Jump to content
Sign in to follow this  
mikken

My new toy - E60 550i M-Pack

Recommended Posts

M KN? foarte tare! :D sa te bucuri de ea si la cat mai multi km fara cea mai mica problema!  :thumbup:

Share this post


Link to post
Share on other sites

ACC si Line assist intr-adevar sunt bestiale la drum lung.

Head-up display e fainut si merita.

Auxiliary heating este iar super fain dar eu uit sa-l programez iar telecomanda nu bate pana in parcarea subterana :P Ar fi fost fain daca s-ar putea adapta ceva pe baza de SMS.

Night vision din pacate este o porcarie si la mine si la tine. Ala nou pare ceva mai intelegent dar oricum nu-i vad utilitatea decat la viteze de max 60km.

High-beam assistant mie mi s-a parut cam ezitant. Isi face cu brio treaba pe drumuri intunecate si neiluminate dar cum sunt putine de genul asta eu nu prea il folosesc.

Voice-controlul e dragut la inceput. Dupa aia eu nu l-am mai folosit.

 

Si eu is curios cat de eficace este Dynamic Drive in combinatie cu suspensia M.

Pe mine ma scoate xdrive-ul dar tot mi se pare barca in curbe.

 

Super faina masina. Sa o conduci cu placere.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mersi Iulian.

 

Cam asa e cu ce-ai spus despre optiunile alea...doar la night vision eu cred ca e util, mai ales pe drumuri slab iluminate, pe ceata poate, la viteze mici cred ca te poate ajuta...oricum inca n-am prea apucat sa-l testez ca am mers doar autostrada. Nici high beam assistant nu prea l-am folosit pe masina asta, insa pe un Z4 a functionat ireprosabil si mi-a placut.

 

Dynamic drive-ul cu suspensia M se simte foarte misto, masina e foarte stabila chiar si la 250km/h, insa adevarata valoare se vede pe viraje stranse, unde nu se inclina aproape deloc, desi intri cu viteza marisoara.

 

Asta poate fi periculos dpmdv, ca nu prea realizezi cat de tare intri si te poate fura. Probabil xdrive-ul e mai misto pe curbe, ca acolo chiar te ajuta sa mentii masina pe traiectorie...DD e practic doar o impresie, nu stiu cat ajuta la evitarea deraparii in curbe :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Voi chiar mergeti cu ACC pe autostrada la viteze mari?

Eu nicicum nu m-am putut obisnui cu el.Nu prea pot sa ma incred in el.Bine ma duc destul de rar afara.

Sa te folosesti sanatos de masina!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da, eu unul chiar m-am ofticat ca nu mergea peste 180km/h :P

Chiar si atunci cand il setezi pe distanta cea mai mica fata de cel din fata crede-ma ca iti lasa foarte mult loc. Este si un mod de a conduce preventiv foarte eficient.

 

 

 

 


 

 


 

Auxiliary heating este iar super fain dar eu uit sa-l programez iar telecomanda nu bate pana in parcarea subterana :P Ar fi fost fain daca s-ar putea adapta ceva pe baza de SMS.

 

 

 

Aparent exista si este retrofit original.

Se numeste Thermo Call TC3 dar toate modulele costa pe undeva pe la ~700 euro.

Edited by siulian

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sa mai stergem praful pe aici zic :)

 

Pai Iuliane, nu dau 700 euro pe retrofit-ul ala nici batut...in garajul subteran oricum e o temperatura acceptabila si iarna, iar daca sunt plecat cu masina la munte sau undeva, iar telecomanda de la webasto si imi fac treaba.

 

Eu ACC-ul si lane assist-ul le folosesc mereu la drum lung, insa nu ma bazez pe ele...doar le tin activate for backup. Daca nu esti atent un pic si se baga unu in fata ta, sau franeaza brusc...atunci face masina treaba daca tu nu esti pe faza...dar in general incerc sa conduc foarte atent.

