Jump to content
Sign in to follow this  
Laur

Politie sau militie ? Good cop sau bad cop ?

Recommended Posts

Pai nu, normal ca nu e motiv de bucurie. Ci sa-ti admiti greseala si sa nu mai cauti atatea justificari.Unele de-a dreptul halucinante.

Nu mi se pare deloc o greseala. Doar nu sunt o oaie care merge cu zambetul pe buze spre abator. Intr-o tara ca asta trebuie sa-ti faci propriul sistem de valori. Mentalitatea invatata la scoala si de catre parinti nu prea are aplicabilitate.

Bai frate, ce plm o dam de-a intoarsa? Acum conteaza ce masina ai cand incalci regulile de circulatie? dânsa mea, cred  ca eu sunt nebun ma.

Pai daca o masina franeaza mult mai bine si sta altfel pe sosea, mi se pare normal sa aplici diferit legea. 

Chiar daca nu poti face asta la modul public, nu i-as da amenda unuia cu Porsche care merge cu 80 in oras. Doar d-aia si-a luat-o.

 

Si sa fim seriosi, in Romania unde naiba te poti bucura de o masina? Infrastructura de 2 lei, autostrazi de 2 lei si 50 de bani, circuite 0. Ar trebui sa plecam toti in afara sau cum?

Edited by Bogdan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ah, deci daca respecti legea, esti o oaie dusa spre abator. Daca nu o respecti si te bati cu pumnii-n piept ( ca si ala scos afara din masina de nea` pulitist) esti tare nene, esti rebel, esti inteligent si frumos, esti crema societatii.

 

Hai mai Bogdane, da-o-n dânsa mea, te rad curcile. Cum dânsa mea?

Hai fie, mergem pe splendida ta idee.Deci masina?Masina, masina! Da` soferul? Sau masina franeaza singura?

 

Iti iei Porsche sa mergi cu 80 in oras?  :lol:

Credeam ca ti-l iei sa mergi cu viteza lui maxima in oras, nu cu 80. :lol:  :lol:  :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

, nu i-as da amenda unuia cu Porsche care merge cu 80 in oras. Doar d-aia si-a luat-o.

ete p*la

Share this post


Link to post
Share on other sites
 

Ah, deci daca respecti legea, esti o oaie dusa spre abator. Daca nu o respecti si te bati cu pumnii-n piept ( ca si ala scos afara din masina de nea` pulitist) esti tare nene, esti rebel, esti inteligent si frumos, esti crema societatii.

 

Si legile sunt scrise de oameni. Eu nu m-am referit la legi in general ci la unele legi gandite cu anusul.

 

Asta cu "am mers cu 67 km/h, deci am gresit. O sa stau cateva minute in reculegere ca sa stiu data viitoare sa nu mai gresesc." Cum naiba vine asta? 

Edited by Bogdan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hai mai Bogdane, da-o-n dânsa mea, te rad curcile. Cum dânsa mea?

Hai fie, mergem pe splendida ta idee.Deci masina?Masina, masina! Da` soferul? Sau masina franeaza singura?

 

Iti iei Porsche sa mergi cu 80 in oras?  :lol:

Credeam ca ti-l iei sa mergi cu viteza lui maxima in oras, nu cu 80. :lol:  :lol:  :lol:

 

Tu ce masina ai? Ai avut vreodata o masina de peste 200 cp? Respecti intotdeauna limitele de circulatie?

Se numeste simplu: I P O C R I Z I E

 

Eu nu trec pe rosu, respect intotdeauna prioritatea, nu o iau pe contrasens, nu depasesc coloana oprita la semafor. Cam aici se opresc regulile pe care le respect.

In Bucuresti ar trebui sa traiesc in masina ca sa respect toate regulile de circulatie.

 

Ma rog, nici nu parchez ca melteanul in statii de autobuz sau pe langa intersectii. Dar ar fi culmea sa respect limitele de viteza. Limita de 50 e mult prea mica. 

Edited by Bogdan

Share this post


Link to post
Share on other sites

- N-are nici o relevanta ce masina/masini conduc.

Nu am zis ca le respect intotdeauna, dar atunci cand sunt prins, imi asum responsabilitatea. Legea trebuie sa fie la fel pentru toti. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

- N-are nici o relevanta ce masina/masini conduc.

Eu cred ca are.

Masinile nu se comporta la fel, nu merg la fel, nu franeaza la fel.

 

 

Nu am zis ca le respect intotdeauna, dar atunci cand sunt prins, imi asum responsabilitatea. Legea trebuie sa fie la fel pentru toti.

