Jump to content
Sign in to follow this  
blue

Le Gourmet

Recommended Posts

Urmeaza sa imi iau ceva mai serios, din tabla de 5mm frezata.

 

De fapt, il puteam lua gratis de Pasti dar nu am avut loc in masina ca e de 3 ori cat asta.

 

Sa vad la urmatorul drum daca am loc si de el.

Share this post


Link to post
Share on other sites

In poza aia totul este cam gresit, insa alimentatia sanatoasa COSTA! desigur, poti manca decent in limitele bugetului, dar sa mananci asa cum trebuie, ca la carte, iti trebuie bani seriosi alocati pentru asa ceva.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Incearca sa o bagi la frigider/congelator.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Era suficient sa nu amestece atatea chestii. Dar cum romanul in general o vrea cu de toate...

 

Poti manca sanatos si cu bani putini dar asta inseamna sa te axezi pe legume specifice sezonului, carne de pui si sa lasi prajelile si uleioseniile in plata Domnului.

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pole, crezi tu ca ai renuntat la zahar, aproape toti baga zahar in miere, si nu ai cum sa iti dai seama, eventual doar sa o iei de la cineva pe care cunosti tu personal cu stupi si stii sigur ca nu baga zahar, si e lucrul dracu si cu mierea asta, ca astia de se ocupa cu asa ceva din ce am inteles nu lasa albinele sa capaceasca fagurii, si mierea respectiva nu ar avea toti nutrientii curului, asa cum trebuie sa aiba plm .... 

Share this post


Link to post
Share on other sites

bai nene, imi explica si mie cineva cum FAC SA ZAHARISESC MIEREA ??!?! nu mai mananc zahar de ceva vreme, deloc, am trecut pe miere, dar imi place muuuult mai mult mierea zaharisita si nu stiu cumsa fac sa o zaharisesc. plm!

 

am cumparat de la un targ una zaharisita cu propolis, vai ce buna a fost.

Mierea aia poliflora din Lidl, de la Mos Costache se zahariseste singura. Uneori gasesti pe raft in Lidl gata zaharisita.

Share this post


Link to post
Share on other sites

bai nene, imi explica si mie cineva cum FAC SA ZAHARISESC MIEREA ??!?!

 

pai eu am uitat de un borcan si s-a rezolvat singur.

 

din pacate, nu stiu sa-ti spun cat a durat.

 

la momentul ala nu credeam ca imi va folosi vreodata in viata informatia :)

 

repet, se face singura treaba.

Share this post


Link to post
Share on other sites

bai nene, imi explica si mie cineva cum FAC SA ZAHARISESC MIEREA ??!?! nu mai mananc zahar de ceva vreme, deloc, am trecut pe miere, dar imi place muuuult mai mult mierea zaharisita si nu stiu cumsa fac sa o zaharisesc. plm!

 

am cumparat de la un targ una zaharisita cu propolis, vai ce buna a fost.

 

sa stii ca nu e mare diferenta intre zaharul invertit si miere. mi se par exagerate articolele cum ca mierea este super benefica si altele. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

In poza aia totul este cam gresit, insa alimentatia sanatoasa COSTA! desigur, poti manca decent in limitele bugetului, dar sa mananci asa cum trebuie, ca la carte, iti trebuie bani seriosi alocati pentru asa ceva.

 

Asta cu saracul si mancatul sanatos nu prea se pupa. Eu vad cand ma duc in cora/carrefour, pai ca sa faca a mea un fel de mancare gatita trebuie sa dau pe ingrediente de 40-50 lei minim, pai cu banii aia mananci 2 shaorme/pizza si altele, poate chiar si niste bullshituri la restaurant dar asta nu poate fi numita mancare sanatoasa.

 

Da si nu.

 

Eu nu ma refer la vita argentiniana sau alte chestii de genul asta.

Daca-ti merge putin mintea si nu esti extrem de pretentios, poti manca super decent cu nu foarte multi bani.

 

Si anume: orezul cat costa? E super ieftin. Si ca garnitura e mult mai sanatos decat cartofii. Daca te duci sa iei legume din piata iesi mult mai ieftin mai ales la cele de sezon, in comparatie cu niste cumparaturi facute la hypermarket.

Eu sunt pe mana mea, fac cumparaturi de multa vreme.

Poti face cumparaturi de foarte multi bani sau de bani putini. Nu inseamna ca iei neaparat cacaturi de bani putini. O mare parte din banii de pe un bon de hypermarket se duc pe tampenii. Plus ca-ti cumperi tot felul de chestii de care nu ai nevoie de fapt.

Daca esti mai amarat si nu bei sucuri acidulate ci doar apa plata si bagi orez, piept de pui, legume proaspete si alte chestii de genul asta, se poate spune ca mananci destul de sanatos.

 

Eu evit aproape complet hypermarket-urile pentru ca nu suport aglomeratia si statul la coada.

 

Carne iau doar de la macelarie si nu se poate compara cu carnea din Cora, Carrefour si altele.

 

Legume iau din piata, nu din Mega Image sau hypermarket.

