Jump to content
Sign in to follow this  
Laur

Politie sau militie ? Good cop sau bad cop ?

Recommended Posts

mai o faza, unde politistul a-nceput cu stangul. 

 

la noi in zona centrala (unirii), au inceput niste mega lucrari, vor sa faca zona pietonala, plm.  mai ai inca acces cu masina, dar destul de greoi, s-au schimbat sensurile, etc.  am intrat intr-o zi pe una din stradute, masini parcate si pe stanga si pe dreapta, dar si locuri libere de parcare, ciudat, acolo fiind mai tot timpul ocupat.  in fata, la 30m, intersectie cu ploitie dirijand.  vad loc de parcare, ma pun sa parchez, ma vede politistu' din intersectie si vine spre mine.  il vad ca e nervos, imi dau seama ca de fapt nu mai e voie sa parchez, dar continui.  vine si tipa la mine ca n-am voie sa parchez.  atunci ii zic "ok, dar nu puteti vb frumos?  trebuie neaparat sa urlati?"  "pai da nu vedeti ca nu mai e voie sa parcati?" ma-ntraba dansu'.  "unde sa vad? nu e niciun semn?" zic eu.  "pai nu vedeti ca fiecare care e parcat in st si-n dr, are bilet in parbriz". "pai eu ma uit la drum dom'le, nu-n parbrizu' oamenilor" zic eu.  "si-n al 2-lea rand, chiar daca gresesc trebuie sa-mi spuneti frumos, nu sa ma luati cu aere de superioritate".  si-a cerut scuze, a zis ca a avut o zi grea ca tota lumea parcheaza acolo si el tre' sa fuga din intersectie de la dirijat.  i-am urat o zi buna, mi-a urat la fel, si asa s-a-ncheiat.  deci se poate vobi frumos si cu d'astia, nu tre sa fii mai idiot ca ei.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Subestimati gradul fantastic de nesimtire a soferilor romani

 

 

Dar da, in general militia de circulatie are obiceiuri pe masura. Noi sa fim sanatosi.

 

 

Kip e strigoi :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Laur, niciodata politiei.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bine ca nu-i vuv sau procurorul, ca devenea

 

kip, ai dat luat spaga vreodata?

Share this post


Link to post
Share on other sites

De luat nici macar 1 leu. Si nu o zic neaparat ca o lauda. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

fuck the popo. gaborii adica. ca s doua specii, mai sunt si politisti.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca ne vedem vreodata la o cafea va povestesc ce intamplari am avut si eu cu politia. De la fugarit cu duba prin oras, cand aveam vreo 13-14 ani, din cauza ca faceam trial si saream pe fantanile arteziene, ghivece de beton, banci si altele, pana la trecut la 2 noaptea pe langa aceeasi masina de politie undercover, cu radar, de doua ori, intr-un sens si in celalalt  :lol: evident, mult peste limita admisa, de au sarit aia jos din masina si m-au oprit cu bastonul in mijlocul drumului, ca apoi sa ne uitam impreuna la filmulet si sa le explic ce-am facut la masina. Acum rad, dar daca eram in State sau in alta parte, poate faceam si puscarie dupa prostiile pe care le-am facut.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Similea e suparat ca Rares o sa miroasa a usturoi de la cadoul meu de Craciun. Imi place sa fiu civilizat cu toata lumea Simi, mai ales cu cei mai nenorocosi decat mine (nu la politisti ma refer). Dar n-am nici o problema sa ma iau in piept cu oricine, poate fi politist sau de doua ori cat mine. Nu sunt dur, sunt doar putin tâmp. Si mandru.

Share this post


Link to post
Share on other sites

PS2: ba nu e deloc penibil Ciupa ca ai luat amenda pt 67 in zona cu 50.

 

Ba e penibil. 67 e nimic. Masina in care eram era in stare perfecta dpdv tehnic, frana mult peste o masina normala, deci 67 era o viteza pentru care ar fi trebuit sa-mi dea maxim un avertisment.

Eu asa as face daca as fi politist. Daca as vedea un cretin ca merge cu peste 100 in oras si are un stil de conducere periculos, da, atunci e cazul de amenda. Dar in nici un caz nu trebuie sa dai amenda doar pe baza de cifre. D-aia e treaba aia cu litere legii si spiritul legii. Limitele de viteza sunt puse pentru siguranta rutiera. Ce naiba se poate intampla daca mergi pe un drum liber cu 67 la ora cand ai vizibilitate foarte buna? Absolut nimic. Nu vorbim de 150 km/h in oras, vorbim doar de a da o amenda pentru ca poti.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Lol, acum cautam justificari. Ai incalcat limita de viteza, te-a ars. Atat, la revedere.
Pe principiul tau, unu cu un F10 nou-nout, fiind in stare tehnica perfecta, ar trebui sa aiba dreptul de a circula cu 100 km/h in oras

Share this post


Link to post
Share on other sites

 nu vezi ca am ajuns sa avem pretentia ca desi ne opreste politia cu 67 in zona de 50, sa nu patim nimic?  asta ti se pare normal?

