Jump to content
ZyZ

Romanii si patriotismul

Recommended Posts

Nu stiam.

 

Dar nu are a face cu textul scrisorii.

 

Zyzule, dar de cand toate astea la tine? :)

 

Moldovean de-al meu, bicies. Ani de zile v-am spus ca aici e inima

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dintotdeauna, bre. Doar ca n-a fost deschis subiectul pana acum.

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Ciupa, discutam de industrie, nu de tehnologie. Nu contesta nimeni ca o gramada din progresele tehnologice germane si majoritatea mintilor stralucite au ajuns la americani sau rusi, dar ca industrie, Germania n-a putut tine pasul. S-au bazat pe cercetare si tehnologie si a fost OK pana la un punct. Punctul acela a fost momentul in care blitzkrieg-ul s-a transformat in razboi de uzura. Uite niste cifre comparative:

 

 

 

Eu inteleg perfect ceea ce spui, insa fara efortul rusesc, americanii nu aveau cum sa-i bata pe nemti.

Gandeste-te ca pana sa se alieze aproape toata lumea impotriva lor, au anexat orice au vrut. Hitler a ajuns la varful Turnului Eiffel, s-a plimbat pe Champs Elysees.

Polonezii au vrut sa se lupte cu ei cu cavaleria, in timp ce nemtii veneau cu tancuri.

 

Perversitatea americana a fost foarte mare. S-au bagat in razboi exact cand a trebuit si au profitat poate cel mai tare.

Share this post


Link to post
Share on other sites

hitler a fost unul dintre cei mai mari oratori din istorie.

 

la intalnirile naziste participau sute de mii de oameni.in timpul discursului lui hitler,intrau in transa.isterie colectiva,nimeni nu si poate explica

 

filmarile din perioada respectiva o dovedesc,asa ceva nu se poate truca.cu siguranta hitler a fost un om foarte bolnav in schimb

 

cat despre marele strateg hitler,asta i o tampenie dovedita de istorie

 

campaniile de la inceputul razboiului au fost castigate datorita razboiului fulger si superioritatii tehnice

 

pe vremea aia hitler se baza pe strategia generalilor sai,unii dintre ei geniali.dupa inceperea campaniei din rusia,deciziile au fost luate de hitler in grandomania si paranoia care l au cuprins de unul singur,fara a lua in seama sfaturile generalilor.

 

si rezultatele s au vazut prin consecinte dezastruoase pentru armata germana

 

oricum subiectul e prea amplu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

hitler a fost unul dintre cei mai mari oratori din istorie.

 

 

 

A avut un evreu care sa-l invete :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Doamne Dumnezeule cate s-au intamplat doar in mai putin de o suta de ani

 

Secolul care incepe promite si mai multe

 

 

Va recomand sa faceti copii multi

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sly, poate m-am exprimat eu gresit. Dovada faptul ca a fost un foarte bun strateg este felul in care s-a folosit de contextul vremii si de labilitatile si frustrarile poporului german, incepand cu criza de dupa WWI, trecand prin puciul esuat din '23 si pana la intrarea in razboi. Culmea, chiar si in razboi a avut dreptate cu cateva ocazii, in dauna generalilor lui. Ca militar, intr-adevar, marea majoritate a deciziilor luate fara suportul generalilor lui au fost proaste.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Doamne Dumnezeule cate s-au intamplat doar in mai putin de o suta de ani

 

Secolul care incepe promite si mai multe

 

 

Va recomand sa faceti copii multi

si sa aveti la tara un plan de rezerva. agricultura, animale, pescuit etc. vorba lui albertinio, al 4 lea razboi mondial va fi purtat cu bete.

 

cand resursele.vor fi pe.duca....vai de noi si urmasi.

 

ps: parca am din in ce in ce mai tare convingerea ca traim niste vremuri bune spre foarte bune, cu toate rahaturile cotidiene chiar, in comparatie cu ce era sec trecut sau ce va fi in 2050 sa zicem....

Edited by Max
  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

da.sa nu uitam ca fix acum 100 de ani incepea primul razboi mondial.

Share this post


Link to post
Share on other sites

si sa aveti la tara un plan de rezerva. agricultura, animale, pescuit etc. vorba lui albertinio, al 4 lea razboi mondial va fi purtat cu bete.

 

cand resursele.vor fi pe.duca....vai de noi si urmasi.

 

ps: parca am din in ce in ce mai tare convingerea ca traim niste vremuri bune spre foarte bune, cu toate rahaturile cotidiene chiar, in comparatie cu ce era sec trecut sau ce va fi in 2050 sa zicem....

Mai bine ne mutam in Elvetia.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Exact ca Max gandesc si eu.

 

Tare mi-e teama ca acum e BINE.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hitler a fost adulat de mutlime deoarece acea multime era alienata, saraca, injosita de primul razboi modial prin pacea de la Versailles.

De aici falsa impresie ca fost vreun mare orator. 

Hitler a fost un profitor al acelor vremuri, venind la putere pe fondul indolentei si naivitatii politicienilor germani.

Restul este cancan.

Apoi, strateg? In nici un caz. Ce element de strategie militara a fost la Stalingrad? Si exemplele pot continua.

A avut ceva idei la inceput cu acel razboi fulger, bazandu-se pe faptul ca Wehrmacht-ul a fost puternic tehnologizata pe cand Polonezii / Rusii  si alte natii de prin Europa aveau cai.

Insa strategia asta a fost buna la inceputul razboiului ulterior lucrurile s-au complicat.

Rusii trebuie sa ii multumeasca lui Richard Sorge pentru ca altfel, armatele germane s-ar fi oprit la Alaska.

Edited by claudiusnc

Share this post


Link to post
Share on other sites

a fost un mare orator si punct.nu putem judeca acum situatia din vremea respectiva.

 

putea hipnotiza masele prin discursurile sale.restul e cancan,vorba ta

 

sa nu cadem in latura cealalta.nimeni nu neaqa ca a fost unul dintre cei mai mari criminali din istorie,dar ce i al lui e al lui

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Alte vremuri, alti oameni

 

Alte valori si reguli oratorice.

 

 

 

Stalin i-a mobilizat prin frica si genocid, Hitler prin urlete, mimica, gesturi si privire de nebun

Share this post


Link to post
Share on other sites

Exact. Hitler empatizat perfect cu acele vremuri si neamul prusac.

Insa este infiorator cu striga tot stadionul la Olimpiada din acele vremuri: Sieg Heil.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Claudiu, acum striga hai barca :)

 

In definitiv si io am tras un sut de-a zburat poarta si-am urlat de fericire cand Dan Petrescu i-a dat craci lu' perfidu' albion

 

 

Important e numitorul comun. Apoi avem progresia aia X n

Share this post


Link to post
Share on other sites

nemtii au preluat salutul si simbolurile imperiului roman

 

si zvastica din orient.s au bazat pe ocultism si mituri pentru a si atrage adeptii

 

faceau show uri de mare efect,nimic de zis

Share this post


Link to post
Share on other sites

Te referi la imperiul roman de răsărit, desigur.

Share this post


Link to post
Share on other sites

cand s a inventat salutul era un singur imperiu,bre rarese

Share this post


Link to post
Share on other sites

ocultism avem si acum.

 

 

dau pe viasat history ww2 in culori

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.