 

Intre timp mi-am cumparat roti de vara, Style 172M si 2 anvelope noi Goodyear Eagle F1 Asymmetric 2 - 275/30/19 pentru spate (alea pe fata care au venit cu jantele sunt inca ok). Abia astept sa le montez, probabil saptamana viitoare...ca deja e super cald afara.

 

Azi dimineata am lasat masina la BMW pentru schimb role si curele AC si generator/servo, schimb ulei in cutia de viteze si diagnoza generala. Sper sa-mi rezolve si stopul central de frana care se pare ca are ceva fire intrerupte...stopul in sine functioneaza. Deasemenea mai bate ceva usor pe fata la denivelari, sper sa nu fie grav. La celalalt service mi-au spus ca ar fi bieletele antiruliu, insa astia mi-au zis ca alea sunt in stare perfecta, nu are sens sa le schimb...si ca o sa verifice de la ce ar putea fi zgomotul.

 

Cateva poze de sezon ;)

post-68-0-20346600-1393335732_thumb.jpg

post-68-0-28111000-1393335741_thumb.jpg

post-68-0-17289400-1393335746_thumb.jpg

post-68-0-13589800-1393335751_thumb.jpg

post-68-0-40179200-1393335755_thumb.jpg

post-68-0-40029400-1393335760_thumb.jpg

  • Upvote 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

De curiozitate, de unde ai cumparat anvelopele?

Vreau si eu sa-mi cumpar dar idiotii astia din Belgia nu-mi pot spune DOT-ul.

Unii n-au putut sa-mi confirme ca macar din 2013 sunt, unii au spus maxim 2 ani, unii au spus ca sunt 2013 sau 2014.

Ma gandeam sa le comand din Germania(daca pot sa-mi zica DOT-tul) si sa le livrez la cineva in Aachen/DE sau chiar in Brussels/BE de s-o putea.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mersi Ciupa, cred ca o sa arate si mai bine cu jantele de vara ;)

 

Iulian ti-am raspuns pe PM.

 

Mi-au rezolvat la service stopul central de frana, cum banuiam erau niste fire intrerupte.

 

Au verificat insa toate bratele, bieletele, bucsele...si cica totul e ok. Asadar, de unde vine zgomotul ala metalic la denivelari???

 

Eu suspectez flansele de la amortizoare sincer...need to check.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai am zis in postul de mai sus, la primul service au spus ca sunt bieletele antiruliu...la al doilea au spus ca bieletele sunt in stare perfecta, nu are rost sa le schimb...deci nu le-am schimbat :)

 

Cred ca o iau pe rand si schimb tot pana dispare zgomotul...intai cu flansele de la amortizoare.

Share this post


Link to post
Share on other sites

sunt greu de depistat bieletele antiruliu, sunt si cea mai ieftina varianta de inceput.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu cerusem sa le inlocuiasca atunci cand am dus masina...dar daca mi-a zis nenea ala ca nu e nevoie, nu le-am mai schimbat :(

Acum imi pare rau...probabil o sa le schimb odata cu flansele, ca vorba ta nu costa foarte mult.

 

Intre timp au ajuns gumele de vara...abia astept sa le montez :D

post-68-0-08537200-1394135623_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Update: masina este de vanzare!

 

Nu cred ca isi va gasi cumparatorul in Romania, insa nu se stie niciodata :)

 

Pretul este de 15.900 euro doar cu jantele de iarna si 17.000 euro cu ambele seturi de jante (am luat de vara style 172M cu 4 anvelope noi).

post-68-0-52996600-1404033716_thumb.jpg

post-68-0-31147300-1404033722_thumb.jpg

post-68-0-17891900-1404033732_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Masina s-a vandut astazi :(

 

Senzationala a fost, de departe cea mai faina pe care am avut-o sau am condus-o vreodata...o sa ramana for life in inima mea :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

momentan nimic...am vandut-o pentru ca plec din Germania pentru o perioada si nu avea sens sa o las in garaj.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.