Jump to content
umbrella

accidente ''spectaculoase'' culese de pe net

Recommended Posts

Asta ii place similei:

 

 

 

După ani de amânări, Gheorghe Chioaru, preşedintele Federaţiei Caselor de Ajutor Reciproc a Pensionarilor speră că i se poate face dreptate. Mai exact, Simona Anastasia Tănase, cea care l-a accidentat cu maşina în urmă cu trei ani, a fost trimisă în judecată. "Mâine (18 decembrie - n.r.) are loc prima înfăţişare, la Judecătoria Sectorului 5 Bucureşti", a declarat, pentru "Replica", Gheorghe Chioaru. Reamintim că în luna august 2010, una din prezenţele obişnuite ale lumii mondene din Constanţa, o tânără în vârstă de 18 ani la acea dată, a provocat un grav accident de circulaţie pe bulevardul Ferdinand, în faţa Teatrului Fantasio. Simona Anastasia Tănase, născută pe 6 decembrie 1991, se afla la volanul bolidului său BMW X6, cu număr de înmatriculare B 18 EKE, şi se deplasa pe strada Mihai Viteazu, dinspre Tomis Mall spre strada Traian. La intersecţia cu Ferdinand, tânăra începătoare a trecut pe culoarea roşie a semaforului şi a lovit în plin o altă maşină de teren, marca Hyundai, cu numărul de înmatriculare B 73 UBE, la volanul căreia se afla Florentina Dicu. În urma impactului, Hyundai-ul a fost proiectat pe o distanţă de 10 metri, în peretele unui imobil, iar BMW-ul a ajuns pe treptele Teatrului Fantasio. Din nefericire, bolidul condus de Anastasia a lovit şi un pieton, care traversa regulamentar, pe culoarea verde a semaforului. Este vorba despre Gheorghe Chioariu, de 74 de ani, din Constanţa. Lovitura a fost atât de puternică, încât maşina Simonei Anastasia Tănase i-a secţionat bătrânului un picior. Apoi a urmat calvarul, vârstnicul a rămas fără un picior, ancheta fiind demarată. Însă, după îndelungi cercetări, timp în care septuagenarul a avut grave probleme de sănătate, pricinuite de accidentul mai sus amintit, dosarul a fost finalizat, vinovată fiind găsită Anastasia Tănase. Însă motivele de linişte sufletească ale celui care a trecut prin acest calvar nu aveau să se sfârşească aici. Imediat după aceea, dosarul care era finalizat a fost declarat nul, întrucât, spunea procurorul, a fost înregistrat greşit şi, mai mult decât atât, procurorul care s-a ocupat de dosar împlinise vârsta de 65 de ani, motiv pentru care nu ar mai fi avut voie să se ocupe de actele în curs.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ala care conducea, presupun ca e o "aia", avea viteza prea mare.

 

eu d-abia ma tarai in conditiile alea.

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

foarte repede mergea.... si eu ca ifx, pe moloz din asta merg ca la scoala de soferi, ah si noaptea, noaptea merg foarte incet, nu imi place deloc sa conduc noaptea si nici nu vad bine.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vai, eu ma distrez maxim pe zapada desi merg foarte incet, mai ales sa fie noapte si liber fara toti crispatii, dar sa fie din aia mare si nebatatorita, proaspata gen. Abia astept sa vina un haos din ala sa scot atelajul :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mie imi place sa conduc noaptea, pe ploaie mai ales. Vad foarte bine. :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

si eu prefer sa conduc noaptea la drum lung.pe principiul ca e mult mai liber.si traficul si militia.pentru ca daca respecti normele imbatranesti pana ajungi

 

de exemplu cand ma duc la mare doar noaptea conduc.e mai dificil mai ales in zonele cu localitati,dar sunt si avantaje

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sunt ok cu condusul pe timp de noapte, dar sa stiti ca nu-l prefer daca e sa trec prin nu stiu ce sate. Alea ma sperie cel mai tare.

 

Am plecat intr-o noapte din mizil spre casa si tin minte ca m-am intalnit cu un touareg care-mi facea cu farurile de parca il orbesc.

 

Chiar l-am intrebat p-ala cu care eram ''ce dracu are asta, ma? E nebun?''

 

Eram cu faza scurta, eram imposibil sa-l deranjez. Mai ales ca eram cu o amarata de supernova.

 

Nu stiu cate secunde au mai trecut si m-am trezit cu o caruta oprita in fata.

