Jump to content
Sign in to follow this  
blue

Le Gourmet

Recommended Posts

Ioi , spanac (dela congelat, cu niste usturoi si branza maturata, bagate la gramada) si niste vita la gratar. Magnific.


Gata masa :)

 

 

Lasa si tu painea deoparte, ca te ingrasi.

 

Plus ca da dependenta.

Edited by jeezy

Share this post


Link to post
Share on other sites

Painea cica prosteste :)))

 

Mananc putin... bere nu prea beau dar am descoperit budweiser

 

Vinul e baza, cam scump dar asta e

Share this post


Link to post
Share on other sites

Painea cica prosteste :)))

 

Mit-uri. Insa anumiti carbohidrati dau dependenta, painea ca si aliment, se numara printre cele care dau dependenta.

Problema e ca ingrasa, mai e si cate una buna in draci ca iti vine sa o mananci goala si apoi iti da cantarul fatality. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

pâinea integrală mâncata în cantități moderate nu îngrășa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

E greu sa-ti placa aia integrala atat de mult incat sa mananci multa. O felie sau doua si e destul.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sau cea de secara, iarasi e ok. Mi se pare mai ok decat cea integrala, pentru ca unii isi mai si bat joc.

 

De secara fac putini, dar e altceva.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Oribila berea aia, in America era ca si aia Bucegi sau Noroc de la noi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am facut un ecsperiment.

 

Dupa cum stiti, din octombrie plua sala. Revin, nu va bucurati.

 

Si am halit carne. Oricat de haotic as manca (doamne, salaaam) si de prost, raman la aceeasi greutate.

 

Aşadar am fiert o GÂSCĂ dă la țară :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cand noi iti ziceam sa termini cu vegetarienele, tu Batman, Batman...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nici KIP.

Cand noi iti ziceam sa termini cu vegetarienele, tu Messi, Messi...

Lol

Share this post


Link to post
Share on other sites

La anu incerc sa las tigarile mă.

 

 

Carnea....e uÅŸor

Share this post


Link to post
Share on other sites

Carnea are un rol extrem de important in alimentatia umana.cata vreme suntem omnivori ca specie

 

Proteina animala mai precis.e adevarat ca exista si dezavantaje, anume radicalii liberi produsi in urma procesarii proteinei, care duc la oxidare si imbatranire

 

E la decizia fiecaruia, personal nu urmaresc sa traiesc 100 de ani mancand ca oaia vegetale

 

Plus ca te poti imbolnavi sau muri prematur din multe alte cauze care nu tin de alimentatie

 

Se poate ajunge la un compromis, consumul de carne alba, peste pui curcan, carne rosie vita sau vanat, eliminarea pe cat posibil a carnii de porc care contine foarte multa grasime

 

O foarte buna sursa de proteina animala o constituie lactatele si ouale, mai precis albusul

 

Calugarii tibetani trec usor de 100 de ani in forma cu o dieta simpla bazata pe orez, vegetale si lactate

 

Bine, ei mai au cateva ore de gimnastica pe zi si meditatie, ca sa nu zic de mediul lipsit de stres si poluare

 

In concluzie, consumul moderat de carne are mai multe avantaje decat dezavantaje, asta o spun majoritarea nutritionistilor, iar radicalii liberi pot fi combatuti prin consumul de antioxidanti.

.

Share this post


Link to post
Share on other sites

io paseri am mancat in perioada asta.

 

 

si salam :(

din ala soios, plin de euri. bai frate, ce bun e.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salamul e cel mai mare gunoi pe care l poti consuma

 

Mai bine mananci un kil de ceafa de porc, e mai sanatos

 

Pe langa grasimi, proteina de slaba calitate gen soia, in salam se baga foarte multi coloranti si aditivi cancerigeni

Share this post


Link to post
Share on other sites

pai AMR 15 zile si gata. sa nu ziceti ca v-am mintit.

 

o sa cer niste bunatati speciale de sarbatori, gen gaste salbatice, mistreturi si alte alea.

 

daca tot e bal...

 

insa tot mi-e foarte ...ciudat sa mananc carne: am o senzatie aiurea rau.

Share this post


Link to post
Share on other sites

gratar si fiarta. nu conteaza. ii pi la cap, ca mi-i stricat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

 eliminarea pe cat posibil a carnii de porc care contine foarte multa grasime

 

 

Aici depinde foarte mult de fiecare. E o corelatie destul de puternica intre lipsa consumului de grasime (adica colesterolul rau foarte mic) si depresie.

 

Suna a baliverna, insa mi-a zis-o un medic, care participa des la conferinte si are ceva ani de experienta in spate. Pe scurt, e ok si grasimea, dar cu moderatie, gen, odata pe saptamana. Asta cu odata pe saptamana, e valabila la orice.

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu trebuie să ți bați capul cu asta

 

ce zicea medicul e referitor la aia care țin diete foarte stricte și sărace în grăsimi,ca vegetarienii sau raw veganii pulii.

 

necesarul ți L asiguri și inconștient pentru ca vrând nevrand mai prăjești în ulei,mai mănânci un cașcaval care jumate e grăsime,mai o smântână la ciorbă sau un grătar de porc etc

 

problema e la grăsimile bune,alea sunt mai greu de asigurat pentru ca vin an anumite tipuri de alimente mai puțin consumate în general la noi,peste,ulei de măsline,semințe,nuci etc

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.