Jump to content
Calin

Masinuta mea mica, naravasa si economica

Recommended Posts

Utilajul e un amarat de Golf 3 1.9Tdi 66KW din 1995 dar pe care il ador la maxim.

Masina pot sa va spun, fara exagerare, ca este in stare aproape perfecta, atat optic cat si tehnic. 

Are aproape 190 mii km cu toate datele de cand a iesit de pe poarta din Volksburg. 

Agregatul l-am cumparat de la un amic care credca are unul din cele mai cochete servisuri din oras, gen Alex Teile autohton. A fost intretinuta demential de amicul asta.

 

La dotari sta cam rau saracutza, trapa electrica, doo seturi de jante Al, doua airbag-uri, inchidere centralizata, faruri OEM Golf 4 look cu reglaj electric, stopuri OEM Hella smoked, carlig Westfalia.

 

Iniante de a o cumpara au fost schimbate urmatoarele

-amortizoare fata/spate Sachs noi

arcuri OEM fata/spate noi

-cam tot ce tine de brate, bucse si timonerii, noi

-distributia, curele, role de ghidare si intinzatoare noi

-toate furtunurile de vacuum noi si originale, rosii si albaste :P

-baterie noua Varta Silver de 80A

- au trebuit schimbate niste bratuletze mici intre bara stabilizatoare si bratul inferior. Le-am primit noi-noutze, originale in ambalaj Original VAG Parts

- radio cd-player Sony nou (asta l-am dat lui Rhaziel) eu am montat ulterior ceva mai Hi-fi dar am primit si radio-casette original de fabrica cu tot cu cartulia cu cod.

- bujii incadescente Beru noi

- toate fluidele posibile schimbate

- EGR nou desi nici cel vechi nu era defect

 

Eu prea multe nu am avut ce sa-i fac dar nu m-am abtinut si am facut asa:

- al doilea stop ceata (doar nordicele il au :P )

- proiectoare ceata in bara

- modul electric pt carligul remorcare 

- lucasuri clean de passat 3bg

- volan Gti piele cusatura rosie si albastra

- jante BBS 

- cd player Pioneer (adevaraciune la vremea lui)

- am schimbat alternatorul original Bosch de 120A cu un alternator Mitsubishi de 190A de pe L200 asta nou

- schimbat bateria in garantie ca a murit subit, am luat un Exide premium de 100A

- burdufe planetare noi

- debitmetru de pe un Seat, nu ma lasat inima sa dau 760 lei pe unul original. Cam mult totusi pt. o masina de 20ani

 

 

Pe viitor sper ca vor mai urma:

- stopuri Hella albe

- torpedou (da, nu are din pacate)

- injectoare de motor ATJ

- clima si ABS dar astea e mai complicat

- frana discuri spate

- faruri modificate custom cu lupa. Fara xenon ca vreau sa pastrez original, doar cu halogen

- garnituri noi la trapa

-  schimbat culoarea iluminarii din interior din verde in alb

 

Drept sa va spun, masinutza nu e rea deloc, prin oras e ideala, asa ma bag cu ea ca si cu motoreta, ma rad de altii la semafor. In ciuda greutatii sale mici, motorasul de 90 caluti isi face treaba excelent, trage foarte bine iar consumul e extraordinar, 5 si umpic. La drum intins, daca ma chinui putin cred ca scot consum sub 4 litri.

Are tendinta subviratoare grava, unele curbe din zona pe care le luam cu Bmw-ul lejer cu 100-110 cu asta era sa ies in decor. 

Imi lipseste mult ABS- ul m-am dus sanie de cateva ori la niste franari usoare. Imi lipseste enorm un torpedou, asta are un fel de polita ca si la Dacia 1300 unde tin actele si cateva discuri. Ca sa pot monta un torpedou trebuie sa renunt la airbag-ul pasager. Desi din cate am citit pe VW Vortex ar exista si Golfuri cu airbag pasager si torpedou.

Cam asta ar fi masinuta de criza cu care ma dau mai mult in ultima vreme. Passatul merge nevasta-mea mai mult cu el, parca nici nu imi mai place de el de cand asta mica.

post-30-0-20859600-1395436744_thumb.jpg

post-30-0-06166200-1395436757_thumb.jpg

post-30-0-82104400-1395436772_thumb.jpg

post-30-0-65107500-1395436784_thumb.jpg

post-30-0-47040600-1395436797_thumb.jpg

post-30-0-16612900-1395436814_thumb.jpg

post-30-0-16506300-1395436842_thumb.jpg

post-30-0-83003900-1395436871_thumb.jpg

Edited by Calin
  • Upvote 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cobra nu-i a mea Paul, il las pe un vecin sa o tina sub copertina.


