Jump to content
Sign in to follow this  
blue

Le Gourmet

Recommended Posts

Eu cumpar in fiecare an 150 de pui, de max 1 kg si cresc la curte la socri, natural.

Am carne ok pana la urmatorul an, cand achizitionez din nou.

Carnea de pui crescut la tara nu se compara cu cea din supermarket.

Share this post


Link to post
Share on other sites

nici nu mai stiu ce gust are un pui crescut la tara...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu mananc oua de tara la greu. Au un gust incredibil, nu se compara cu astea normale din comert.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am renuntat sa mai cumpar si carne de porc din supermarket. E veche si nu stiu proveninenta. Asa ca in timpul anului, merg la o carmangerie locala, unde stiu ca sacrifica porci achizitionati de la oameni din sate si cumpar fripturi cand am chef. Ma rog, nici aici nu sunt 100% sigur, insa gustul se cunoaste. Tot asa procedez si de Craciun.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Și eu cumpăr carne doar de la măcelărie. Și niciodată congelata. Cumpăr tot timpul proaspătă și cât pentru o masă, maxim 2.

Prefer sa ma duc la 2 zile sa cumpăr, decât sa o țin în frigider.

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

niciodata nu m-a distrus de placere carnea alba. nu stiu de ce.

 

mananc, da' nu ma simt implinit.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Senzatia de implinire ti o da unsoarea de porc

 

Si arterele se simt la fel:)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sau un gratar de manzat, medium. Cu niste dovlecel si vinete la gratar. Si ardei, tot la gratar.

 

Urmeaza, vineri, ori de ploua ori de nu, gratarul tot se face.


Mi-a facut si a mea lasagna pentru prima oara, culmea ca i-a si iesit. Si eu sunt mort dupa asa ceva.

 

 

Bre Laur, am un nod in gat de la lasagna, cand pui pe curier? :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Puii de tara sunt recomandati, logic, dar nu toata lumea are posibilitatea sa cumpere asa ceva, langa mine e o carmangerie care aduce pui de tara cica, dar e 60 ron un pui  :ph34r: , asa ca, buni sau rai, unii ramanem cu aia din comert  :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

ma cac pe puii de casa

 

nu mi plac.povesti

 

au o carne ca opinca,foarte tare si uscata.daca au,ca majoritatea sunt doar oase cu putina carne pe ele

 

nu vorbesc de puii de rasa pentru carne care sunt crescuti acasa,e cu totul altceva.zic de gainile normale crescute la tara

 

prefer puii de crescatorie,desi sunt constient ca sunt crescuti pe concentrate

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nici aia de casa nu mai sunt ce au fost. Dau taranii concentrate, pe principiul sa creasca. Cat mai repede si cat mai mult.

 

Un soi de crescatorie la nivel micro.

 

Cand mai aud faze despre curcani crescuti la tara si pretul lor, ma apuca paranoia. Mai bine consum legume. Macar sunt ieftine :lol: .

Edited by jeezy

Share this post


Link to post
Share on other sites

daca cresti doar pentru consumul propriu este perfect

 

 

eu am asa ceva la tara si e foarte bine, nu exista comparatie

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai asta e faza. Tu cresti pentru consumul propriu.

 

Pe aia care ii aud ca se duc sa cumpere pasari crescute la tara imi suna a bullshit. Cine plm creste pasari ca la carte, fara concentrate, fara cacaturi, ca sa vanda? 1%?

 

Pai decat sa platesc dublu sau triplu, pe pasari crescute tot cu concentrate, mai putine ce-i drept, mai bine ma las de carne. Oricum, o viata avem, daca o dam in paranoia cu toate unde ajungem?

 

Putem sa o dam si cu legumele, ca-s stropite cu nu stiu ce, ca pamantul e tratat cu chestii...bla bla bla...iei de unde ti se pare mai ok si cam atat. Nu ai nici o certitudine despre cum au fost crescute.

Edited by jeezy

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mie cea mai mare problema mi se pare termenul de valabilitate si cum sunt tinute/transportate dupa taiere. Inca nu am gasit carne de cumparat care sa imi placa la aspect, toate mi se par expirate si/sau ciudate.

