Jump to content
ZyZ

Romanii si patriotismul

Recommended Posts

N-o lua bre in nume personal

 

Am si sters, de altfel

 

 

Pun pariu ca, peste o zi, doua, 3, ai sa fii tu ala care se va enerva, asa ca mine

 

 

 

La naiba

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu stiu daca v-am mai spus, dar imaginati-va ca am colegi la birou, oameni cu facultate si parinti profesori, care il regreta pe Ceausescu. Cu mana pe inima. Ce e de facut? Pai...educatie, cred ca doar asta ramane de facut.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Valentin Ceausescu a spus ca tacsu nu era vinovat de cultul personalitatii, ca a fost nevoit sa-l cultive impotriva Urssului, ca era necesar.

Pe de alta parte vorbea engleza impecabil.

 

 

E necesar sa discernem. Pentru asta ne trebuie educatie. Dupa cum ziceam si io deunazi.

 

Daca au neveste bune, citeste-le Zyzule. E clar ca e usor, cu asa prostalai la usa

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca au neveste bune, citeste-le Zyzule. E clar ca e usor, cu asa prostalai la usa

Ce vina ar avea nevasta-mea ?

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zyz se-nsala. Singur. Interpretati cum vrei, dar fara vizualizari, va rog.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu stie bre. Si te antrenezi pt champions league

Ha. Ia sa te stocaresc pe feisbuc sa vad de esti insurat

Share this post


Link to post
Share on other sites

Adica Zyz vs MAS? Am pierdut la masa verde.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Chiar, astazi este ziua in care acum exact 24 de ani incepea oficial revolutia lovitura de stat. Plm, daca stiam ca ajungem in situatia in care ne aflam azi, mai bine n-ar fi existat acea "revolutie".

aiurea. aia care au murit si ceilalti care au scapat au crezut si sperat in ceva, libertate.

 

acum noi avem libètatea de a alege si de a ne criza pe net. plus foarte multe chestii pe care le luam de a gata....n au murit aia degeaba, noi astialalti am ars o aiurea lasandu i pe astia care ne conduc sa faca ce vor. noi suntem de vina si nedemni de sacrificiul alora. lovitura de stat ptr multi a fost chiar o revolutie, ca au profitat ilici si ai lui e altceva.

 

fuck, cum plm sa zici ca mai bine nu era?

  • Upvote 4

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bai Max...

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bravo !


Simi, m-ai gasit ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu m-am uitat bre:)

 

Revenind: mi se pare mie sau a trecut un sfert de secol? :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

La anul. Tocmai am observat ca am scris in dodii. Tre' sa fiu mai atent cand sunt la munca, altfel intru in vizorul Raresiului.

Share this post


Link to post
Share on other sites

O chestie tipic romaneasca este ca multi dintre cei care aveau atunci peste 20 de ani au o placere rara din a vorbi superior fata de cei care la revolutie erau copii. Asta chiar daca la revolutie nu au fost impuscati si n-au patit mai nimic.

Sau au stat in casa la caldura.

Tipic romaneasca pentru ca face parte din atitudinea generalizata prin care dezbinarea si lipsa de solidaritate e dusa la extrem.

 

Trebuie sa fii dobitoc sa spui ca unul care la revolutie era copil nu a simtit comunismul si urmarile sale. Chiar si cei care se nasc acum tot vor simti ce inseamna sa traiesti intr-o tara fost comunista, actualmente democratica la nivel declarativ.

 

Copilarii de 2 lei in care te joci printre blocuri de beton, iar spatiul verde e o priveliste rara. Inghetat in sali de clasa iarna. Si astea nu sunt de pe net. Imi amintesc cum stateam prin clasele primare cu geaca pe mine si scriam cu manusi pe maini.

 

Ceea ce multi uita este ca dupa revolutie au aparut foarte multe avantaje, dar tot cu aceeasi oameni de cacat trebuia sa ai de-a face si inca trebuie.

 

Romanul e foarte priceput in a fi avocatul altora, de exemplu a celor care au murit la revolutie, decat a fi propriul sau avocat. Si de a schimba ceva.

Cei care au murit la revolutie sunt eroi chiar daca revolutia a fost deturnata de Iliescu si clasa politica de atunci care a devenit de fapt clasa politica de acum.

E netul plin de certuri, de discutii sterile, de detinatori ai adevarului absolut. Dar cati se pot numi cu adevarat demni de jertfa facuta de cei care au murit atunci? Cati sunt oameni cu adevarat?

 

Cel mai rau si prost lucru la roman este ca romanul niciodata nu poate gandi cu o mentalitate de grup. Nu poate sa priveasca un pic mai departe incluzandu-i si pe altii. Cu propria persoana se termina totul.

 

Cati oameni au vizitat muzeul militar unde exista Sala Revolutiei? 

http://www.mapn.ro/muzeumilitar/expozitii/316.html

 

Pentru multi revolutia a fost doar un moment in timp. Fiind la timpul trecut, chiar nu mai conteaza.

Edited by Bogdan

Share this post


Link to post
Share on other sites

aiurea. aia care au murit si ceilalti care au scapat au crezut si sperat in ceva, libertate.