Anyway, la drum lung passatul ramane No1. Dupa 5-6 sute de km din BMW ma dadeam jos cu dureri mari de picioare si sale. Nu vorbesc prostii dar din passat dupa 1300km pot juca lejer fotbal. Nu stiu dar ceva lipeste la confortul scaunelor la bmw.

La fel si in golf dupa un drum pana in Cj si inapoi am fost rupt de sale.

post-30-0-59863400-1395439298_thumb.jpg

Edited by Calin

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu, sint originale de golf3, un model foarte rar. Seamana foarte mult cu cele de golf IV

Share this post


Link to post
Share on other sites

sa o stapanesti sanatos si sa te bucuri de ea. motorizarea este printre cele mai reusite, peste cele de la golf4. aspectul cu lampile de ceata si pe mine ma incanta, prin franta, belgia mai sunt cu doua lampi-mai ales cei care mai merg in UK.

"Buceagul" din parcare mai poate? e V8?

Edited by manole2000

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cand ma uit la ea brings back memories...am avut un g3 joker din 1998 1.8 benzina de 75 de cai. Ne-a tot plimbat pana in 2011. Golful meu avea torpedou si aveam abg pasager.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Saptamana viitoare voi trage cu ea un drum pana in Offenbach, ii mai desfund putin jiglerele pe autobahn

Zilele astea fac revizia, ulei Aral si filtre Knecht, la fel cum a facut si fostul proprietar pana acum.

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Pe viitor sper ca vor mai urma:

- stopuri Hella albe

- ...

 

Le-am primit vineri. Maine le montez (daca mai apuc)

Am uitat sa va spun ca am scos consum sub 4 cu el. Dar mers batraneste in ultimul hal.

Share this post


Link to post
Share on other sites

caline de curiozitate cat consuma passatu mediu? ma tot gandesc sa trec si eu la dizel dar nu cred ca merita

Share this post


Link to post
Share on other sites

misto masinuta dar nu iti e greu vara fara AC ? circuli cu ea vara ? eu ma pot lipsi de orice dar numai de ac nu...

Share this post


Link to post
Share on other sites

si eu la fel, daca as fi obligat sa aleg o singura optiune si sa renunt la restul, aia ar fi aer conditionat, nu suport deloc caldura.

Share this post


Link to post
Share on other sites

caline de curiozitate cat consuma passatu mediu? ma tot gandesc sa trec si eu la dizel dar nu cred ca merita

 

Destul de mult, sa stii. Vara, in oras cu clima ia cam 10-10.5. Mixt in jur de 7 iar la drum intins in jur de 5-5.5. Deci oricine zice altceva, minte. PD-ul de 130 cai atata consuma. Asta al meu e si in 6 trepte si le are a dracului de scurte, cica cei cu cutii in 5 scot consumuri mai bune.

Dar sa stii ca motoarele sint extrem de fiabile, ca sint ele mai zgomotoase, poti sari peste asta. 

 

misto masinuta dar nu iti e greu vara fara AC ? circuli cu ea vara ? eu ma pot lipsi de orice dar numai de ac nu...

 

E groaznic vara. Mai deschid geamul, trapa si asta este. 

Edited by Calin

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am uitat sa ma laud cu noua achizitie. L-am luat din piata auto de la un fraier, nu stia ce vinde cu 80 lei :lol:

Audiofilii zic ca ar fi peste P88 (deci Simi nu te mai stresez) e construit in carcasa de Cu iar sunetul este extraordinar pot zice.

Anul trecut i-am schimbat conductele de frana spate, originale erau din otel si au ruginit in ultimul hal. Sa deschis recent o firma in arad specializata pe hidraulica, conductaraie, garnituri si tampenii din astea. Mi-am facut cu 30 lei toate conductele din Cu moale, olandeze noi. Le-am montat.

 

 

post-30-0-26481500-1422562535_thumb.jpg

post-30-0-50872100-1422562538_thumb.jpg

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Scula. Aveam si eu unu din generatia astuia pe un E34, dar model inferior.

Share this post


Link to post
Share on other sites

stiu modelul, se aude foarte misto, pacat ca e gen carnaval si cam la orice masina e ca nuca in perete.. dar asa se purta pe atunci.. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pe orice japoneza vine la fix :D pe honde mai ales, ca alea s carnaval si la interior

  • Upvote 1
  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si pe Mazde se potriveste bine.

Share this post


Link to post
Share on other sites

...end of story...

20181005_202513.jpg

20181005_202015.jpg

20181005_202547.jpg

Edited by Calin

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.