Jump to content
ZyZ

Romanii si patriotismul

Recommended Posts

 

Romanul e categorisit in functie de aia din autocarul ala despre care spuneai, nu dupa castelele din Transilvania.

 

din pacate

 

eu oricum cred ca in vreo 20/30 de ani nimeni din europa nu-si va permite sa spuna nimic rau despre romani

 

pentru ca toti vor avea o gramada de cetateni cu radacini romanesti:))))

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

 

pentru ca toti vor avea o gramada de cetateni cu radacini romanesti:))))

adica, noi ii fu?em pe ei

 

ahaaa

Share this post


Link to post
Share on other sites

hai sa le bag pl n inima de bozgori beliti! artificial asa pana n ventricule si atrii

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ce au făcut iar?

 

L.e. i a fost retrasă sau nu steaua României rahatului de tokes?

Share this post


Link to post
Share on other sites

I-a fost retrasa, miercuri. Acum se simte persecutat  :lol: . Presupun ca iar o sa inceapa cu retardisme cum ca e mai rau decat pe vremea lui Ceausescu si ca el e salvatorul poporului roman.

Share this post


Link to post
Share on other sites

o cartita jegoasa a securitatii unguresti.asta a fost si pe vremea lu ceasca

 

bine,probabil se prostitueaza de fapt pe la mai multe colturi

 

nu pot sa inteleg cum un individ ca asta,care era stiut ca lucreaza impotriva intereselor statului,poate fi onorat cu o asemenea distinctie

 

ma rog,poate a fost vorba de o strategie geniala a politrucilor si securitatii noastre postdecembriste  de inducere in eroare a adversarului :mellow:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ce au făcut iar?

 

L.e. i a fost retrasă sau nu steaua României rahatului de tokes?

asta nu e ala care si-a facut partid? ca era prea extremist chiar si pentru udmr(culmea ironiei)?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Share this post


Link to post
Share on other sites

Esti in eroare, umbrello. Limba oficiala Republicii Moldova este, cum a confirmat azi CC, limba romana.

Share this post


Link to post
Share on other sites

lol ce de postaci pe site ul ala.

 

Stie cineva cate cetatenii romane s au dat moldovenilor pana acum? din 2007 asa....

Share this post


Link to post
Share on other sites

pe hartie face exact la fel de multa ca un elev roman, in prctica insa vezi si tu ca abia schimba 2 cuvinte

 

Cunosc persoane din zona care efectiv nu stiu sa vorbeasca romaneste. Mai cunosc persoane care nu vor sa vorbeasca romaneste.

In majoritatea magazinelor, farmaciilor s.a.m.d. din zona, personalul te saluta / te intreaba ungureste ce doresti. Frustrant.

De vreo 5 ani am fost la un revelion organizat la un restaurant. La miezul noptii, a aparut un steag unguresc, iar 90% din oameni s-au ridicat in picioare si au inceput sa cante, cu mana la piept. Am intrebat un amic ce plm cantec este, mi-a zis ca este imnul unguresc. Faza mi-a lasat un gust foarte amar.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

 La miezul noptii, a aparut un steag unguresc, iar 90% din oameni s-au ridicat in picioare si au inceput sa cante, cu mana la piept. Am intrebat un amic ce plm cantec este, mi-a zis ca este imnul unguresc. Faza mi-a lasat un gust foarte amar.

 

Asta se intampla din cauza pasivitatii oamenilor. Indiferenta e un lucru foarte periculos.

Share this post


Link to post
Share on other sites

lol ce de postaci pe site ul ala.

 

Stie cineva cate cetatenii romane s au dat moldovenilor pana acum? din 2007 asa....

vreo 300.000

Cunosc persoane din zona care efectiv nu stiu sa vorbeasca romaneste. Mai cunosc persoane care nu vor sa vorbeasca romaneste.

In majoritatea magazinelor, farmaciilor s.a.m.d. din zona, personalul te saluta / te intreaba ungureste ce doresti. Frustrant.

De vreo 5 ani am fost la un revelion organizat la un restaurant. La miezul noptii, a aparut un steag unguresc, iar 90% din oameni s-au ridicat in picioare si au inceput sa cante, cu mana la piept. Am intrebat un amic ce plm cantec este, mi-a zis ca este imnul unguresc. Faza mi-a lasat un gust foarte amar.

