Jump to content
Sign in to follow this  
Laur

Explozie apartament

Recommended Posts

Bai frate, cum e posibil asa ceva? Bubuitura care sa se resimta in tot orasul in anul 2013, mai ceva ca un cutremur, bucati de BCA si geam sarite in cladirea de vis-a-vis, masini distruse, mi se pare strigator la cer.

 

Femeia care a murit mi-a fost colega de serviciu, Dumnezeu s-o ierte.

 

http://obiectiv-online.ro/?p=12254

Share this post


Link to post
Share on other sites

acumulare de gaze? imi vine in minte clipul de pe tv cu improvizatii la instalatiile de gaze.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nenorociri de acest gen se pot întâmpla. Nu înțeleg ce e așa mare mirarea.

Share this post


Link to post
Share on other sites

blocul avea 4-5 ani.

 

mi se pare ireal cum in 2013 mai poti sta cu frica-n san ca iti poate bubui casa si poate tot ce ai agonisit o viata.

Edited by Laur

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ce te a socat? Ca s a produs o explozie din cauza unei scăpări de gaze sau ca asta a distrus blocul? La cum se fură pe șantiere e bine ca nu s a dărâmat blocul.crede ma ca ai rămâne oripilat. Deși am inteles ca e afectata structura de rezistență. Sunt curios cine despăgubește victimele

Ps. Când se proiectează structura de rezistență a unei clădiri se ține seama de teren, încărcări utile și permanente, zona seismica, vânt și zăpadă. Nicidecum de explozii

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu inteleg de unde atata volum de gaze incat sa il spulbere, la un bloc nou. Explozia a fost la 5 jumate si cica de la 4 au sunat la Distrigaz ca sa vina sa rezolve. Pai ce n-a mers atunci?

 

Ah, sa nu mai spun ca mergeam des la cafeneaua aia si parcam masina pe acolo, sau ca mai treceam pe jos prin zona. Se putea intampla orice.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asta cu distrigazul e nasoala. Ar trebui sa cada capete. Dar gazul ăla nu se putea opri în tot blocul, plm? De către locatari/administrator?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tocmai. Dar asa-i la romani, trebuie sa moara cineva ca sa se trezeasca unii.

Share this post


Link to post
Share on other sites

pai cica explozia s a produs dupa ce venise distrigazul sa verifice, fiind sunati in prealabil. au oprit gazul dupa ce a facut boom.

 

parca inca nu s a stabilit exact cauza exploziei (culpa locatar sau instalatia blocului, fisura) .

 

e foarte probabil sa fie culpa locatarului, o fi uitat aragazul aprins, vreo instalatie aiurea cine stie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu exista aparate care sa opreasca gazul automat, daca sesizeaza scapari? Parca am un fel de ghizmo din asta electronic pe teava de gaze din casa...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Toate lucrurile astea se intampla in mod romanesc.

 

Exact ce zicea Cefi. Am un amic arhitect care mi-a explicat in felul urmator. O cladire poate fi proiectata intr-un fel. Ceea ce se construieste depinde foarte mult de constructor. Uneori se foloseste fier beton de diametru mai mic ca sa iasa mai ieftin. Se fura pe toate partile.

 

Iar legat de asta cu gazele, oamenii sunt inconstienti. Tot felul de improvizatii, mai ales daca in blocul respectiv exista contorizare pe calorifere. 

 

Traim in estul salbatic din multe puncte de vedere. Aproape de blocul in care stau se afla acum foarte multi ani o cladire in care functiona o sucursala de banca.

 

A venit un smecher, a adaugat peste cladirea respectiva inca 3 etaje si o mansarda. Etajele din bca, mansarda din osb. Tot blocul de garsoniere la sub pretul pietei. S-au vandut cam 70% dintre ele.

 

Daca ve veni intr-adevar un cutremur puternic, va iesi un carnagiu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

mda, acum cica ar fi fost tentativa de sinucidere, desi imi e greu sa cred.

 

aia de la distrigaz au fost sunati de 2 ori si stiau cu 10 minute inainte ca o sa explodeze.

Share this post


Link to post
Share on other sites

bai nene, dar a trecut Unabomber pe acolo? ce plm de explozie a fost aia ca ar fi invidiosi si astia din Al Qaeda sa dea dracii... si doar un mort ?

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mai e proprietarul apartamentului care a explodat dar cica e in stare grava doar. 

 

plm, nici astia nu stiu ce sa mai minta. Ba ca ala a vrut sa se sinucida, ba ca ar fi explodat cand a ajuns acasa si a aprins lumina, ba ar fi fost o teava de gaz taiata dar nu se stie daca de la explozie sau inainte, etc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

cum naiba sa nu se stie daca de la explozie sau nu? pana si bula si-ar da seama...


ar fi explodat cand a ajuns acasa si a aprins lumina

alta ineptie.

Intru in casa si simt clar un miros puternic de etilmercaptan (sic!). ce fac? aprind lumina, sa vad care-i faza?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Probabil cineva incearca sa se scoata basma curata. Gandeste-te ca aia din bar au sunat la gaze de pe la 14. Raspunsul lor a fost ca proprietarul apartamentului nu era acasa si ei nu aveau voie sa intre in locuinta fara voia acestuia. Deci au plecat acasa.

Edited by Laur

Share this post


Link to post
Share on other sites

bai nu ma speriati ma, auzi, up.

Share this post


Link to post
Share on other sites

a cazut si forumul la cat de vechi e topicul.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.