Jump to content
Sign in to follow this  
Catalin BMW

Istoria Romaniei moderne

Recommended Posts

Ca tot a fost ziua tarisoarei noastre, mi-am propus sa discutam putin pe tema asta, pentru ca din punctul de vedere al multora, istoria Romaniei este foarte tulbure, si multi dintre noi avem inca multe intrebari fara raspuns legate de aceasta tara. N-as vrea sa vorbim de istoria indepartata de acum 1000-2000 de ani, pentru ca stim foarte putin despre perioada aia, mult mai clara este istoria ultimilor 150-200 de ani.

Am vazut un scurt filmulet pe digi24, cu perioada in care se spunea ca Romania a cunoscut cea mai infloritoare perioada din toate timpurile (1920-1935), insa se para ca n-a fost asa http://www.digi24.ro/Stiri/Digi24/Special/Triumful+unei+natiuni/TRIUMFUL+UNEI+NATIUNI+Cum+arata+economia+Romaniei+dupa+Marea+Uni Stau si ma intreb, oare am avut si noi o perioada in toata existenta noastra ca natie,in care am fost puternici si am dus-o bine?

Inca un filmulet din acea perioada ne arata ca o oarecare sansa a facut ca noi sa sarbatorim astazi (in fine, ieri) ziua Romaniei http://www.digi24.ro/Stiri/Digi24/Special/Triumful+unei+natiuni/TRIUMFUL+UNEI+NATIUNI+Contextul+istoric+care+a+dus+la+recunoaste

Si inca un filmulet interesant cu problemele di dificultatile Romaniei dupa unire http://www.digi24.ro/Stiri/Digi24/Special/Triumful+unei+natiuni/TRIUMFUL+UNEI+NATIUNI+70+din+populatia+Romaniei+la+1918+nu+stia+

Share this post


Link to post
Share on other sites

Perioada interbelica chiar a fost cea mai infloritoare pentru Romania. Tara a avut cea mai mare intindere din istoria moderna, am avut o economie care, desi predominant agrara, reusise sa aduca leul la nivel de moneda forte in Europa. Eram al doilea producator de cereale si primul (daca nu ma inseala memoria) producator de produse petroliere atat albe, cat si negre, iar analfabetismul  fost redus de la peste 80% la 54% in 1935. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Focsani  nu e in Romania ma, aia au tara lor, e feuda lui Oprisan.

Share this post


Link to post
Share on other sites

eu cred ca i-a durut in qula, '' ba am dat banii, le-am facut, le purtam''

 

si asta e foarte grav, ar trebui ca cineva sa primeasca un cazier :angry:

Share this post


Link to post
Share on other sites

pai iti dai seama ca cineva a "castigat o licitatie" cu primaria, ca sa faca acele cocarde, au luat bani pe lucrare, probabail foarte multi, ca sa faca mizeriile alea.

 

bai nene, deci nu-s vreun patriot, dar sa moara mama, cum plm bai nene sa iti gresesti propriul drapel ? nu numai atat, dar dupa ce ti-ai dat seama ca e gresit, le mai si dai mai departe ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

pai iti dai seama ca cineva a "castigat o licitatie" cu primaria, ca sa faca acele cocarde, au luat bani pe lucrare, probabail foarte multi, ca sa faca mizeriile alea.

 

bai nene, deci nu-s vreun patriot, dar sa moara mama, cum plm bai nene sa iti gresesti propriul drapel ? nu numai atat, dar dupa ce ti-ai dat seama ca e gresit, le mai si dai mai departe ?

Or fi fost unguri aia care le-au facut....mai mult ca sigur. Asta nu-i greseala, asta-i rea intentie. E absurd sa crezi ca-i gresit, n-are cum, pt ca brosurile alea trec prin atatea maini pana ajung pe hainele politicienilor si-a oamenilor, deci e imposibil ca nimeni sa nu fi observat "greseala".

