Jump to content
Sign in to follow this  
Laur

Politie sau militie ? Good cop sau bad cop ?

Recommended Posts

Bre Ciupa, ce zici tu e ca si cum ai vorbi despre mancare doar cu Similea. Adica e exhaustiv, dar doar pe o anumita ramura a disciplinei. In speta psihanaliza relativa la impulsul sexual primar. Sau ciorba de peste. Boul ala care te claxoneaza e foarte posibil sa fi acumulat in ultimele 5 minute niste frustrari legate de orice altceva (tocmai i-a aparut o eroare in bord, si-a rupt camasa sau si-a scapat telefonul pe jos), frustrari pe care le refuleaza in claxonul pe care ti-l adreseaza. Nimic legat de psihologia umana nu are explicatii intr-atat de simpliste  :P .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bravo Kip. Imi place.

Pe cei care fac precum muerea din exemplul lui Kip i-as strivi, sa vad cum le ies ochii din cap.

 

Gtfo Zyz. Tu reactionezi asa? De cate ori am fost praf m-am rezumat a ma uita, mecanic, in gol

 

 

Toleranta zero

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai daca in locul vitei era un bou, iti dai seama ca ne luam la bataie. Ma uitam in oglinda si nu-mi venea sa cred ca sunt certat printr-un claxon neintrerupt ptr ca am oprit sa acord prieoritate unei cete de pietoni. In astfel de momente, drogat sa fii sa nu iti iesi din fire.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Desi acum mi-e rusine cand ma gandesc, inainte sa ne mutam in Bucuresti eram extraordinar de nervos la volan.In fiecare zi trebuia sa fie cineva care sa-mi taie calea marlaneste, sa ma claxoneze fara motiv, sa se bage la intimidare pe banda mea, sa accelereze cand depaseam, sa ma claxoneze daca lasam pe cineva sa intre in banda, etc. Eram foarte nervos si dupa ce ajungeam acasa de multe ori. In Bucuresti se circula mult mai civilizat. Lumea e mai civilizata, de fapt. Cel putin pe-aici, prin nordul Bucurestiului. Acum sunt mult mai calm si nu numai ca nu ma mai vad facand asta, nu mai am motive. In Iasi insa, am avut episoade cu dat jos din masina de cateva ori. Ca tot discutam de frustrari secventiale care se aduna.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bre Ciupa, ce zici tu e ca si cum ai vorbi despre mancare doar cu Similea. Adica e exhaustiv, dar doar pe o anumita ramura a disciplinei. In speta psihanaliza relativa la impulsul sexual primar. Sau ciorba de peste. Boul ala care te claxoneaza e foarte posibil sa fi acumulat in ultimele 5 minute niste frustrari legate de orice altceva (tocmai i-a aparut o eroare in bord, si-a rupt camasa sau si-a scapat telefonul pe jos), frustrari pe care le refuleaza in claxonul pe care ti-l adreseaza. Nimic legat de psihologia umana nu are explicatii intr-atat de simpliste  :P .

 

Frustrarile legate de orice altceva sunt mult mai usor de depasit. Frustrarile care-ti afecteaza personalitatea in mod definitoriu sunt sexuale sau de natura financiara.

Desi poate parea simplist, care sunt principalele nevoie pe care oricine trebuie sa si le satisfaca? Aer, apa, mancare, sex, somn. Cand nu le avem pe astea lucrurile scapa grav de sub control.

De ce e lumea suparata si incruntata in Romania? Pai cand ai bani la munca sa-ti iei un covrig si un iaurt pentru ca de altceva pur si simplu n-ai bani dupa plata facturilor, e si normal sa fii cu capsa pusa.

 

O chestie care ma deranjeaza foarte mult e cand cineva isi varsa nervii pe mine cand eu nu sunt sursa nervilor pe care-i are. Daca te-a enervat femeia, vreun bou sau cine stie altcineva, asta nu e o scuza ca sa-ti versi nervii pe cineva nevinovat.

Am vazut de-a lungul timpului destule cazuri de oameni care parca sunt zombi pentru ca s-au certat cu femeia sau s-au despartit. Asta nu e un motiv pentru o depresie sau o schimbare totala de comportament. Are balta peste.

Am un exemplu d-asta cu cineva cu care am avut o relatie profesionala. Venea suparat, pleca suparat. Statea incruntat tot timpul, pur si simplu nu puteai face nimic cu el. De multe ori nu saluta, pleca de nebun, venea de nebun. Si asta doar pentru o femeie. Aici merge aia cu GTFO.

