Jump to content
umbrella

accidente ''spectaculoase'' culese de pe net

Recommended Posts

Corect.da si tu trebuie sa intelegi ca n ai cum sa prevezi toate situatiile din trafic, oricata experienta ai avea.

 

Dupa mine, sunt 3 categorii de rideri mari si late.la street ma refer

 

1.cei teribilisti sau kamikaze,de obicei foarte tineri si pe motoare de viteza.o buna parte dintre ei nu au o cariera prea lunga din motive lesne de inteles

 

2.riderii cu experienta,de obicei trecuti de 30 de ani si cu multi km la activ.stiu sa prevada traficul,au cel putin o cazatura la activ,pentru ei motociclismul e un mod de viata si nu se rezuma doar la timpul petrecut pe motor.

 

3.cei care din diferite motive au ajuns sa detina un motor, motociclistii de duminica, cei care conduc cu frica si care din diverse motive nu vor avea niciodata skill ul necesar pt a fi cu adevarat motociclist

 

Si astia au o cariera relativ scurta,ori se plictisesc, ori isi dau seama la timp ca nu e de ei, trag o cazatura si renunta, etc

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu pare ca se putea evita impactul, are 2 secunde din momentul in care apare in campul vizual semnalul stanga al masinii si impact. Distanta e de aprox doua masini-10 metri, e in dreptul unui suv cand se vede semnalul. Camera video e pe modul wide si totul pare mult mai departe, de aici senzatia de lipsa de reactie, insa omul a tras ambreiajul a franat doar cu fata si a sperat sa se opreste motoreta. Asa te omoara un cacat. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pe mine m-a învățat instructorul să nu trag ambreiajul în cazul unei frânari de urgență.

Share this post


Link to post
Share on other sites

E corect pentru ca beneficiezi de frana de motor

 

In cazul monocilindrelor sau v urilor frana de motor e foarte puternica, aproape ca n ai nevoie de frana daca stii ce si cum

 

Mersul in orasele aglomerate nu se invata in scoala de soferi,la viteze mici se lucreaza din ambreaj, oricum in orasele aglomerate trebuie sa ai sange in instalatie si skill, ca sa nu mai zic de noroc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

De parca in momentul ala o sa-ti uiti reflexele

 

Tragi ambreiajul de zeci de mii de ori si n-o s-o faci fix atunci.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Și, ca să mă laud, ăsta e riding test report, după examenul pt permis, examen care a durat aproximativ 50 de minute, cu examinatorul pe altă motocicleta, în spatele meu.

Singura greșeală minoră a fost că nu am judecat bine viteza unei dube care întra într-un sens giratoriu și am intrat în sens fără a-i acorda prioritate. Nu a fost o situație majoră, altfel îmi luam o greșeală în coloana S care înseamnă Serious Fault. La o singura Serious Fault pici examenul.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si te-a invatat si care sunt situatiile de urgenta? Sau astea le afli pe transpiratia ta? In orasele aglomerate stai cu mana pe ambreiaj, uiti tot ce ti-a zis ala in scoala, te lobotomizezi si faci ce iti spune instinctul de conservare. Fix cum a facut si baiatul din clip.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Rares suna totul foarte bine in teorie,dar traficul din uk nu se compara cu cel din romania din nici un punct de vedere, ca sa nu mai zic de drumuri

 

Cand vii in tara te invit sa facem o tura, atunci vom vedea ce si cum

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ei na,inchiriaza un motor ca sunt destule in cluj

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ce am pus mai sus e rezultatul la al doilea test, ăla în trafic.

Primul test îl dai în spațiu închis. Jaloane, figura 8, mers "la pas" pe lângă examinator, și altele.

Cele mai importante 2 probe sunt evitarea de obstacol și frânarea de urgență. Ambele trebuie executate imediat după ce treci printr-o poarta radar. Viteza minima pe care trebuie sa o ai e 48kmh, echivalentul la 30 mph.

Dacă nu ai viteza minimă, mai ai dreptul la o încercare. Dacă nici la a 2a încercare nu ai viteza minimă, pici testul.

Aici sunt rezultatele mele.

La testul de eschivare obstacol și traseu în Y, marcat cu jaloane. Îl poți alege pe care vrei. Ai lovit vreun jalon, ai picat.

Rares suna totul foarte bine in teorie,dar traficul din uk nu se compara cu cel din romania din nici un punct de vedere, ca sa nu mai zic de drumuri

 

Cu atât mai mult, trebuie să ai mult mai multă grijă la ce se întâmplă în jurul tău.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vorbim de lumi paralele, stii si tu cum si ce se face in scoala din Romania...

Share this post


Link to post
Share on other sites

PS. De la 67kmh m-am oprit la 0 în spațiul alocat opririi de la 50kmh. Și nu, nu avea abs. Era un bandit.

Am blocat roata spate, a început sa fugă curu, am lăsat și reaplicat frâna spate.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai lasa ma testele de capacitate ca nu e nimeni curios,nu mi ai raspuns la intrebare

 

Te bagi la o tura cand vii in tara?imi dau seama in 10 min care e treaba,nu i nevoie de diplome

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vorbim de lumi paralele, stii si tu cum si ce se face in scoala din Romania...

Tocmai de aia am ales sa fac școala aici. De banii pe care i-am plătit aici pt școală și examene, luat bilete de avion, veneam în țară, făceam școala, beam în fiecare seară și mai aveam și rest când ma întorceam.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Te bagi la o tura cand vii in tara?imi dau seama in 10 min care e treaba,nu i nevoie de diplome

Poate. Dacă da, o să-ți trimit înregistrarea video.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu is C in lista lui Sly

 

 

:(

 

 

 

Da nu-mi pasa. Fac hâr hârr hârrrrr si stau cu ochii in 4, cu maxim cinzeci la ora.

 

Na. Eu am moto frumoasa, bă

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da, e mișto, ai dreptate.

Cu toate astea, io anul ăsta, fără moto momentan, am făcut mai mulți km decât tine. Zi că nu-i așa. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kilometrii aia Rarese is niste numere. Aici vorbim de-un pisc

 

 

Lol

Share this post


Link to post
Share on other sites

In orice caz si ala cu Golfu' nu avea ce sa caute pe banda aia daca vroia sa faca stanga.

 

Strada aia e sens unic cu 4 benzi, asta era pe banda 3 si practic a blocat circulatia oprindu-se acolo, n-ai de ce sa te opresti pe banda aia care merge inainte, nici macar nu este semafor sau o trecere, semaforul e la vreo 30m de acolo.

 

Daca stii ca trebuie sa faci stanga undeva pai treci din timp pe banda cea mai apropiata de parcare/trotuar si atunci nu incurci pe nimeni. Daca ai ratat, mai faci o tura si revii.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din ce parte incepe numaratoarea benzilor?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.