Jump to content
Sign in to follow this  
blue

Le Gourmet

Recommended Posts

si eu parca v-am mai zis de portocalele care au tinut 5 luni, fara sa se strice. si nici macar in frigider.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ah si de dovlecei... salata de dovlecei cruzi, o nebunie va zic... dovlecei, feliati cu ala de feliat subtire cum plm ii zice, ulei de masline, sare si lamaie, eventual putin usturoi, te caci pe tine ce buna e.

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu prefer crude sa fie, prin coacere isi pierd o buna parte din nutrienti. Migdalele au foarte multe beneficii, dar sunt scumpe in draci.

 

Perfect de acord cu tine. Insa eu nu as da si nici nu dau zeci de lei pe anumite alimente care nu imi sunt vitale. Edited by jeezy

Share this post


Link to post
Share on other sites

plm, rosiile pe bune, la noi, sunt doar in vara parca, orice in afara sezonului, sunt cacaturi de import.

 

deci am avut niste rosii din magazin, au tinut 4 luni ca noi in fridge, le-am aruncat da-le in ... mea, rosii de la piata de la o doamna taranca favorita, dupa cateva zile incep sa se strice, sa fie batute, nu mai zic de gust, diferenta de la cer la pamant.

 

abia astept sa vina rosiile "pe bune" nu gunoaiele astea.

Nici eu nu cumpar d-alea. Daca nu sunt bune, nu le pot manca.

 

Pana apar alea mananc ceapa verde, ardei iute, salata verde. Rosiile acum au gust de plastic.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si in piata iei rosii tot de import daca nu e sezon la noi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ah si de dovlecei... salata de dovlecei cruzi, o nebunie va zic... dovlecei, feliati cu ala de feliat subtire cum plm ii zice, ulei de masline, sare si lamaie, eventual putin usturoi, te caci pe tine ce buna e.

Incearca paste din dovlecei. E o reteta raw, delicioasa.

 

http://ligiapop.com/2010/08/16/spaghete-din-dovlecei-cu-sos-de-rosii/

 

Scula de taiat dovlecii gasesti cu 5-10lei, seamana cu cea de curatat cartofi, doar ca e zimtata.

Edited by jeezy

Share this post


Link to post
Share on other sites

mai exista sansa ca aia din piata, tot de la depozite sa cumpere, de unde cumpara si hypermarket cacat. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Maine o sa incerc reteta lui pole cu dovlecei, nu stiam de ea :D

 

Nu ca e sansa, garantat e asa, cel putin in ct, foarte putini mai sunt cei care au sere/solarii si fac totul ca la carte, nu baga cacaturi in ele

Edited by rain
  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai daca ma duc flamand le mananc alora cu degustari toate monstrele :))

 

Gata in plm, am bagat un pachet de Pim's acum dupa masa si mi se face iar foame daca mai citesc pe-aici. Chiar, am observat ca daca bag multe dulciuri ma apuca din nou foamea, indiferent de ora. Probabil nu prind cine stie ce din pensie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Maine o sa incerc reteta lui pole cu dovlecei, nu stiam de ea :D

 

au un gust mai ciudat la inceput, poate sa iti placa sau nu.. ideea e sa fie dovlecei mici, tineri, zuchini eventual, le cureti coaja oricum, mai departe cum am zis. feliati foarte subtire. te poti juca cu putin patrunjel sau marar verde peste ei.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu unul nu ma ating de alea cu degustari, de fiecare data cand le refuz fac niste fete d-alea gen ia-l si pe fandositul asta nu vrea sa guste de la noi, pisam-as pe degustarile lor, ca de-ar face la ceva bun mi-as trage si un scaunel langa ele :)

 

O sa incerc, vedem ce si cum, sunt destul de tolerant la gusturi, numai ca nu ii curat de coaja, imi plac asa cum sunt :D 

Edited by rain

Share this post


Link to post
Share on other sites

mai exista sansa ca aia din piata, tot de la depozite sa cumpere, de unde cumpara si hypermarket cacat. 

