Jump to content
Sign in to follow this  
blue

Le Gourmet

Recommended Posts

plm, nu am un brand anume, cumpar tot ce are peste 90% peanut. Si ala cu bucati, nu facut pasta. Ca are si ulei de palmier nu ma pasioneaza. 

 

Iti trimit un borcan dupa 5-6 aprilie daca te intereseaza.

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

 

Sa nu crezi asa ceva.

 

Iti da energie doar pentru un timp foarte scurt. Plus ca ridica tensiunea destul de mult si te ingrasi ca porcul. Nu recomand nimanui sa bea Coca Cola.

Pai da, cam toate bauturile pe baza de cafeina dau energie de scurta durata.

 

Nici eu nu zic sa consume Cola ca vezi Doamne, arde bine ce mananci. Ideal e deloc Cola si doar naturale facute in casa insa mai avem si vicii.

Iti trimit un borcan dupa 5-6 aprilie daca te intereseaza.

Vreau unul :) . Mersi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mi-ati amintit de nectarul facut la ovidu.

 

plm, era defapt fructul indesat in sticla. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

De care cumperi si de unde? Ca m-ai facut curios si salivez dupa el daca zici ca asta din RO e de prajitura :lol: .

Mersi de edit, nu stiu cine ca sunt de pe telefon insa am uitat ca suntem pe topicul gastronomic :) .

Mi-ati amintit de nectarul facut la ovidu.

 

plm, era defapt fructul indesat in sticla.

A gasit nevasta un aprozar aproape de centrul Clujului unde iti fac pe loc sucul. Cam 11lei litrul la fructe/legume des intalnite.

 

Cica de saptamana viitoare fac si cu spanac si varza. Trebuie sa incerc, storcatorul meu din epoca slabitului nu e capabil de stors frunze.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bogdan, nu stiu cum naiba bagi atata Cola in tine, eu nu beau deloc sucuri dinastea pur si simplu nu ma atrag. Mai beau de 2-3 ori vara cate o doza dinaia la jumate.

 

Aveam un coleg in liceu si ala dependent, daca nu baga 2.5l zilnic innebunea.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aveam un coleg in liceu si ala dependent, daca nu baga 2.5l zilnic innebunea.

Asa am un coleg la servici. O zi fara cola e o zi pierduta.

 

Culmea, si la fostul servici aveam unul dinasta. Ambii trecuti de 30 de ani, dar Viva Cola.

Share this post


Link to post
Share on other sites
 

Bogdan, nu stiu cum naiba bagi atata Cola in tine, eu nu beau deloc sucuri dinastea pur si simplu nu ma atrag. Mai beau de 2-3 ori vara cate o doza dinaia la jumate.

 

Aveam un coleg in liceu si ala dependent, daca nu baga 2.5l zilnic innebunea.

 

Pai si pe mine ma iau nervii daca nu beau cola. 

E o dependenta cretina. Vara beau vreo 5 litri.

Edited by Bogdan

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

 

Pai si pe mine ma iau nervii daca nu beau cola.

E o dependenta cretina. Vara beau vreo 5 litri.

Si cafea? Nu bei deloc?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Apa bei ? Sau doar cola ?

 

Daca bagi doar Cola, mai da si cu apa sa se mai dilueze. :))

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu beau nimic altceva. Mai gust niste apa din cand in cand. Imi iau Aqua Carpatica pentru ca are gust bun si mai beau uneori.

Edited by Bogdan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Și eu am avut o perioada în care dacă nu aveam cola în casă intram în sevraj. Dar, încet încet, am înlocuit cola cu apă.

Acuma am tot timpul apă plată în casă, iau la bax. O sticla de 1,5l nu mă ține o zi.

PS.

Îmi aduc aminte ca am observat atunci că transpiram foarte tare de la cola. Când am început sa beau apa, chiar dacă era aceeași cantitate de lichid, transpiram mult mai puțin.

Share this post


Link to post
Share on other sites

O sticla de 1,5l nu mă ține o zi.

1.5l beau intre 9 si 12 la servici :lol:.

 

Eu beau cam 5l pe zi, minim, vara si mai mult. Am motiv sa ma ridic de la birou sa nu intepenesc.

Nu beau nimic altceva. Mai gust niste apa din cand in cand. Imi iau Aqua Carpatica pentru ca are gust bun si mai beau uneori.

Baga cafea dimineata, dar una ca lumea, nu apa chioara. Tare am impresia ca dependenta ta tine de cafeina in mare parte.

 

Eu m-am lasat si de cafea vreun am. Dupa ce se mai relaxeaza lucrurile, o las iarasi.