 

pai eu nu am contestat ca nu e asa. exact asta spunem si eu

Share this post


Link to post
Share on other sites

lol ce de postaci pe site ul ala.

 

Stie cineva cate cetatenii romane s au dat moldovenilor pana acum? din 2007 asa....

Pai exact ce am scris eu intr-un comment pe topicul despre politici, noi cica vrem unire dar site-urile si forumurile de profil sunt pline cu moldoveni rusificati sau chiar si simpli moldoveni care sunt contra unirii sau a tot ceea ce inseamna Romania. Prosti suntem noi ca le facilitam o gramada de lucruri (cetatenie, pasaport, universitati, burse, etc etc), ar fi trebuit sa vina ei sa se roage de noi, si nu invers. Cand am fi vazut ca toti moldovenii isi doresc unirea si sunt cu romanii atunci da, dar ma uit ca in ultimul timp lu' Base i s-a fixat in cap ideea de unire iar moldovenii in frunte cu clasa politica nici macar nu vor sa pomeneasca de asa ceva, ei au un singur tel, aderarea la UE si atat, nimic mai mult...au si spus lucrul asta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

, ei au un singur tel, aderarea la UE si atat, nimic mai mult...au si spus lucrul asta.

e discutabil telul asta

 

sa nu uitam ca parditul comunist are putin sub 50%

Share this post


Link to post
Share on other sites

e discutabil telul asta

 

sa nu uitam ca parditul comunist are putin sub 50%

Ma rog, o parte a moldovenilor, oricum ideea este ca la ora actuala RM este impartita cam in 3 parti: o mica parte care trage cu Romania, o mare parte care trage cu ei si doar pentru ei (aia care isi zic ca ei sunt moldoveni puri, nici romani nici rusi) si o alta parte destul de numeroasa (poate majoritara dintre cele 3) care se da cu "ursul" sovietic. Dpmdv, in urmatorii cel putin 15 ani, n-o vad pe moldova nicaieri. Imi vine in minte o comparatie oarecum ciudata dar poate realistica, cu o fatuca pricajita slabanoaga si vai mama ei, fiind trasa de maneci pe de o parte de "unchiul" ei violator -un cefos blond cu ochi albastri- care vrea s-o prinda si sa abuzeze de ea (rusia in speta) iar de cealalta parte niste copii mai de toate varstele care vrea s-o prinda si sa se distreze pe seama ei.

Share this post


Link to post
Share on other sites

sa nu uiti Darie? :)

 

http://www.martiriromani.com/Articol.asp?ID=150

 

 

 

"Neamul Românesc", din 8 ianuarie 1919, sub semnătura lui Volbură Poiană, publică articolul "Crima din Lăpuş": "În ziua de 5 decembrie 1918 (st. n), era adunare mare la Lăpuş. Suflarea românească din împrejurimi cu înalt avânt lua parte la sărbătoare. Urechile tuturor s-au deschis să asculte ceea ce n-au ascultat părinţii de veacuri. Se comunicau hotărârile de la Adunarea de la Alba Iulia. Şi era zi de târg în Lăpuş. Îmbrăcaţi în haine mândre de paradă, păşeau stegarii în fruntea mulţimii. Ai fi zis că această mulţime vine să întâmpine pe Isus Hristos. Ea vine pentru ca să se audă bătaia ceasului Învierii celei de obşte. Părintele Ludu, protopopul, vorbeşte întâiul. El este cel primit şi ascultat cu lacrimi în ochi. Mii de glasuri strigau: «Aşa să trăiască neamul nostru». Şi s-au înţeles, şi sufletele tuturor s-au umplut de bucurie mare... Dar, ochiul dracului pândeşte în umbră. Stegarii se prăbuşesc la pământ. Ţipete, vaiete şi mitraliere răpăiesc. Se prăbuşesc unii peste alţii, sânge pe piatra rece. Cad preoţi, cad învăţători, cad femei şi copii. Mor în marii zori ai luminii. Secuii s-au coborât din Băiuţ. Au ştiut de acea zi mare. Viermele părerii de rău le-a ros inima şi n-o puteau vindeca cu sângele vărsat nevinovat... Peste 40 (patruzeci) de morţi, mare parte din ei rostogoliţi în apa Lăpuşului, şi care acei mai bine de o sută de răniţi, se ridică umbra lui Vasile Filip. Om tânăr, român adevărat, ostaş vrednic, şi-o dat sfârşitul de-o potrivă cu Horea şi Cloşca. L-au prins în noaptea aceea, spre 6 decembrie... El striga: «Trăiască România Mare». Şi l-au dus în bătăi şi ghionteli până la şcoală. Pălmuit şi scuipat. Acolo lângă morţii întinşi pe pietre, i-au cerut să strige: «Jos România Mare!» Dar el tot mai tare striga dimpotrivă: «Trăiască România Mare!» Şi i-au scos ochii şi el mai tare striga: «Trăiască România Mare!». Şi i-au sfârtecat buzele şi el: «Trăiască România Mare!» Patruzeci şi patru de împunsături de baionetă în tot curatul lui trup l-au făcut să strige de patruzeci şi patru de ori: «Trăiască România Mare!»... Un glonte l-a culcat peste cadavre».

