Jump to content
umbrella

tratamente naturiste

Recommended Posts

Parca doar tu il violai pe Pachu la intalniri. Nu mai generaliza, haimanao.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ei hai ca si Șupamiezu' a atentat. Pachu a râs.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vitamina C este un nutrient esenÈ›ial vieÈ›ii, solubil în apă, implicat în producÈ›ia de glucocorticosteroizi È™i de anumiÈ›i neurotransmițători (substanÈ›e care permit transmisia influxului nervos), în metabolismul glucozei, alcolagenului, al acidului folic È™i al anumitor aminoacizi, în neutralizarea radicalilor liberi È™i a nitrozaminelor, în reacÈ›ii imunologice, care facilitează absorbÈ›ia fierului la nivelul tubului digestiv.

...

 

Fructele citrice (lămâie verdelămâieportocalăgrepfrut), tomatele È™i cartofii sunt surse comune È™i foarte bune de vitamina C. Alte alimente care sunt bune surse de vitamina C includ papayabroccolivarză de Bruxellescoacăze,căpÈ™uniconopidăspanacpepene galben È™i kiwi. De asemenea, meriÈ™oarele È™i ardeii iuÈ›i sunt surse bogate în vitamina C.

Cantitatea de vitamina C din alimente provenite din plante depind de:

  • varietatea exactă a plantei,
  • condiÈ›iile solului
  • climatul în care s-a dezvoltat,
  • perioada de timp dintre recoltare È™i consumare,
  • condiÈ›iile de păstrare,
  • metoda de preparare. Gătitul în general, se presupune, distruge vitamina C - vedeÈ›i secÈ›iunea despre Prepararea alimentelor.

Următorul tabel arată abundența relativă a vitaminei C în plante crude. Cantitatea este exprimată în mg la 100 grame de fruct sau legumă:

 

Animale

 
Caprele și majoritatea altor animale își produc singure vitamina C

Majoritatea speciilor de animale È™i plante își sintetizează singure vitamina C. Prin urmare, nu este o vitamină pentru ele. Sinteza este obÈ›inută printr-o secvență de paÈ™i, bazaÈ›i pe enzime, care convertesc glucoza Ã®n acid ascorbic. Acest lucru are loc fie în rinichi, la reptile È™i pasări, sau în ficat, la mamifere È™i păsări ciripitoare (Passeriformes). Ultima enzimă din proces, l-gulonolactonă oxidază, nu poate fi fabricată de organismele umane deoarece gena care aparÈ›ine enzimei nu funcÈ›ionează. Pierderea unei enzime care este importantă pentru producerea acidului ascorbic a avut loc frecvent pe scara evoluÈ›iei È™i a afectat majoritatea peÈ™tilor, multe păsări, uniililieciporcuÈ™orii de Guineea È™i majoritatea primatelor, incluzând oameniiMutaÈ›iile nu sunt încă letale, deoarce acidul ascorbic se regăseÈ™te din abundență în sursele alimentare (se poate spune că multe dintre aceste specii se hrănesc, sau se hrăneau, în principal cu fructe).

De exemplu, o capră adultă produce mai mult de 13000 mg de vitamina C pe zi într-o stare normală È™i până la 100000 mg pe zi într-o stare de stres, traumă sau boală.

S-a demonstrat că traumele sau rănile consumă o cantitate mare de vitamina C la animale, incluzând oamenii.

Abia în anii 1920 s-a realizat că È™i unele bucăți de carne sunt, de asemenea, o sursă de vitamina C. MuÈ™chiul È™i grăsimea, care reprezintă baza alimentaÈ›iei occidentale moderne, sunt surse slabe. Ca È™i în cazul fructelor È™i legumelor, gătitul micÈ™orează cantitatea de vitamina C conÈ›inută.

 

 

 

 

http://ro.wikipedia.org/wiki/Vitamina_C

Edited by umbrella

Share this post


Link to post
Share on other sites

a dreaq Billy Goat plum aia.

 

efectiv nu-mi aduc aminte cand am scris asta si de ce...  :wacko: beat sigur nu eram ca nu mai beau alcool de un an.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Similea nu are nevoie de ea.

 

Cartofii si malaiul nu au e-uri. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu mai beau alcool de un an.

Sau nu-ți aduci aminte să fi băut...

:)

Share this post


Link to post
Share on other sites

fals, ieri a fost prima data cand am pus alcool in gatlej, dupa o pauza foarte mare, de un an, sau chair mai mult probabil.

 

am luat o perioada zoloft si deci oricum nu aveam voie sa beau.

 

am mai tras cate un cui in schimb, dar na, plm.


 

si de unde se cumpara vitamna asta ? ca eu as lua preventiv, sa nu fac cancer never.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai nu ti trebuie vitamina daca mananci periodic alimentele mentionate

 

Tin minte cand eram copil,spargeam samburii de caise si le mancam miezul,au un gust specific amarui.

Share this post


Link to post
Share on other sites

pai da, dar ma gandeam ca este sintetizata vitamina asta si se poate lua ca si capsule. tata a avut cancer si vreau sa previn ejti nebun :)

 

da, erau buni de tot samburii de caisa, ia sa caut, poate se gasesc de cumparat, mi-e pofta de crap :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

am luat o perioada zoloft

 

esti offtopic

Share this post


Link to post
Share on other sites

pai da, dar ma gandeam ca este sintetizata vitamina asta si se poate lua ca si capsule. tata a avut cancer si vreau sa previn ejti nebun :)

 

da, erau buni de tot samburii de caisa, ia sa caut, poate se gasesc de cumparat, mi-e pofta de crap :D

se gasesc, eu ma duc chiar acum sa iau

 

mancam si inainte dar uit, plmea cred ca ma paste alzheimer

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mai jos avem efectele unui pahar cu apa baut, atunci cand este absolut necesar:

  • un pahar cu apa baut dimineata, imediat dupa ce te-ai trezit, iti activeaza organele;
  • un pahar cu apa baut inainte de a face dus iti scade tensiunea arteriala;

  • un pahar cu apa baut cu 30 de minute inainte de masa ajuta la digestie; Nu este indicat sa bei apa imediat dupa ce ai mancat deoarece iti ingreunezi digestia;

  • un pahar cu apa baut, atunci cand iti este foame, ajuta la scaderea in greutate. De ce se intampla acest lucru? Simplu, creierul intre mese, trimite semnale gresite lasandu-ti impresia ca iti este foame, dar de fapt iti este sete si esti putin deshidratat. Inainte de a manca, bea un pahar de apa rece si in cele mai multe cazuri foamea iti va disparea;

  • un pahar cu apa iti tine creierul activ. Daca iti este somn si trebuie sa stai treaz, bea un pahar cu apa rece;
  • un pahar cu apa baut inainte de somn, scade riscul atacurilor de cord si accidentelor vasculare.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Este vorba de apa plata? Sau...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.