Jump to content
Sign in to follow this  
Catalin BMW

Istoria Romaniei moderne

Recommended Posts

Din ce stiu eu nu. Oricum, sunt regiuni acolo la care nici nu avem vreun drept.

Exact asa am zis si eu, dar vazusem vreo cateva articole acum ceva timp in care se spunea ca practic tot acest teritoriu a fost ocupat de daci si ca normal asa trebuia sa arate romania, insa eu cred ca nu prea avem vreo treaba cu teritoriile din nord (in afara de tinutul herta si bucovina de nord), vest si sud-vest. Deja se exagereaza sau probabil sunt unii ultra-nationalisti care viseaza ca romanica e cine stie ce imperiu! :wacko:

Share this post


Link to post
Share on other sites

unii care au avut atunci 25, au acum 50

 

ce trist :(

 

nimic nu a fost in zadar, noi putem pleca din tara, daca vrem :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Citind articolul asta mi-am amintit ceva ce imi sta de mai multa vreme in minte: NU EXISTA DREPTATE PE PAMANT! Daca Stalin a murit linistit, in patul lui, daca Iliescu este in viata, liber si lipsit de remuscari, daca INCA exista oameni atat de prosti incat sa creada in "idealurile" comunismului (bine, aici e vorba de prostie si de dorinta de a nu face nimic, dar de "a avea" in acelasi timp, desigur ca pe spatele celor care au muncit cu adevarat); daca se interzic statuile/busturile anumitor oameni politici (pe motive de contribuire la Holocaust) dar se dezvelesc statui/busturi ai anumitor oameni politici/artisti care au cantat osanale criminalilor; daca (mult prea) multi membri MARCANTI ai CC al PCR au functii politice si azi; si doar doi daca mai exista, sunt prea multi; daca inca exista oameni care spun ca "era mai bine, ca... [aveai <>, casa, siguranta zilei de maine etc]" - repet, e bine si usor sa astepti sa faca altii pentru tine si, cand esti un vierme lenes, rusinea nu exista; daca singurii pedepsiti pentru toate astea a fost sotii Ceausescu. Atunci IA-TI GANDUL CA AR EXISTA DREPTATE PE PAMANT! Eu mi-am luat gandul asta!

 

 

pentru cei care nu stiu - http://www.historia.ro/exclusiv_web/general/articol/cumplita-noapte-rusalii-60-ani-deportarea-baragan

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.