiv mi-e rau, mor, nu mai pot.

 

 

 

 

Azi dimineata am dat iama in Oreo si eu. Jumatate din tava postata ieri si inca vreo 8 biscuiti pe langa. Ca am bagat si aseara 8 inainte de somn :lol: .

Un covrig sarat o sa te scape de gretica. Probabil e de la multimea de zahar continuta de cele 3.

 

La mine urmeaza o salata (salata verde, ridichi, rosii cherry, telemea) cu ton pe meniu.

Edited by jeezy

Share this post


Link to post
Share on other sites

De la tine m a luat pofat de oreo !! Vai deci mi e rau

Bai da va zic, dulceata + finetti + oreo = dumnezeu

Share this post


Link to post
Share on other sites

De la tine m a luat pofat de oreo !! Vai deci mi e rau

Bai da va zic, dulceata + finetti + oreo = dumnezeu

 

Tragi la gretica dar ai puterea sa recunosti ca se pupa bine Oreo cu diverse alte dulciuri :D .

 

Bine ca nu am postat aseara ca am mancat Oreo, ca te si vedeam in pijama (vorba vine), hopa sus in masina si la primul non-stop.

Edited by jeezy

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.