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da, da, unguri moldoveni. Lol

Eu ma refeream la firma de profil, ca poate fi de oriunde; sau poate or fi moldoveni rusnaci, mai stii? :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cine-a batut drumurile alea stie cat de harnici si curati sunt bucovinenii. Cine n-a fost, o tot da cu moldovenii betivi. E una din cele mai frumoase zone ale tarii, sa nu mai zic de istorie. Si in ciuda a ce spunea blue, chiar s-au investit bani, inclusiv in cetatile medievale. Si pentru ca abia acum am vazut penultimul tau post, intr-adevar, despre Cuza se spunea ca a fost primul mare corupt al tarii. Asta nu-i minimizeaza, totusi, meritele.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cine-a batut drumurile alea stie cat de harnici si curati sunt bucovinenii. Cine n-a fost, o tot da cu moldovenii betivi. E una din cele mai frumoase zone ale tarii, sa nu mai zic de istorie. Si in ciuda a ce spunea blue, chiar s-au investit bani, inclusiv in cetatile medievale. Si pentru ca abia acum am vazut penultimul tau post, intr-adevar, despre Cuza se spunea ca a fost primul mare corupt al tarii. Asta nu-i minimizeaza, totusi, meritele.

Chiar stateam si ma gandeam asa....daca la R.Moldova mai avem un dram de speranta ca poate o data si-o data Basarabia se va alipi Romaniei, apoi la Bucovina de nord si sudul Basarabiei (Buceagul) sa ne luam gandul pe veci; doar cine stie cum, fantasmagoric vorbind, sa se produca un al 3-lea razboi mondial si in urma acestuia sa se rescrie din nou granitele si hotarele iar noi ca stat facand parte din tabara invingatorilor. :wacko:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si in sudul Ucrainei (Bucovina de nord) sunt comunitati foarte puternice de romani, in sensul ca tin cu dintii la limba, traditii, identitate, chiar daca ucrainienii adopta mentalitatea tipic comunista de stergere a identitatii celor din regiunile "asimilate".

Edited by ZyZ

Share this post


Link to post
Share on other sites

sa nu uitam de romanii de pe valea timocului din serbia,o comunitate insemnata supusa unui puternic proces de asimilare fortata de catre sarbi

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da, corect. Sunt sigur ca ar putea sa ne invete cateva lucruri despre patriotism.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sa fim seriosi, orice stat cu sange in coaie si mai ales statele ocupante incearca si face tot posibilul sa asimileze pe toti cei care raman pe teritoriul ocupat; si avem exemple cu absolut toti vecinii de pe langa noi in special rusii si ungurii. Pana la urma chiar si noi am incercat sa asimilam atunci cand am avut posibilitatea.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Una e sa asimilezi, alta e sa schimbi structura etnica prin deportari si crime in masa. Tocmai de-aia am pus asimilate intre ghilimele.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Una e sa asimilezi, alta e sa schimbi structura etnica prin deportari si crime in masa. Tocmai de-aia am pus asimilate intre ghilimele.

Corect si asta, insa sunt multe variante de "asimilare", si avem chiar exemplele de mai sus cu romanii din nordul bucovinei si cu cei din timoc, si totusi nu este vorba de crime, deportari si alte nenorociri insa tot exista niste probleme destul de mari acolo (nu tu scoli, nu tu universitati, sistemul cultural si etnic in general este aproape inexistent, presiuni asupra lor din partea autoritatilor de acolo, etc etc). Numai noi le dam tot felul de drepturi etnicilor nostri, si tot noi suntem prosti si-ai dracu.

In fine, am vazut filmuletul asta si mi s-a parut extrem de ciudat sa aud pe cineva vorband perfect romaneste dar el defapt sa fie "ucrainian" in acte. Valabil si pentru alti romani din alte zone/state.

Si totusi am o nelamurire...a fost vreodata sau am avut vreo perioada in care tara noastra a aratat asa?

post-76-0-24736800-1387134953_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din ce stiu eu nu. Oricum, sunt regiuni acolo la care nici nu avem vreun drept.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.