Edited by Bogdan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am vazut de-a lungul timpului destule cazuri de oameni care parca sunt zombi pentru ca s-au certat cu femeia sau s-au despartit. Asta nu e un motiv pentru o depresie sau o schimbare totala de comportament. Are balta peste.

Am un exemplu d-asta cu cineva cu care am avut o relatie profesionala. Venea suparat, pleca suparat. Statea incruntat tot timpul, pur si simplu nu puteai face nimic cu el. De multe ori nu saluta, pleca de nebun, venea de nebun. Si asta doar pentru o femeie. Aici merge aia cu GTFO.

Bai Ciupa...nu-i asa. Nu raporta prioritatile oamenilor din jur dupa cele proprii. Intindem discutia si plictisim pe toata lumea. Dar aici, permita-mi sa-ti spun ca nu ai dreptate. Mie poate sa-mi strice ziua o zgarietura pe portbagaj. Altuia o gluma proasta facuta de cineva de la birou. Psihologia nu e atat de simplista incat s-o descriem noi in cateva paragrafe.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Comportamentele total deviante nu apar de la o zgarietura pe portbagaj. Iar aici nu vorbim de o zi proasta, vorbim de un comportament care devine normal.

Pai da, psihologia e o chestie complexa, dar nu descriem aici intreaga psihologie ci doar cateva tipologii comportamentale care devin destul de tipice din niste motive simple: oamenii muncesc foarte mult, nu castiga pe masura asteptarilor lor si n-au timp liber. Deci sansele de a gasi pe cineva ok sunt mici. Si asa se formeaza premisele unui comportament agresiv sau depresiv.

In Franta lumea lucreaza 30 de ore pe saptamana. Cate ore de lucru are un roman pe saptamana? Majoritatea lucreaza 10 ore pe zi,

 

Sa stii ca nu analizez chestiile astea din plictiseala. Intru cu foarte multa lume in contact si observ deseori comportamente ciudate.

Ticuri nervoase, pierderea capacitatii normale de socializare sau comunicare. Reactii ciudate. Multi oameni iti dau telefon dar nu stiu sa se exprime, sa-ti explice ceva foarte simplu intr-un limbaj de baza.

De multe ori stau 5 minute sa aflu niste lucruri care se puteau spune intr-o fraza. Iar reactiile violente in trafic fara motiv te lasa de multe ori fara cuvinte.

Edited by Bogdan

Share this post


Link to post
Share on other sites

In psihologie nu eram experti.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Va las voua game-ul asta. Chestiile astea sunt foarte complexe iar comportamente deviante pot aparea chiar si din cauza unei zgarieturi. In fine, imi place foarte mult subiectul, l-am studiat cat m-a dus capul, dar e mult de discutat si, in principiu, mai ales aici, nimic nu e simplu. Simileo, sunt sigur ca stii ca tocmai persoanele cu un grad de inteligenta peste media sunt predispuse la instabilitate.

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai daca esti prost treci mai usor peste chestii de genul asta.

Edited by Bogdan

Share this post


Link to post
Share on other sites

In depresie nu prea cad prostii, lol.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Lol, ifx.

 

Ma refeream la cei care nu stiu sa se exprime. Telefonic. Cu Ciupa.

 

Zyz, nu-s de acord. Foarte rece ti-o spun: nu-s instabil

 

Sorcerer, haha

Desi pentru Rareshi nu bag mana in foc :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Desi pentru Rareshi nu bag mana in foc :(

Dar unde ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Rezumat topic:

- good cop = te lasă în pace; nu e corupt

- bad cop = te ia la puricat; vrea șpagă.

 

Se poate închide.

mulțumesc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Rares, imi spui si mie te rog de ce imi merge Scirocco putin bogat la ralanti ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Lol, ifx.

 

Ma refeream la cei care nu stiu sa se exprime. Telefonic. Cu Ciupa.

 

 

Am inteles. Si eu m-am referit la Procuror :)

 

Astia care o sa veniti din urma, luati aminte: n-a reusit sa-l faca pe blue.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Rares, imi spui si mie te rog de ce imi merge Scirocco putin bogat la ralanti ?

Prea multa benzina în amestec, de aia.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Prea multa benzina în amestec, de aia.

Sau e prea putin aer in benzina ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

deci, am parcurs cu atentie cele 8 pagini si am ajuns la concluzia ca... plm.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.