Edited by jeezy

Share this post


Link to post
Share on other sites

La mine e ceva de genul 3 sticle de 1,5 cam la 2 zile.

Gen 2 baxuri de 6 buc x 1,5l pe săptămână.

Share this post


Link to post
Share on other sites

La mine cafeaua e obligatorie.

Pe testate, dacă nu beau o cafea la maxim 1 oră după ce mă trezesc, mă ia cu dureri de cap.

De-a lungul zilei, bag cam 4 cafele. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu-mi place cafeaua.

E chestie de obisnuinta cu gustul cafelei. Nici mie nu imi placea si nu am baut pana acum 5 ani.

Share this post


Link to post
Share on other sites

am luat si eu pauza de la cafea cam un an, acum mai trag cate un espresso bun din cand in cand, insa am inlocuit cu ceai verde, are proprietati energizante dar si alte beneficii cunoscute, e antioxidant, beau cam 3 cani pe zi de ceai. 

 

si fac treaba aia cu apa pe stomacul gol, dimineata, de mult timp. Imediat dupa trezire, 2 pahare mari de apa la temperatura camerei, va garantez o stare de bine fantastica dupa maxim 2 luni, zici ca intineresti, apa vietii plm. Dar nu trebuie mancat/baut nimic altceva timp de juma de ora dupa ce bei apa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

o cafea fierbinte dimineața e obligatorie,îți da o senzație foarte mișto

 

cam ca si după ce mănânci ciocolata,eliberează ceva endorfine sau plm

 

daca nu beau ma simt ca un zombie dimineata

Share this post


Link to post
Share on other sites

am luat si eu pauza de la cafea cam un an, acum mai trag cate un espresso bun din cand in cand, insa am inlocuit cu ceai verde, are proprietati energizante dar si alte beneficii cunoscute, e antioxidant, beau cam 3 cani pe zi de ceai.

 

Am incercat ceaiul verde de 3 ori, nu il pot bea, imi vine sa vomit dupa el.

 

 

fac treaba aia cu apa pe stomacul gol, dimineata, de mult timp. Imediat dupa trezire, 2 pahare mari de apa la temperatura camerei, va garantez o stare de bine fantastica dupa maxim 2 luni, zici ca intineresti, apa vietii plm. Dar nu trebuie mancat/baut nimic altceva timp de juma de ora dupa ce bei apa.

Asta si eu fac. Poate nu 2, insa 1 pahar sigur.

o cafea fierbinte dimineața e obligatorie,îți da o senzație foarte mișto

 

cam ca si după ce mănânci ciocolata,eliberează ceva endorfine sau plm

 

daca nu beau ma simt ca un zombie dimineata

Dependenta de cafea e problema. Naspa e ca daca incerci sa te lasi, vreo 3 zile umbli cu ibuprofen dupa tine ca se lasa cu dureri de cap si stari de rau.

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu ma interesează.cafeaua in cantități moderate e benefica,nu intenționez sa renunt

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ceaiul verde nu e pentru oricine, mai ales daca este o varianta de calitate superioara. 

 

Io deobicei imi las ceaiul verde la mustit cel putin 4-5 ore, de se face negru, si capata un miros aparte. Ocazional il combin cu niste ceai negru. Si neaparat cu putina lamaie.

 

Nu ai stare dupa. Urci munti.

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu ma interesează.cafeaua in cantități moderate e benefica,nu intenționez sa renunt

E benefica insa creeaza dependenta. Nu zic sa te lasi, insa macar stii de ce esti zombie dimineata :) .

Ceaiul verde nu e pentru oricine, mai ales daca este o varianta de calitate superioara.

 

Io deobicei imi las ceaiul verde la mustit cel putin 4-5 ore, de se face negru, si capata un miros aparte. Ocazional il combin cu niste ceai negru. Si neaparat cu putina lamaie.

 

Nu ai stare dupa. Urci munti.

Am colegi care au adus la servici diverse variante la plic. Ei il lasa 1-2 minute in apa fierbinte si gata.

 

Am incercat si 1-2minute si uitat de el, la a 5-a inghititura renunt.

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

 

Io deobicei imi las ceaiul verde la mustit cel putin 4-5 ore, de se face negru

 

manca-ti-as gura faraoane, 5 ore la infuzat ? :huh:  mai bine tragi direct MDMA 

Share this post


Link to post
Share on other sites

plm, fac 750ml o data. 

 

mdma fara mizerii nu stiu daca gasesti usor. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Fara cafea dimineața mor. Mai trag si seara cate una.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.