 

acum noi avem libètatea de a alege si de a ne criza pe net. plus foarte multe chestii pe care le luam de a gata....n au murit aia degeaba, noi astialalti am ars o aiurea lasandu i pe astia care ne conduc sa faca ce vor. noi suntem de vina si nedemni de sacrificiul alora. lovitura de stat ptr multi a fost chiar o revolutie, ca au profitat ilici si ai lui e altceva.

 

fuck, cum plm sa zici ca mai bine nu era?

DA!!!! Dintr-un anumit punct de vedere, mai bine nu era!!! De ce-a trebuit sa moara atatia oameni ca sa schimbam un regim? Adica sa inteleg ca tu (si altii) sunteti deacord cu sacrificii umane pentru anumite idealuri? Atunci inseamna ca suntem in era mayasilor, sau suntem inapoi cu cel putin 2-3k de ani!! Maxe, remember, am fost singurul stat din europa care am schimbat un regim prin violenta; niciun stat ex-comunist nu a mai procedat la fel ca noi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cel mai urat nu e doar ca au murit foarte multi oameni nevinovati. Cel mai urat e ca toti acei criminali sunt in libertate si nu cred ca vor plati vreodata pentru crimele lor.

Share this post


Link to post
Share on other sites

asa suntem noi romanii, induram mult, peste alti 25 de ani ne vin dracii, mai omoram pe cineva si iar ne linistim...

Edited by umbrella

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu stiu daca v-am mai spus, dar imaginati-va ca am colegi la birou, oameni cu facultate si parinti profesori, care il regreta pe Ceausescu. Cu mana pe inima. Ce e de facut? Pai...educatie, cred ca doar asta ramane de facut.

Zyz, asta am vrut sa spun si eu, defapt sa-i spun lui Similea; fac pariu cu oricine de pe acest forum ca daca maine s-ar face un sondaj cu intrebarea: "il regretati la ora actuala pe ceausescu?/ Ati vrea ca ceausescu sa mai fie presedinte la ora actuala?" am fi cu totii uimiti de rezultat, ar avea o majoritate covarsitoare, minim 70-80% ar raspunde "DA!!!!"

Share this post


Link to post
Share on other sites

aceeasi majoritate care au vota si cu usl-ul in continuare.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma indoiesc :)

Edit: si, daca ar fi asa, ar intari si motiva izbucnirea mea

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zyz, asta am vrut sa spun si eu, defapt sa-i spun lui Similea; fac pariu cu oricine de pe acest forum ca daca maine s-ar face un sondaj cu intrebarea: "il regretati la ora actuala pe ceausescu?/ Ati vrea ca ceausescu sa mai fie presedinte la ora actuala?" am fi cu totii uimiti de rezultat, ar avea o majoritate covarsitoare, minim 70-80% ar raspunde "DA!!!!"

Eu cred ca te înseli cu procentul ala. Daca majoritatea populației cu drept de vot ar avea peste 50 de ani atunci da, ar fi posibil dar nu își dorește nimeni cu scaun la cap si minte măcar cât ceapa revenirea la comunism.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Adica sa inteleg ca tu (si altii) sunteti deacord cu sacrificii umane pentru anumite idealuri?

Da, eu sunt de acord cu sacrificul personal pentru o cauza, alta decat propriul interes. Mai mult, mi se pare mai nobil asa decat sa mor batran si bolnav sau chiar intr-o masina, facand ce-mi place. Dar s-ar putea sa fiu eu de moda veche.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asta cu votantii lui Ceausescu care au devenit votanti USL e o prostie.

 

Daca e sa fim corecti, spre deosebire de celelalte tari ale tratatului de la Varsovia, suntem singura tara in care partidul stat nu s-a transformat in alt partid care sa-si asume o alta doctrina ci s-a dizolvat.

Nici un partid n-a avut tupeul de a-si asuma rolul de succesor.

Iar FSN-ul s-a spart in n partide. Sunt fosti comunisti si in PDL si in PSD si in PNL. Asta e clasa noastra politica - o ghena comunista. 

 

Cu alte cuvantul, la noi naivitatea si-a spus cuvantul. Tarfele s-au dat deodata virgine, iar lumea chiar le-a crezut. In alte tari nu a mers asa.

Edited by Bogdan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma indoiesc :)

Edit: si, daca ar fi asa, ar intari si motiva izbucnirea mea

Pfuuuu....pai numai daca-i intrebi pe taranii de la sate (aia care au fost CAP-isti, si care munceau zi de zi la CAP-uri,adica aproape toti) 90% din ei ar raspunde pozitiv, apoi batranii care au mai ramas si care au apucat vremurile, stii vorba aia, "ceausescu ne-a dat o casa, aveam servici stabil, banii nu ne lipseau, etc etc"...inca este inradacinata in mintile multora chiar si la ora actuala. Cred ca singurii care ar fi impotriva ar fi "patura" asta pana-n 40 de ani si mai ales tineretul de azi care nu prea a avut legatura cu acea perioada.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.