Nici eu nu fug de responsabilitate, dar nu platesc cu placere o amenda de genul asta. O trebui sa fie, dar cu siguranta nu este. Mai ales in Romania.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Orice te lasa in pace pana la 60 la ora. Si mi se pare decent in oras. Adica da Doamne sa circulati voi mereu acolo (Bucuresti) cu 60 :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ipocrizia e o chestie foarte comuna deja. 67 e nimic, e o viteza foarte mica. Ai timp sa franezi, ai timp de reactie.

 

cine plm esti tu ma sa decizi chestiile astea?  LOL 

 

 

nu-mi raspunde.  tu esti ala care ia amenzi. :sorcerer:

 

mah, as vrea sa te vad undeva in vest, unde majoritatea strazilor din zone rezidentiale-s cu restrictie de 30, sa te vad acolo cu 67, cum iti pun aia pistolu' la cap, LOOOOOL

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu-i de ras. Un tip a trecut pe langa o scoala cam tare si era sa si-o ia. Cica politistul a venit agitat la el din prima.

 

Tin foarte tare la chestiile astea.

Share this post


Link to post
Share on other sites

cine plm esti tu ma sa decizi chestiile astea?  LOL 

 

 

nu-mi raspunde.  tu esti ala care ia amenzi. :sorcerer:

mah, as vrea sa te vad undeva in vest, unde majoritatea strazilor din zone rezidentiale-s cu restrictie de 30, sa te vad acolo cu 67, cum iti pun aia pistolu' la cap, LOOOOOL

Si la noi in zona rezidentiala e o limita de 15-20 km/h, nu 50 km/h.

 

La aia cu pistolul la cap imi vine sa te trimit undeva, iar ai luat-o pe ulei.

Bine ca nu vine Rambo ca mergi cu 67.

Asta cu zona rezidentiala n-are nici o legatura cu subiectul. Intr-o zona rezidentiala oricum nu poti merge cu viteza. E vorba de stradute cu vizibilitate scazuta. Poate oricand sa-ti apara un obstacol.

 

 

Vroiam sa te intreb de mai multa vreme. Dar tu cine plm esti? Cine plm te crezi? De ce plm trebuie sa vorbesti intotdeauna in stilul asta jignitor si agresiv?

Si e valabil pentru mai multi. Ce plm trebuie sa vorbiti cu "plm" neaparat? De unde dreacu' atata agresivitate gratuita?

Cine va credeti de fapt?

 

Eu vorbesc pe forum fix asa cum vorbesc si in realitate. Voi de ce nu puteti face asta? De ce va creati niste personalitati d-astea agresive care la orice incep sa bage jigniri sau exprimari d-astea agresive?

Edited by Bogdan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ar trebui sa ma tund. Mi-a crescut parul cam mult si ma mananca intruna capul

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bre Ciupa, nu te supara, ca nu o spun cu rautate, dar in ultimele posturi iti tradezi varsta. Legea nu e negociabila si nici aprobata de toata lumea. Nu e variabila in functie de anumiti coeficienti. Dar e universal valabila. Ca unele legi sunt stupide/depasite moral, e adevarat. Dar ce spui tu ar insemna ca viteza maxima sa fie variabila in functie de caracteristicile tehnice ale masinii, ceea ce e aiuristic. Diferenta la franare nu o fac marca sau puterea masinii, ce plm. O fac sistemul de franare, anvelopele, masa, suspensiile, sistemele electronice. Daca eu iti spun ca un tir franeaza mai repede decat un E92 probabil ca nu ma crezi. In cazul asta ce facem? Mie discutia asta mi se pare putin ireala. Mergi cu 70, nici o problema. Dar mergi pe riscul tau, perfect constient de riscuri. Te-ai ars, nici o problema. Esti barbat si recunosti. Eu asa vad problema.

Edited by ZyZ
  • Upvote 4

Share this post


Link to post
Share on other sites

La aia cu pistolul la cap imi vine sa te trimit undeva, iar ai luat-o pe ulei.

Bine ca nu vine Rambo ca mergi cu 67.

Asta cu zona rezidentiala n-are nici o legatura cu subiectul. Intr-o zona rezidentiala oricum nu poti merge cu viteza. E vorba de stradute cu vizibilitate scazuta. Poate oricand sa-ti apara un obstacol.

 

 

 

 

extrapolez ma prostovane. :lol:   sau nu se poate extrapola, decat atunci cand te avantajeaza pe tine?   LOL

 

bai, orice subiect in care esti bagat devine funny.  bine, funny de la distanta, ca nu tre' sa am asa tantalai in jurul meu. :P

 

PS  pe forum vorbesc fix ca in realitate.   chiar ma abtin putin aici ca e funny. :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

@ZyZ:

Legea poate fi schimbata, nu e batuta in cuie. Exista tari unde limita de viteze e de 60 km/h in oras, nu de 50.

