Jump to content
Sign in to follow this  
blue

Le Gourmet

Recommended Posts

Asadar, am dat ursus la un italian, a inceput sa cante de nu il mai pot opri... deja l-am urcat pe youtube :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ceafa de tantar sparge topurile.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Legume la gratar cu nuÅŸtiu ce sos

 

Nu mi-a venit sa cred. Si io-s chiar foarte pretentios

Doar ma stiti

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cat de pretentios ai putea fi când vine vorba de legume la grătar?!... Cu sosul da, o fi altceva...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vinete, ardei gras, carnati, burta si alte chestiii, toate imprastiate pe un gratar, ca cam asa ceva a fost in seara asta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Burta la gratar? Ce fel de burta?

 

In seara asta am fost la pecaria lu' peste prajit - recte pescaria lui Matei, undeva la dracu in praznic, spre portul Agigea, si am mancat cea mai nasoala saramura de crap posibila.

 

Rectific, nu a fost chiar cea mai nasoala, am mancat si mai rele. Dar saramura asta in loc sa fie putin sarata si un pic iute, a fost de-a dreptul dulce. Destul de naspa sa mananci saramura dulce.

Edited by Paul

Share this post


Link to post
Share on other sites

voiam si eu sa-ntreb :).

 

De vita, probabil. Eu n-am mai auzit pana acum, credeam ca e doar pentru pus in ciorba.

 

Cum e?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Burta la gratar? Ce fel de burta?

 

a lui, s-aapropiat prea mult :))

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu burta deaia bre, nici nu mai stiu cum i se spune la noi, sunca cu ceva straturi de carne plm, ceva lapsus acum dar va explic maine :D


umbrelo, eu nu am burta, am pancea :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asa bre, m-am dilit de la macaronarii astia.

Vinetele au fost ok, date cu patrunjel si usturoi, carnatii ... mai au de invatat de la noi baeetiii.

 

Inca caut carne de mici, daca nu gasesc, ma enervez si ma apuc de preparat, numai sa gasesc reteta buna.

Share this post


Link to post
Share on other sites

stati asa, scarita nu inseamna coastele? :)

 

carnea de mici o faci cum iti place pana la urma. Eu ii prefer mai cu grasime, nu-mi plac aia cu compozitie uscata.

Share this post


Link to post
Share on other sites

In seara asta am fost la pecaria lu' peste prajit - recte pescaria lui Matei, undeva la dracu in praznic, spre portul Agigea, si am mancat cea mai nasoala saramura de crap posibila.

 

Rectific, nu a fost chiar cea mai nasoala, am mancat si mai rele. Dar saramura asta in loc sa fie putin sarata si un pic iute, a fost de-a dreptul dulce. Destul de naspa sa mananci saramura dulce.

 

Nu suport pestele sarat in saramura, in schimb o ard cu gamberi

 

10612750_10152699988302375_2765807490923

Share this post


Link to post
Share on other sites

Apropos de burta, era o mancare din burta, nu mai stiu cum se numeste... Plm, deci nu ciorba, ceva trasa la tigaie cred, ca un fel de piftie topita iese, cu mult usturoi. Am mancat mai demult prin ardeal la o carciuma si nu mai stiu cum se numeste.

 

Delicios.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Apropos de burta, era o mancare din burta, nu mai stiu cum se numeste... Plm, deci nu ciorba, ceva trasa la tigaie cred, ca un fel de piftie topita iese, cu mult usturoi. Am mancat mai demult prin ardeal la o carciuma si nu mai stiu cum se numeste.

 

Delicios.

Trippa al sugo (Burta cu sos) ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu avea nume asa sofisticat, era dintr-un singur cuvant, cu multe consoane.. gen.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aia e coaie !!! Dar nu stiu sa fac

Share this post


Link to post
Share on other sites

facea Dinescu la marea arta, dar nu cred ca gasim video, doar vreo reteta pe undeva.

 

Cica Fanus Neagu era mare fan.

 

Dupa ce tragea cate o betie d-aia ca-n povesti (obiceiul lui de-o viata), spre dimineata servea tuslama :)

 

Sa scormonesc pe net, poate gasesc ceva.

Share this post


Link to post
Share on other sites

În târgul auto de la pitesti ati mâncat? E renumit pentru aleea de vreo 100 m cu grătare, unde se fac mațe, coaie, rinichi...

Am mâncat o data mațe. A doua oara nu se mai întâmplă...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.