 

Bine, eu am neamuri multe la tara si n-am crescut decat cu surse sigure, de sanatate nu m-am plans niciodata.

Edited by Laur

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai daca si taranii ii indoapa cu antibiotice si concentrate (ceea ce sigur fac ca nu au nici aia ONG), nu mai e nici o diferenta. Adica e chiar mai rau, ca platesti si de 5 ori mai mult, in ideea ca e bio ... mea si de fapt a aceeasi chestie.

 

Doar sa ma apuc sa imi cresc io pui prin curte special si aia vb lui SLY, mi am amintit ca am primit unii de la bunica fostei acum vreo 8 ani si s-au facut ca un liliac la cuptor, doar piele os si o talpa de pantof, i-a mancat cainele apoi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

E cum zice Sly. Carnea aia e 'ațoasă' sau cum vreti sa-i spuneti.

 

stiti unde e ok? In ciorba. Acolo e alt gust, se si inmoaie, merge.

 

Da' sa puneti pe gratar? Nu mersi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ma cac pe puii de casa

 

nu mi plac.povesti

 

au o carne ca opinca,foarte tare si uscata.daca au,ca majoritatea sunt doar oase cu putina carne pe ele

 

nu vorbesc de puii de rasa pentru carne care sunt crescuti acasa,e cu totul altceva.zic de gainile normale crescute la tara

 

prefer puii de crescatorie,desi sunt constient ca sunt crescuti pe concentrate

 

 

eu la oua prefer varianta de supermarket ..cele de "tara" au un miros/ aroma dubioasa si parca si oul in sine este "greu"

Share this post


Link to post
Share on other sites

 liliac la cuptor

 

 

muhahaa.asta e tare

 

 

da,si oule de casa la fel,krebs zice bine.galbenusu ala e cel putin dubios

 

ma rog.daca tot e sa vorbim de chestii eco si plm,sunt topit dupa carnatul de casa.crud,uscat putin si afumat bine

 

il bag in congelator si mananc cate o juma de metru odata

 

am descoperit un magazin care l face dupa reteta de casa,ca la bunica.excelent

Share this post


Link to post
Share on other sites

Puii de țară sunt niște satane, iți rupi dinții în carnea lor. Gustoși dar imposibil de mestecat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Puii de țară sunt niște satane, iți rupi dinții în carnea lor. Gustoși dar imposibil de mestecat.

Numai de tocana sunt buni. In rest, nu iese treaba.

 

Edit : Tocmai am cumparat niste piept de curcan din Lidl. Provenienta, o crescatorier de pe langa Brasov. Gali...bla bla, nu imi e la indemana caserola. 1 mai...let it cum (MAS, abtine-te) .

 

Edit 2: Galli Gallo e producatorul, astia stau si in spatele lui Penes Curcanul. Doar ca in lidl e mai ieftina carnea de curcan decat in Auchan sau Carrefour.

 

Am mai mancat niste cremvusti de curcan, 86% carne curcan si restul pui si diverse grasimi, bla bla. Au fost surprinzator de buni. Mananc de 2-3 ori pe an cremvusti.

Edited by jeezy

Share this post


Link to post
Share on other sites

Curcanul cică are o carne ce nu absoarbe chimicalele din mâncare.

Share this post


Link to post
Share on other sites

eu la oua prefer varianta de supermarket ..cele de "tara" au un miros/ aroma dubioasa si parca si oul in sine este "greu"

 

 

puiule vad ca-ti plac ovarele de orasence :lol:  :sorcerer:

 

alea de tara-ti put... :sorcerer:

v-ati obisnuit putori ma, si sa mestecati va e lene

 

 

basca ca nu stiti sa-i gatiti

 

puii de tara sunt geniali la cuptor, gaina in ciorba si cocosul pe varza( mas sa nu-ti treaca ceva prin cap)

 

ouale daca le tii contul cat sunt de proaspete nu au nimic, sunt excelente

Edited by umbrella

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.