Jump to content
Sign in to follow this  
blue

Le Gourmet

Recommended Posts

Borfăială, lol. Amestecat din toate, sigur iese ceva.

 

Nu da cu paru, si io o comiteam la fel. Sa vezi ce fata am facut cand am mancat niste paste cu dovlecei, ma asteptam sa n-aiba gust la ce putine pusese in sos. Hmmmm.

 

 

PS: te zic

Share this post


Link to post
Share on other sites

Similea, asta e reteta, nu e inventia mea.

 

Practic sunt spaghete cu carne de porc si ciuperci.

 

Daca asta mananca italienii in general sau nu chiar nu ma intereseaza. Eu gatesc pentru gustul meu. Ce om normal pune si ardei iute si pasta de ardei iute si piper? :lol: Aia e singura inventie pentru ca mie imi place mancarea condimentata.

 

Era borfaiala daca puneam ciuperci si cartofi sau mancam paste cu paine. :lol:

Am pus rosii decojite in loc de sos de tomate pentru ca dau un gust mai savuros, nu cel tipic de paste de tomate.

Daca erai in zona te invitam la cateva portii. :D

 

Am postat mai mult pentru ca e o retata pe care o poate face absolut oricine. Ingrediente simple, nici un fel de procedeu special. Cea mai buna mancare e aia pe care o poti gati simplu.

Pentru chestii mai complexe ma duc la restaurant.

Edited by Bogdan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bogdan gateste in aceeasi tava in care pune suruburile cand desface o cutie automata.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bogdan gateste in aceeasi tava in care pune suruburile cand desface o cutie automata.

Si uleiul e de cutie automata. :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

hm, ciudat ca pomenesti de automate.

Tocmai ce mi-ai scris similea un PM, in care imi confirma ca se discuta, pe administrativ, deschiderea unui topic despre cutii automate, unde, aparent, moderatorul va fi ales dintre tine si domi.

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

lol, eros pista d—ăla am şi eu, un fel de moarte în chinuri de iute ce e...a gătit maică-mea un ostropel de pui şi a pus tot borcanul...când a gustat să i iasă ochii ca la melc

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da, trebuie pus in cantitati mici. Zici ca e facut in iad, asa iute e. Exact ca wasabi de iute. Si ala daca mananci mai mult de un varf mic de cutit. trebuie sa-ti scoti intestinul lung si sa-l pui la aerisit pe sarma. :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.