Jump to content
umbrella

accidente ''spectaculoase'' culese de pe net

Recommended Posts

Şocant e descălțatul pentru mine. Nu pricep cum.

Share this post


Link to post
Share on other sites

De la suflul exploziei,cred ca l a aruncat doi metri in sus,si l a scos din bașcheti?

 

A avut noroc prostu

Edited by sbircris

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Da,  face un point fixation perfect, nici nu atinge frana.

 

 

 

L.E. A franat, acum am observat ca s-a incarcat furca fata.

Edited by mimima

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu as fi gândit așa:

1. De ce stă ăla oprit pe loc? Iese o mașină din parcare? Trece vreun pieton prin fata lui?

2. Are roțile virate spre stânga. De ce?

3. As fi încetinit din secunda 1.

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Lol

 

I a iesit omului in 10 metri,sunt curios care dintre voi evita

Share this post


Link to post
Share on other sites

Lol

 

I a iesit omului in 10 metri,sunt curios care dintre voi evita

Ai dreptate, sly. Dacă aștepți și nu faci nimic preventiv, nu mai prea ai ce face.

Ideea era să încerci să eviți sa ajungi în situația în care nu mai ai ce face.

Și în mașină, și pe motor, eu consider ca toți vor să se bage în mine sau să-mi taie calea.

Am zis mai sus, când îl vedeam pe ăla acolo deja mi-aș fi căutat cale de scăpare, chiar dacă asta înseamnă claxon, schimbat viteza sau direcția.

Nu mi-aș fi continuat deplasarea în ideea sau sperând că totul e roz și că nu urmează să se întâmple nimic.

Edited by Rareș
  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cand iti ia 3 minute sa scrii asta si juma de secunda s-o faci

 

 

Rares, aici nu-i vorba despre amor

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dacă sunteți interesați, căutați pe net UK hazard perception test.

Sunt variante demo, cu 2 sau 3 teste gratuite.

Când dai examen pt permis în UK, hazard perception test cuprinde 15 video din situații din viata reală. Testul consta în a face click într-o anumită perioadă de timp când crezi ca o situație din trafic poate deveni periculoasă. Dacă nu faci click-uri în timpul alocat, pici examenul.

https://youtu.be/NIx_u9IQFVM

Share this post


Link to post
Share on other sites

Rares sunt de acord cu tine in principiu

 

Din afara si in teorie e usor.in cazul de fata omul n avea cum sa prevada ca tembelul cu focusul sau ce era ii va iesi in fata brusc, repet dintr o distanta extrem de scurta si mascat in coloana de masini

 

Cele mai multe accidente moto se intampla asa,a fost chiar anul trecut unul mortal tot in aceleasi circumstante, cand un oligofren a intors brusc la stanga de pe prima banda si a luat in plin un motociclist care venea regulamentar pe banda de langa axul drumului

Tot in cluj

Share this post


Link to post
Share on other sites

hazard prevention, pulea

 

am vazut atatea accidente pe motorway la aia, de ma angajez direct inspector in politie 

Share this post


Link to post
Share on other sites

De acord, în afară de asta.

in cazul de fata omul n avea cum sa prevada ca tembelul cu focusul sau ce era ii va iesi in fata brusc

Edited by Rareș

Share this post


Link to post
Share on other sites

Rares ai cazut vreodata cu motorul?

 

Si nu la scapat motorul in garaj ma refer

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ala n-are experienta, d-aia a patit asa. A franat prea tarziu, nu stie sa citeasca traficul.

Daca esti experimentat ajungi sa-ti dai seama de situatii de genul asta. Acolo era clar ca un bou va face stanga.

Si daca era sofer, totul era la fel de valabil.

Plus ca o alta masina tocmai facuse stanga tot acolo. Era logic ca se va gasi un cretin sa se ia dupa el fara sa se asigure.

In Bucuresti patesti o chestie d-asta la fiecare 10 km.

De exemplu, azi treceam strada pe trecere. S-a oprit coloana de masini, iar un cacat pe scuter a trecut ca animalul fara sa realizeze ca daca aia au oprit, sigur apare si un pieton de dupa masini, el fiind pe prima banda. Faza de manual. Ai experienta? Franezi inainte sa vezi vreun pieton. Nu ai? S-ar putea sa-l faci pe unul praf.

Edited by Bogdan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cel care a facut inainte la stanga in passat era pe banda lui si a intors regulamentar

 

Asta a intors de pe prima banda, e o mare diferenta

 

Pentru cei care nu cunosc, un motor nu franeaza ca o masina.daca bruschezi frana fata la un motor fara abs cum e cazul de fata esti dus oricum

 

nu i caut scuze, i se putea intampla si unui rider experimentat si nu cred ca, chiar daca omul este incepator, nu se poate imputa lipsa de experienta in cazul de fata.asta e parerea mea

Share this post


Link to post
Share on other sites

Io nu am zis nimic de nimeni că ar fi greșit. Nu caut scuze ăluia cu mașina și nici ăluia pe motor.

Am zis doar ce aș fi făcut eu și cum as fi judecat situația de față, dacă eram eu în șa. Ce am zis mai sus exact aia aș fi făcut.

În rest, noi să fim sănătoși.

Apropo, ca tocmai mi-am adus aminte.

Recent, eram pe banda din drepta, din 2 benzi disponibile.

Unul pe moto pe banda 1, puțin în fata mea, altul pe moto pe banda 1, puțin în spate.

M-am uitat în oglinda stânga de vreo 3 ori înainte sa schimb banda, sa trec pe banda 1 și eu, între cei 2 motocicliști. În secunda 1 în care am semnalizat stânga, ca să schimb banda, aud claxon. Al 3lea motociclist era în stânga mea, în unghiul mort. Am rămas pe banda mea.

Greșeala acelui motociclist a fost că stătea în unghiul mort. Nu mă vedea în oglindă, la fel cum nici eu nu-l văzusem.

Regula mea a fost tot timpul sa nu stau niciodată în unghiul mort al unei mașini când sunt pe moto. Ori mai în spate, ori mai în față. Dacă chiar nu am de ales, stau în așa fel încât sa fiu sigur ca vad șoferul în oglinda mașinii, astfel încât și el sa ma vadă pe mine.

Edited by Rareș
  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.