Jump to content
Paul

BOR - pareri contra sau impotriva

Recommended Posts

Ce-mi place de ei. Sunt confidentiale sumele :)

 

La ce pot sa ma convertesc? Nu ca m-ar durea prea tare de vreo religie, pun mana si pe Coran daca trebuie. Unii care ma si ingroapa, sa nu ma lase sa ma imput in casa cand oi crapa.

 

Cat despre asta cu flacarile iadului, desi o sustin, nici ei nu cred in asta. Cum nu cred nici in Dzeu :sorcerer:

 

Pe pariu :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cat despre asta cu flacarile iadului, desi o sustin, nici ei nu cred in asta. Cum nu cred nici in Dzeu :sorcerer:

 

Pe pariu :)

Pics or it didn't happen.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cat despre asta cu flacarile iadului, desi o sustin, nici ei nu cred in asta. Cum nu cred nici in Dzeu :sorcerer:

 

Nici eu nu cred, dar ar fi misto sa se parpaleasca pe eternitate.

 

Prea nenorociti, chiar n-au pic de bun simt. Atatea figuri pe banii statului.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Rares, vreau sa ma concentrez pe ziua de maine. Forumistic vorbind.

 

Jur ca daca ma mai distragi mult, ma duc direct la Similea si-i zic ca nu ma lasi in pace.


mue la popi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Curentul de sfințiri ia avânt.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Se simte influenţa lui Pusha.

Nu o data aghiazma si-a spus cuvantul

Share this post


Link to post
Share on other sites

practic enoriasii au de acum curent sfintit in case ?

 

Ceva imi spune ca nu enoriasii se vor bucura de respectiva investitie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Omenirea nu are nici o sansa la evolutie fara educatie, iar biserica, sub toate variantele, a avut intotdeauna ca directie incetinirea sau oprirea dezvoltarii stiintei. Problema e ca acum nici macar cazurile sociale nu mai sunt pe ordinea de zi, pentru ca biserica s-a transformat intr-un organism corporatist, strict economic. E o miscare foarte proasta si inceputul sfarsitului pentru ei. Pacat de cei 1% din cei implicati in biserica, care chiar au intentii nobile.

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am gasit ceva foarte tare:

 

http://www.gandul.info/magazin/afacerea-sotia-si-parohia-cum-isi-cauta-neveste-viitorii-preoti-motanul-danila-dracusorul-cristian-si-alec-la-suflet-copil-in-rest-barbat-8128798

 

Deci bulangii astia de preoti au si site de matrimoniale. Articolul e foarte bun. 

Cateva pasaje:

 

Destinul de preoteasă îţi este acum la un click distanţă. E suficient să intri pe site-ul matrimonial "Cetatea-CreÅŸtină". Trebuie să-Å£i faci o prezentare suficient de detaliată ÅŸi în duh creÅŸtin, să apeÅŸi pe butonul "Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieÅŸte-mă!" ÅŸi apoi să aÅŸtepÅ£i să fii curtată de viitorii slujitori ai Domnului.

 

 

ei mai mulÅ£i caută o nevastă care să nu fi gustat din plăcerile lumeÅŸti, o fecioară care să fi fost răsfăţată doar de "atingerea blajină a florii de colÅ£". "Ai simÅ£it atingerea blajină a florii de colÅ£, iar lacrimile Å£i-au deschis ochii să vezi marea dragoste a Celui care S-a jerfit pentru noi? Mă gândesc la Mântuitorul care a cerut apă femeii samaritence. Eu cer doar o soÅ£ie fecioară. Dumnezeu să ne ajute ÅŸi să ne miluiască cu darul cel mai de preÅ£ din viaÅ£a aceasta ÅŸi cealaltă: iubirea întru Hristos. ÃŽÅ£i făgăduiesc multe bucurii duhovniceÅŸti", îţi promite Gabriel. AlÅ£ii te pot invita la un "prigat nectar", după slujbă, promiţându-Å£i bună-dispoziÅ£ie odată cu venirea primăverii. 

 

 

Alec, un alt teolog, care repetă ori de câte ori e antrenat într-o discuÅ£ie online că "la suflet - copil, în rest - bărbat", spune despre el că e binecuvântat cu "multe daruri", fiind "un ortodox responsabil, aÅŸezat, dar în acelaÅŸi timp volubil". "Naiv, dar ÅŸi nebunatic", Alec speră să intre ÅŸi el în rândul lumii, odată cu însurătoarea.