Ipocrizia e o chestie foarte comuna deja. 67 e nimic, e o viteza foarte mica. Ai timp sa franezi, ai timp de reactie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

De luat nici macar 1 leu. Si nu o zic neaparat ca o lauda. :)

nu ai vrut sau nu ai avut ocazia?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Lol, acum cautam justificari. Ai incalcat limita de viteza, te-a ars. Atat, la revedere.

 

Adica tie ti se pare normal sa iei amenda intr-o situatie de genul asta? 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai daca stii ca exista astfel de specimene, ar trebui sa te bucuri cand vezi ca unul isi face treaba si ii arde pe smecherasi. Aici nu e vorba despre a fi sau nu impotriva politistilor. Ai gresit, amenda. Punct.

 

Eu am luat amenda si pentru 61. Trebuia sa ma milogesc de el sau sa ii dau spaga? Nu. Mi-am asumat greseala cu gandul ca astfel de lucruri merita pedepsite. Si poate asa nu va mai muri lumea pe trecerea de pietoni.

In nici un caz. Nu trebuie sa ma bucur pentru nimic. Smecheria nu se termina cu asa ceva. Asa cum am zis, e o problema de educatie. Adica raspunsul e educatia, nu amenda. Daca tu te bucuri de o furtuna dintr-un pahar de apa, bravo tie.

Nici eu nu ma milogesc, dar nu o vad ca pe o greseala. In sistemul meu de valori a merge cu 60-70 in oras e nimic. Daca as avea o Dacie 1300 intr-adevar ar fi o viteza demna de amenda.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sistemul tau de valori. Lol. Hai sa ne luam toti dupa sistemele de valori proprii si sa ne bagam ...-n lege.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da. Am luat, am platit.Am incalcat limita de viteza,asta este.

Si acum ce vrei, sa fiu bucuror ca am luat amenda pentru 67? Intr-adevar m-a amuzat pe de-o parte ca n-am luat amenda cand am mers cu peste 100 in oras in momentele mele de inconstienta placuta, dar am luat pentru 67. Cum am zis, daca as fi politist n-as da amenda pentru 67, mi se pare o prostie. Toti mergem cu viteze de genul asta si nu d-asta sunt accidente mortale sau grave. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

la 67 la ora poti contesta in instanta

 

au si aparatele alea o marja

 

cei de la metrologie stiu sigur marja de eroare

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sistemul tau de valori. Lol. Hai sa ne luam toti dupa sistemele de valori proprii si sa ne bagam dânsa-n lege.

In unele legi chiar merita sa ti-o bagi. Dar nu asa oricum, ci pe toata.

la 67 la ora poti contesta in instanta

 

au si aparatele alea o marja

 

cei de la metrologie stiu sigur marja de eroare

 

E aberant sa faci asa ceva pentru ca e vorba de o amenda de valoare mica.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si acum ce vrei, sa fiu bucuror ca am luat amenda pentru 67? Intr-adevar m-a amuzat pe de-o parte ca n-am luat amenda cand am mers cu peste 100 in oras in momentele mele de inconstienta placuta, dar am luat pentru 67. Cum am zis, daca as fi politist n-as da amenda pentru 67, mi se pare o prostie. Toti mergem cu viteze de genul asta si nu d-asta sunt accidente mortale sau grave. 

Pai nu, normal ca nu e motiv de bucurie. Ci sa-ti admiti greseala si sa nu mai cauti atatea justificari.Unele de-a dreptul halucinante.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sistemul tau de valori. Lol. Hai sa ne luam toti dupa sistemele de valori proprii si sa ne bagam dânsa-n lege.

nu e vorba de bagat ceva in ea de lege, de cele mai multe ori statul cu tot ce inseamna el, isi cam bate joc de proprii cetateni

In unele legi chiar merita sa ti-o bagi. Dar nu asa oricum, ci pe toata.

 

E aberant sa faci asa ceva pentru ca e vorba de o amenda de valoare mica.

mergi in instanta pentru a apara o idee nu pentru bani

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bai frate, ce plm o dam de-a intoarsa? Acum conteaza ce masina ai cand incalci regulile de circulatie? ... mea, cred  ca eu sunt nebun ma.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.