 

nu trasa pe dreapta, nu vreun ochi de pisica pe ea, felinar, vreo lanterna, nimic.

 

Saracu' om ma prevenise, da' cine sa se prinda?

 

Nu stiu cum naiba am tras de volan, ideea e ca n-am avut accident. Am auzit un zgomot, de neluat in seama si mi-am vazut de drum.

 

am mai oprit in fata unui magazin. Era lumina si am vrut sa vad ce se cunoaste pe masina. O idee ii ''stersesem'' cauciucul carutei. Se cunostea putin pe aripa, parca si pe ce din spate, un semn mic pe usi. Da' mic

 

Masina asa am dat-o.

 

Despre cate nopti am visat ca intra osia carutei peste mine in masina, n-are rost sa povestesc.

 

Asadar, prefer sa topai ziua. Ma mai bag in spatele unui tir, maxi taxi, aia stiu drumul de obicei.

 

Te descurci cumva. Putina cumpatare si esti ok.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Prin sate nu ma pot abtine si ma iau ca sceleratu` cu vreunul care vine tare cu statie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Urăsc condusul noaptea. Mue

 

Imediat după slobozia, spre Brăila, is stafii

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu n-am treaba noaptea, pe ploaie, ninsoare, etc. Numai sa nu fiu obosit, ca altfel nu mai vad bine si mi tot belesc ochii.

Era sa o belesc si eu asa intr-o noapte, cu o caruta. Imi pierdusem cheile de la casa si realizasem numai la ora 2-3 noaptea. Ce plm sa fac, m-am luat si m-am dus dupa chei rezerva, lasate in sat. La un moment dat erau pe drum cazute niste lazi din acelea de sipci de lemn in care se vand rosiile. Le-am ocolit intrand pe contrasens si m-am trezit cu caruta nesemnalizata in fata. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Urăsc condusul noaptea. Mue

 

Imediat după slobozia, spre Brăila, is stafii

 

 

da,era sa imprastiu si io o stafie prin baraganul ala slobozit

 

am luat o cu frate miu pe o scurtatura,bezna totala.tocmai trecuse unul si am lasat faza scurta.din instinct sau al 7 lea simt dupa ceva vreme,am aprins lunga.la vreo 50 m maxim in fata,o caruta fara nici o semnalizare

 

aveam mult peste 100,am reusit s o evit in ultimul moment noroc ca nu venea nimic din sens invers.daca nu aprindeam lunga il luam in plin

Share this post


Link to post
Share on other sites

Apropo de clipul ala de mai sus. Aia mergea de parca era intr-o etapa de raliu. 

Eu, pe ud, indiferent ca e ploaie sau zapada, merg incet. Si pe drumurile pe care nu le cunosc, indiferent de vreme.

Iar noaptea evit sa merg pentru ca atunci sunt cele mai mari sanse sa dai de betivi. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Singura chestie de care imi este frica noaptea sunt animalutele care iti apar in fata sinu ai timp sa le eviti.

Cand aveam Skoda O2, am luat un caine pe A1 de mi-a spart intercolerul, carenajul roti, radiator AC, bara...etc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

lol, acolo m-am troznit si eu mai demult, prin 2003, cu un taxi  :) era si mai prost semnalizata si organizata piata victoriei, daca este posibil asa ceva. 

 

pentru cineva ca vine prima data in bucuresti, este iadul ca sa intelegi pe ce banda sa stai si pe unde s-o iei.

Share this post


Link to post
Share on other sites

air bag sofer ..., probabil carpe bagate de samsarul care i-a vandut-o, doar un airbag cortina am vazut sarit, restul .... Ar fi trebuit sa sara si cel din volan, e lovit si in fata foarte tare.

 

probabil de asta a si scapat pasagerul, datorita air bag-ului lateral

Share this post


Link to post
Share on other sites

Parca e aproape de piata scanteii...

Plm, i-a dat urs la masina si s-a facut kkt.

Masina probabil fara verificare tehnica si inscrisa pe BG.

Ce iti poti dori mai mult...

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

da, exact inainte de Piata Presei, cum vii dinspre antena 3, mall baneasa etc.

 

cica n-avea viteza.. ala mergea ca disperatu daca pe drum absolut drept a ajuns incolacit pe copac, i-a dat blana de la fantana miorita acolo, mai mult ca sigur.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ii mai dau si blana pe acolo insa imi e frica de radar.

La cum arata jantele, probabil mergea cu cauciucurile de vara.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.