Edited by Bogdan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Era suficient sa nu amestece atatea chestii. Dar cum romanul in general o vrea cu de toate...

 

Poti manca sanatos si cu bani putini dar asta inseamna sa te axezi pe legume specifice sezonului, carne de pui si sa lasi prajelile si uleioseniile in plata Domnului.

puiul din comert e cum e, cu toate ca il consum, nu imi permit sa iau numai curcan de la tara ... si o alimentatie echilibrata are nevoie si de nucifere crude, care sunt foarte scumpe, de la arahide pana la nuci, migdale, caju etc...uleiul de masline - ala de calitate - este destul de scump ... iar cu legumele, in afara sezonului estival, e jale, proaste si scumpe, iarna ajunge si 10 ron un kg de dovlecei, pe cand vara e 1 leu si ceva.

Share this post


Link to post
Share on other sites

atentie cu mierea de la tarani. poate fi focar de infectii daca nu este prelucrata corespunzator. 


Penicillium, Aspergillus, Absidia, Rhizpus, Fusarium

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pole, crezi tu ca ai renuntat la zahar, aproape toti baga zahar in miere, si nu ai cum sa iti dai seama, eventual doar sa o iei de la cineva pe care cunosti tu personal cu stupi si stii sigur ca nu baga zahar, si e lucrul dracu si cu mierea asta, ca astia de se ocupa cu asa ceva din ce am inteles nu lasa albinele sa capaceasca fagurii, si mierea respectiva nu ar avea toti nutrientii curului, asa cum trebuie sa aiba plm .... 

 

am om pentru miere, nu-i problema, iau ce-i mai bun, e apicultor cum trebuie. de la el iau si polen crud, propolis, etc.

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da si nu.

 

Eu nu ma refer la vita argentiniana sau alte chestii de genul asta.

Daca-ti merge putin mintea si nu esti extrem de pretentios, poti manca super decent cu nu foarte multi bani.

 

Si anume: orezul cat costa? E super ieftin. Si ca garnitura e mult mai sanatos decat cartofii. Daca te duci sa iei legume din piata iesi mult mai ieftin mai ales la cele de sezon, in comparatie cu niste cumparaturi facute la hypermarket.

Eu sunt pe mana mea, fac cumparaturi de multa vreme.

Poti face cumparaturi de foarte multi bani sau de bani putini. Nu inseamna ca iei neaparat cacaturi de bani putini. O mare parte din banii de pe un bon de hypermarket se duc pe tampenii. Plus ca-ti cumperi tot felul de chestii de care nu ai nevoie de fapt.

Daca esti mai amarat si nu bei sucuri acidulate ci doar apa plata si bagi orez, piept de pui, legume proaspete si alte chestii de genul asta, se poate spune ca mananci destul de sanatos.

 

Eu evit aproape complet hypermarket-urile pentru ca nu suport aglomeratia si statul la coada.

 

Carne iau doar de la macelarie si nu se poate compara cu carnea din Cora, Carrefour si altele.

 

Legume iau din piata, nu din Mega Image sau hypermarket.

 

 

 

In piata legumele sunt evident mai scumpe decat in magazine, dar vara se merita, in schimb iarna sunt exact aceleasi produse de import la preturi mai mari. Orezul e ieftin, dar ala de proasta calitate, un orez bun integral costa aprox. 7-8 ron jumatate de kg ... eu spre ex nu consum deloc acidulate, nici asa-zisele naturale, eu dau f multi bani pe fructe, beau destul de mult ceai verde, puiul e baza, cu toate ca e injectat etc .. incerc sa ma descurc intr-un anumit buget, dar e departe de ce as consuma daca as avea o suma nelimitata la dispozitie, si nu ma refer la vita argentiniana etc ... 

 

Pole, esti un fericit in cazul asta :D

Edited by rain

Share this post


Link to post
Share on other sites

puiul din comert e cum e, cu toate ca il consum, nu imi permit sa iau numai curcan de la tara ... si o alimentatie echilibrata are nevoie si de nucifere crude, care sunt foarte scumpe, de la arahide pana la nuci, migdale, caju etc...uleiul de masline - ala de calitate - este destul de scump ... iar cu legumele, in afara sezonului estival, e jale, proaste si scumpe, iarna ajunge si 10 ron un kg de dovlecei, pe cand vara e 1 leu si ceva.

Ce zici tu de mancare e un level 2.

 

Nu zic ca nu ai dreptate, insa poti si fara nucifere crude. Hai ca nuci, cam prinzi din cand in cand gratis daca ai cunostinte pe la tara. Arahide sunt coapte la Lidl, 16lei/kg.

 

Midgale/caju sunt asa mai elevate, bune, dar nu absolut necesare.

 

Dovlecei eu iau doar daca au pret bun, evident mai mult de 7lei/kg nu dau. Am gasit in Lidl, azi, cu 6.5lei, la Auchan era 10.5lei/kg.