Share this post


Link to post
Share on other sites

la multi ani celui mai iubit oras din Romania si oamenilor din el :)

 

  • Upvote 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Memorialul durerii. Unul din motivele pentru care Lucia Hossu-Longin merita o statuie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Chiar, astazi este ziua in care acum exact 24 de ani incepea oficial revolutia lovitura de stat. Plm, daca stiam ca ajungem in situatia in care ne aflam azi, mai bine n-ar fi existat acea "revolutie".

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu in loc sa zic asta, as zice ca daca tot au inceput-o niste oameni si-au si platit cu viata pentru asta, mai bine o duceam pana la capat si-l executam si pe Iliescu impreuna cu tot aparatul lui. Astazi nu mai eram aici. Nu s-a facut decat o schimbare de stafeta de fapt, ca orice schimbare de conducere de dupa '47, in cel mai pur stil comunist.

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu in loc sa zic asta, as zice ca daca tot au inceput-o niste oameni si-au si platit cu viata pentru asta, mai bine o duceam pana la capat si-l executam si pe Iliescu impreuna cu tot aparatul lui. Astazi nu mai eram aici. Nu s-a facut decat o schimbare de stafeta de fapt, ca orice schimbare de conducere de dupa '47, in cel mai pur stil comunist.

Exact, insa din pacate...oamenii aia au murit cam degeaba, iar multi altii au fost naivi nestiind ce si pe cine sa aleaga.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Simi, nu e asa, profesore. Ratiunea intervine doar dupa ce ai datele problemei, clare, insirate in fata. Celor dintre noi care nu au fost manati de curiozitate si n-au ros istorie, nu li s-a oferit nimic in scoala, media sau oriunde altundeva. Tpoate si de asta sunt bune topicuri de genul asta  :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

ba, mi s-a ridicat parul in cap. cu patriotul nostru, mult regretatul ceausescu, care-a dat ordin sa se traga in civili in decembrie 89

 

frumos va mai sade ma, cu al vostru "vai, mai bine nu era, uite ce e acuma". la atata orizont ingust meritati sa vi se repete pana va iese sangele pe nas.

 

mai bine taci cand nu ai nimic de spus.

 

 

 

 

 

 

insasi VOI, prin lipsa asta de gandire si de ratiune, constituiti unul din motivele pentru care azi sintem "aici".

nu m-ar deranja, nu poti cere unui individ sa-si depaseasca orizontul limitat si autosuficient, problema e ca eu, x sau y nu avem nicio vina ca voi sunteti asa. si ca suntem nevoiti sa ne taram in cloaca asta

 

 

platfus intelectual, viziune cat mirosul de mici pe gratar, simt la nivelul treningului lucitor purtat cu mandrie

Maestre, eu nu m-am referit strict la ceausescu, eu m-am referit la revolutia in sine, la faptul ca au murit niste oameni si nici macar in urma mortii lor nu am rezolvat mai nimic. Iar daca revolutia aia n-ar fi existat, cu siguranta oamenii aia n-ar fi murit si n-ar fi tras nimeni in civili.

Cat despre ceausescu, DA, a fost un dobitoc, dar la fel de dobitoc este si iliescu, ce el n-a facut victime? diferenta intre cei doi este ca primul a fost brutal pe cand cel din urma a facut-o "mai cu perdea" sau "a stat pe burta" cum mai zicem noi p-aici...in rest nicio diferenta!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.