E foarte simplu.

Alea nasoale sunt in general de import.

In piata sunt 90% vanzatori care cumpara en gros de la Piata Pucheni din Rahova. Acolo vin si tarani, dar si importatori. Se vinde doar en gros.

Marfa din piata poate fi ok sau mai putin ok.

Pe de alta parte, in hypermarket gasesti in general legume nasoale. Motivul e simplu. 

Ca un hypermarket sa faca un contract cu un vanzator, acesta din urma trebuie sa faca doua lucruri. Sa livreze marfa la 24 de ore dupa recoltare si sa fie refrigerata pana la livrare. Deci trebuie sa aiba ditamai hala refrigerata. Prin urmare, 99% dintre producatorii autohtoni, mai ales aia mai mici, n-au cum sa se califice pentru un contract cu un hypermarket.

Asa ca aia se duc si vand samsarilor de legume-fructe toata marfa pe care o au la un pret foarte mic.

Edited by Bogdan

Share this post


Link to post
Share on other sites

E mai mult de atat. Iti trebuie avize cum ca ce vinzi tu este destinat consumului uman si alte lucruri. Nu isi bat multi capul cu asa ceva, decat daca au productie mare. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si nici nu pot garanta o anumita cantitate continua necesara unui hypermarket. Ce imi place mie la kaufland este ca nu au stoc de marfa la fructe si legume, in fiecare noapte vin masinile de marfa si aduc pentru ziua urmatoare, de-asta nu au niciodata legume/fructe deteriorate in raft. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

ca veni vorba de kaufland, au o bere fara alcool, mi se pare super tare. si e aproape la fel de ieftina ca apa, lucru pe care nu-l inteleg. 

Edited by Scufi

Share this post


Link to post
Share on other sites

E mai mult de atat. Iti trebuie avize cum ca ce vinzi tu este destinat consumului uman si alte lucruri. Nu isi bat multi capul cu asa ceva, decat daca au productie mare. 

Normal ca e mai mult de atat, dar avizele le iei, da-le dreacu!

 

Problema e alta. Gandeste-te ca avizele alea le iau toate magazinele care vand mancare. Nu e vorba de foarte multi bani.

 

Dar gandeste-te ce inseamna sa ai ditamai hala refrigerata ca sa tii tone de marfa la rece. Asta inseamna minim 100 000 euro. Si probabil chiar mai mult. Apoi ai nevoie de o retea de transport ca sa poti livra marfa. Deci soferi, dube cu refrigerare. Seriozitate, ca altfel aia reziliaza contractul.

Acolo nu merge cu scuze.

Si trebuie sa ai si volum mare de vanzare pentru ca preturile din hypermarket sunt destul de mici. Daca vrei profit, trebuie sa vinzi mult.

Edited by Bogdan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai probabil nu are nicio legatura cu berea, cu adevarata bere :))

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

(0.5kg capsuni + 2 banane) reci => intestine fericite. Tocmai le-am terminat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

(0.5kg capsuni + 2 banane) reci => intestine fericite. Tocmai le-am terminat.

Intestinele?:)

Share this post


Link to post
Share on other sites

A facut intestine umplute cu ingredientele alea doua. 

 

Pai probabil nu are nicio legatura cu berea, cu adevarata bere :))

 

Bai sa stii ca are, malt, hamei, apa. Fata de altele care au malai sau alte basini. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Intestinele?:)

Si tot traseul pana acolo. Plus traseul intestine->exterior :lol: .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bag un gratar de pui si ceafa de porc.

Sper sa imi revin din alcolizarea de aseara.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tocmai ce am dat peste o brutarie unde am gasit paine din aia calda pe vatra, am luat una si am mancat-o pe drum dupa ce am iesit de la sala, acum imi pare rau ca nu am luat mai multe, mor dupa paine calda :(

 

ah si merge cu banane :)

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

In Franta eram topit dupa painea calda. Le luam la piept si pana la apartament, aveam numai jumatati  :lol:

Edited by Scufi

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.