Share this post


Link to post
Share on other sites

supa crema de dovlecei e miezul din gogoasa. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu sunt cam fucked up shit, nu am rabdare sa alerg prin zece mii de locuri, ma duc undeva unde gasesc de toate si cat stau la coada scriu pe forum :)

 

Normal si sanatos e cum zici tu, plus ca sa-mi bag pl frate, aproape niciodata nu iau carucior din ala nemernic cu gandul ca plm, nu cumpar decat strictul necesar si mereu sfarsesc prin a blestema la casa ca trebuie sa car pana la masina sacosile umplute cu tot felul de cacaturi care nu erau pe lista.

 

E o dementa si asta cu hypermarketurile, dai peste toate panaramele si iti fuge mintea.

Share this post


Link to post
Share on other sites

fagurele mi se pare misto la rontait, daca tot e vorba de miere.

 

un fel de guma de mestecat naturala. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pfoai, bag fagure cu apa platasi-n culcare si-n sculare.

Share this post


Link to post
Share on other sites

dovlecei si vinete la grill, for the win! natural asa, doar cu putin usturoi... uuu mama :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

In piata legumele sunt evident mai scumpe decat in magazine, dar vara se merita, in schimb iarna sunt exact aceleasi produse de import la preturi mai mari. Orezul e ieftin, dar ala de proasta calitate, un orez bun integral costa aprox. 7-8 ron jumatate de kg ... eu spre ex nu consum deloc acidulate, nici asa-zisele naturale, eu dau f multi bani pe fructe, beau destul de mult ceai verde, puiul e baza, cu toate ca e injectat etc .. incerc sa ma descurc intr-un anumit buget, dar e departe de ce as consuma daca as avea o suma nelimitata la dispozitie, si nu ma refer la vita argentiniana etc ... 

 

Depinde de piata, depinde de modul in care stii sa cauti si sa alegi.

Da, in piata poate dai mai mult pe niste rosii bune fata de cat ar costa aceeasi cantitate de rosii in Mega sau Cora. Insa, cand te duci la piata nu vei cumpara lucrurile pe care le cumperi aiurea din hypermarket, deci 100% cheltui mai putini bani. In hypermarket indiferent daca vrei sau nu tot cheltui bani multi pentru ca nu te poti abtine. Oferta e prea mare.

 

Am mai auzit teoria asta cu orezul, dar eu n-am simtit vreo diferenta.

In orice caz, mai bine mananci orez d-ala ieftin decat cartofi la greu.

Edited by Bogdan

Share this post


Link to post
Share on other sites

dovlecei si vinete la grill

Am mancat azi, langa vita, curcan si un cotlet de porc :D .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu zic ca nu ai dreptate, insa poti si fara nucifere crude. Hai ca nuci, cam prinzi din cand in cand gratis daca ai cunostinte pe la tara. Arahide sunt coapte la Lidl, 16lei/kg.

 

Midgale/caju sunt asa mai elevate, bune, dar nu absolut necesare.

 

Dovlecei eu iau doar daca au pret bun, evident mai mult de 7lei/kg nu dau. Am gasit in Lidl, azi, cu 6.5lei, la Auchan era 10.5lei/kg.

Eu prefer crude sa fie, prin coacere isi pierd o buna parte din nutrienti. Migdalele au foarte multe beneficii, dar sunt scumpe in draci. 

Laur, ca o regula generala, NU te duce la cumparaturi flamand, atunci ai tendinta sa cumperi toate cacaturile.

Bogdane, asta tine de fiecare, eu am suficient autocontrol incat sa ma abtin de la a cumpara toate cacaturile care nu imi trebuiesc, cel mai simplu mod de a ma abtine de la ciocolata e sa evit raionul respectiv  :lol:

Pole, mie imi place foarte mult combinatia dintre rondele de dovlecel pe gratar, piept de pui pe gratar, branza dulce si paine integrala prajita :P

Edited by rain

Share this post


Link to post
Share on other sites

Depinde de piata, depinde de modul in care stii sa cauti si sa alegi.

Da, in piata poate dai mai mult pe niste rosii bune fata de cat ar costa aceeasi cantitate de rosii in Mega sau Cora. Insa, cand te duci la piata nu vei cumpara lucrurile pe care le cumperi aiurea din hypermarket, deci 100% cheltui mai putini bani. In hypermarket indiferent daca vrei sau nu tot cheltui bani multi pentru ca nu te poti abtine. Oferta e prea mare.

 

Am mai auzit teoria asta cu orezul, dar eu n-am simtit vreo diferenta.

In orice caz, mai bine mananci orez d-ala ieftin decat cartofi la greu.

 

plm, rosiile pe bune, la noi, sunt doar in vara parca, orice in afara sezonului, sunt cacaturi de import.

 

deci am avut niste rosii din magazin, au tinut 4 luni ca noi in fridge, le-am aruncat da-le in ... mea, rosii de la piata de la o doamna taranca favorita, dupa cateva zile incep sa se strice, sa fie batute, nu mai zic de gust, diferenta de la cer la pamant.

 

abia astept sa vina rosiile "pe bune" nu gunoaiele astea.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.