Jump to content
Sign in to follow this  
umbrella

Locuri de la noi din tara care merita vizitate cel putin o data

Recommended Posts

cand imi permite timpul, ma urc in masina si aici ma opresc

 

 

Horezu

 

post-11-0-71527600-1398665100_thumb.jpg

 

post-11-0-07199300-1398665110_thumb.jpg

 

post-11-0-05018100-1398665118_thumb.jpg

 

post-11-0-40158900-1398665133_thumb.jpg

 

post-11-0-47153100-1398665139_thumb.jpg

 

post-11-0-03797600-1398665149_thumb.jpg

 

post-11-0-61110000-1398665161_thumb.jpg

 

post-11-0-32053200-1398665398_thumb.jpg

 

 

 

Edited by umbrella

Share this post


Link to post
Share on other sites

Foarte tare, chiar ma gandeam si eu la o plecare acum in mai, cred ca am gasit si destinatia. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dada, ca de obicei is de acord cu Cefi

 

Daca vreti sa stiti, el mai intai strange un munte de bani, apoi se duce sa-l viziteze.

 

 

 

si offtopic: interesanta discutia. singuru loc de la munte care mi-a placut (eram ghiaur, ce-i drept) a fost la barajul de la Darmanesti (pe vremea aia era doar un hotel comunist paradit in zona, trebuia sa stai la cort)

 

paraul care alimenta cu apa facea la vreun km de intrarea in lac o cascada de vreo 4, 5 metri inaltime, puteai sa stai pe stanca sub ea si, cel mai mijto, sa sari ca nemernicu in ochiu ala de apa, mare si adanc

 

epifanie, gen

 

 

75858281.jpg

 

75858241.jpg

inteleg ca acuma is pensiuni, ma astept evident la gunoaie si peturi

 

 

 

pese - evident, nu-s eo

Share this post


Link to post
Share on other sites

degeaba sunt locuri frumoase de vizitat, daca nu avem drumuri ca sa ajungem acolo fara sa ne umplem de nervi. Plm, la noi, la fiecare excursie trebuie sa bugetezi pe langa carburant, cazare s.a.m.d si capete de bara, jante strambate etc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

degeaba sunt locuri frumoase de vizitat, daca nu avem drumuri ca sa ajungem acolo fara sa ne umplem de nervi. Plm, la noi, la fiecare excursie trebuie sa bugetezi pe langa carburant, cazare s.a.m.d si capete de bara, jante strambate etc.

 

motoreta cu atas :D

 

 

si am senzatia ca-i gata si locul meu, evident ca au facut porcariile alea de minihidrocentrale, asa zis ecologice, de se usuca tot in jur - http://xindex.hu/?p=133&lang=ro

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stiu doar ca e undeva in Transilvania. Atat.

 

Poza o am de vreo 2 - 3 ani pe pc, salvata de pe un forum. Oricat am incercat sa aflu nu am gasit pe unde ar fi localizata minunatia aia. Inca ma macina rau, dar tot aflu eu cumva.

Edited by jeleu

Share this post


Link to post
Share on other sites

in Cluj, parca

 

sau in Clisura Dunarii

 

 

am mai vazut poza pe net

Share this post


Link to post
Share on other sites

bag picioarele, oriunde ai merge, in cel mai frumos loc din Romania, invariabil dai de minim un cocalar pã trend, sau vreun ghertoi de periferie, care iti citeste toata karma. De asta am devenit sociopat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu sunt din Cluj si chiar seamana cu zone din aria lacului Tarnita / Gilau. Am umblat destul de mult prin zona dar n-am dat de asa ceva. Probabil e un drum mai "ascuns" sa ajungi in zona aia si cred ca toata bucatia aia e teren privat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

In orice caz, daca-i f.te vreo ploaie din aia adevarata, ii ia cu totul de acolo

Share this post


Link to post
Share on other sites

bag picioarele, oriunde ai merge, in cel mai frumos loc din Romania, invariabil dai de minim un cocalar pã trend, sau vreun ghertoi de periferie, care iti citeste toata karma. De asta am devenit sociopat.

Da, cam asa se intampla.

Si pe drum treci pe langa moarte macar o data, asa ca sa nu te relaxezi prea tare. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

si acum te astepti ca cineva sa intrebe:

 

-unde e locul asta?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am avut impresia ca am scris.

 

E lacul ochiu beu, cheile nerei. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

seamana cu un izbuc , exista unul in zona satului casa de piatra , am vizitat locul acum cativa ani , foarte reusita locatia daca-ti plac drumetiile pe munte

 

 

http://tudorphotoblog.blogspot.ro/2013/05/pestera-ghetarul-vartop-muntii.html

 

 

 

foarte misto si pestera ursilor, tot atunci am vazut-o , am inteles ca-i pe locul doi in lume

 

http://www.pesteraursilor.net/

 

tot atunci am vazut si Manastirea Barsana, mie mi se pare una dintre cele mai frumoase de la noi.

 

https://www.google.ro/search?q=manastirea+barsana&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=Vl1eU42YEebCygObnoCQDg&sqi=2&ved=0CAYQ_AUoAQ&biw=1422&bih=1012&dpr=0.9#facrc=_&imgdii=_&imgrc=m4sBoMgkxFKXXM%253A%3BqbOyZWpMEdhhQM%3Bhttp%253A%252F%252Fwww.crestinortodox.ro%252Fadmin%252F_files%252Fnewsannounce%252Fmanastirea-barsana-1.jpg%3Bhttp%253A%252F%252Fwww.crestinortodox.ro%252Fbiserici-manastiri%252Fmanastirea-barsana-67952.html%3B450%3B297

Edited by Krebs

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asa bre, bagati carbuni

 

Anu ala sabatic sta sa vina si la mine

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu sunt din Cluj si chiar seamana cu zone din aria lacului Tarnita / Gilau. Am umblat destul de mult prin zona dar n-am dat de asa ceva. Probabil e un drum mai "ascuns" sa ajungi in zona aia si cred ca toata bucatia aia e teren privat.

 

 

e mult mai misto la belis.

 

 

belis-fantanele-lake.jpg?w=870

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am fost. Mai frumos in poze decat in realitate BeliÅŸul

Share this post


Link to post
Share on other sites

depinde cum il prinzi

 

daca e golit lacul e mai nasol.zona e foarte frumoasa

Share this post


Link to post
Share on other sites

Avea apa. Excursia aia la Cluj m-a scos din minti: mii si mii de km de paduri rase de pe fata pamantului

Cat despre Belis - drumuri proaste, naturalul deja muscat de "vile", chestiile asa zis "turistice" pareau a fi de acum 40 de ani, spoite

 

Nu stiu cum sa ma exprim mai bine - desi frumos, locului ii lipsea acel... sentiment de "nemarginire"

A, si cred, totusi, ca poza lui Jeleu e de la un articol legat de nu stiu ce scandal in Retezat, legat de case construite in zona protejata

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.