 

 

Teologii se declară din capul locului hotărâţi să se însoare. Cum arată femeia visurilor lor? Florin, un student la Facultatea de Teologie în anul IV, are în minte portretul viitoarei soÅ£ii: "o fată liniÅŸtită, cinstită sufleteÅŸte, sociabilă, cititoare de Biblie". "Cu iapa înhămată la carele lui Faraon te asemăn eu pe tine, scumpa mea", e unul dintre citatele din "Cântarea Cântărilor" de care tânărul se foloseÅŸte pentru a intra în graÅ£iile vreunei utilizatoare.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

stati, stati, stati.

 

o tanara care sa nu fi gustat din placerile lumesti nu voia si MAS sau nu mai retin eu corect? :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da, MAS vroia ca saraca fata sa nu aiba termen de comparatie, deci sa iasa el pe plus orice ar fi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

mare bleg a fost ca nu s-a facut popa. avea acoperirea perfecta din toate punctele de vedere.

 

sa nu mai zic de spovedanie, cand stau credinciosele in genunchi sub patrafirul ala. nici nu vreau sa stiu cum ar fi degenerat lucrurile daca ar fi fost MAS popa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vai de plm, am ramas prost in creier.

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu inca sunt uimit de chestia asta. Nu am niste asteptari mari de la ei, dar asta parca e mai tare decat toate.

Plus ca-ti dai seama din username-urile alea infantile pe care si le-au ales ce mizerii de oameni mediocri si ignoranti sunt.

 

Nu era suficient ca aveau post de radio, agentie de turism si televiziune. Au si site de matrimoniale ai dreacu'.

 

mare bleg a fost ca nu s-a facut popa. avea acoperirea perfecta din toate punctele de vedere.

Si ar fi fost si pe cascavalimenţa. Edited by Bogdan

Share this post


Link to post
Share on other sites

"Cu iapa înhămată la carele lui Faraon te asemăn eu pe tine, scumpa mea"

 

p-asta tot o zic o data. is curios daca-i capabila sa ma otraveasca dintr-o afirmatie :D

 

sau daca sare la bataie. lol

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ai de capu meu, astia toti sunt perversi care le vor virgine si le vad doar in cur. Nu urasc nimic pe lumea asta mai mult decat preotii si popii, poate in afara de aia care cu adevarat sunt sinceri in credinta.

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

sunt rari aia sinceri in credinta. si de obicei stau in treaba lor, vor liniste, n-au nicio treaba cu nimeni.

 

si nu ma refer la preoti, ca acolo-s aproape sanse zero sa gasesti vreunul. de calugari zic.

Share this post


Link to post
Share on other sites

"Cu iapa înhămată la carele lui Faraon te asemăn eu pe tine, scumpa mea"

 

p-asta tot o zic o data. is curios daca-i capabila sa ma otraveasca dintr-o afirmatie :D\

 

Se pare ca e din cantarea cantarilor:

 

http://mariuscruceru.ro/2010/03/27/iubita-mea-esti-ca-iapa-lui-faraon/

 

Plm si asta e din noaptea mintii:

 

http://bibliaortodoxa.ro/vechiul-testament/9/C%C3%A2nt%C4%83ri

http://ro.wikipedia.org/wiki/C%C3%A2ntarea_C%C3%A2nt%C4%83rilor

 

 

Ma rog, preotii astia aproape niciodata nu spun ceea ce gandesc. Aproape tot este un plagiat.

Cantarea Cantarilor parca e scrisa de MAS.

 

Cum este mărul intre copaci, aşa este dragul meu printre flăcăi. Să stau la umbra mărului îmi place, dulce este rodul lui în gura mea!

 

Ca o gazelă e iubitul meu sau e ca un pui de cerb; iată-l la noi pe prispă, iată-l priveşte pe fereastră, printre gratii iată-l se uită.

 

Porumbiţa mea, ce-n crăpături de stâncă, la loc prăpăstios te-ascunzi, arată-ţi faţa ta! Lasă-mă să-ţi aud glasul! Că glasul tău e dulce şi faţa ta plăcută.

 

Ca finicul eşti de zveltă şi sânii tăi par struguri atârnaţi în vie.

 

:lol:  :lol:  :lol:  :lol:  :lol:  :lol:  :lol:  :lol:

Edited by Bogdan

Share this post


Link to post
Share on other sites

stai sa-l prind dincolo, fix p-aia i-o postez, ca sa va tavaliti pe jos de ras.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.