 

Eu n-am spus asta. M-am referit doar la ideea de a merge cu 67 km/h, luata in modul. Si ca politistul care mi-a dat amenda pentru 67 km/h putea sa ma lase in pace avand in vedere ca si el merge cu viteza respectiva in mod curent. Si tu si altii. 

Diferenta la franare e corelata cu marca si puterea masinii. Niciodata o masina ieftina nu va avea un sistem de franare performant. Niciodata o masina slaba ca putere nu va avea un sistem de franare supradimensionat.

E evident ca merg pe riscul meu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

LOL, exista tari unde-ti confisca masina daca depasesti limita cu nus' cat.  ia si exemplele astea, si fa-ti o medie, asa pt tine.

Share this post


Link to post
Share on other sites

extrapolez ma prostovane. :lol:   sau nu se poate extrapola, decat atunci cand te avantajeaza pe tine?   LOL

 

bai, orice subiect in care esti bagat, devine funny.  bine, funny de la distanta, ca nu tre' sa am asa tantalai in jurul meu. :P

 

PS  pe forum vorbesc fix ca in realitate.   chiar ma abtin putin aici ca e funny. :D

 

Din nou iti dai arama pe fata. Esti fix un dobitoc daca nu te poti exprima altfel. Extrapolarea aia era in alt context si avea alt scop. Tu ai extrapolat doar ca sa ma poti contrazice.

 

Vorbesti pe dracu'. Chiar cunosc pe cineva din Timisoara care te stie din vedere si a zis ca esti un baiat linistit, la locul lui. 

 

Dar asta-i chestia, pe net cresc coaiele mari, toata lumea e cu dânsa in gura, cu jigniri, cu flegme. 

 

Forumurile astea sunt spatiu de refulare pentru frustrarile de zi cu zi. 

 

 

LOL, exista tari unde-ti confisca masina daca depasesti limita cu nus' cat.  ia si exemplele astea, si fa-ti o medie, asa pt tine.

Exista tari unde femeile care-si inseala barbatul sunt omorate cu pietre. Total irelevant.

Iar tarile astea cu confiscarea masinii sunt niste exceptii de la regula.

Edited by Bogdan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asa e, ar putea sa te lase. Dar tine de el. O sa spuneti ca incep iar cu comparatiile, dar in multe tari europene nici macar aia 10km/h in plus nu ti-i acorda. Ai 121 sau 131 pe autostrada, salut! Ca sa nu mai spun ca la noi poti merge si cu 400, nu faci nici puscarie, nu ramai nici fara masina. Intr-adevar, avem limitele de viteza ramase la nivelul anilor '60. Dar in Bucuresti cel putin, pe bulevardele mari nu am prea vazut sa se lege cineva de masini care merg si cu 80. Sunt destul de destupati politistii din B, fata de Iasi, de exemplu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

pai ma stie doar din vedere mai. :sorcerer:

 

 

da mai, asa e.  sunt linistit si la locu' meu, da' asta nu ma opreste sa fiu sarcastic atunci cand vad tantalosenie, fie ea si din asta nevinovata.  de fapt noi stim ca tu ai fost crescut militareste, sa "obey the rules", si probabil pe forum "mergi cu 67".

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zyz are dreptate si e lucs.

 

Ma duc sa ma plimb. Pa.

 

 

 

A, Kip e Dracula

Share this post


Link to post
Share on other sites

Chestia asta cu viteza e ca si mersul la curve.

Pe fata foarte multi se scandalizeaza, dar ar merge si ei. Sau chiar merg, dar public se declara lezati de insasi ideea de a merge la curve. Asta e ipocrizia umana, duplicitatea in forma ei cea mai urata.

Share this post


Link to post
Share on other sites

da mai, asa e.  sunt linistit si la locu' meu, da' asta nu ma opreste sa fiu sarcastic atunci cand vad tantalosenie, fie ea si din asta nevinovata.  de fapt noi stim ca tu ai fost crescut militareste, sa "obey the rules", si probabil pe forum "mergi cu 67".

Sarcasmul e cu ironie fina, nu cu "prostovane" si cu plm, ..., suge-ma.

 

Si n-am fost deloc crescut militareste chiar daca tu probabil crezi in stereotipuri daca spui asta sau e doar o alta tentativa de a ma jigni.

 

Iti spun sigur ca multi dintre voi ar trebui sa va mai potoliti cu exprimarile astea.

In primul rand pentru ca nu vrea sa vada nimeni cine e in spatele acestor exprimari, isi formeaza o parere doar din asta si spune pas.

Iar in al doilea rand pentru ca v-ati obisnuit cu cearta atat de mult incat daca nu va certati nu va simtiti bine. Nu e o chestie ok.

Edited by Bogdan
  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.