Jump to content
Simi ON

Despre pescuit

Recommended Posts

la ce regim are Similea, sincer ma mir ca este in viata. :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

din categoria sfaturi de pe internet

 

Cum alegem locul?
 

Cel mai simplu ar fi sa intrebi cunoscuti, eventual localnici dupa ce ii imbeti; alta varianta ar fi prezenta pomilor in apa de altfel si cea mai simpla zic eu


si un articol misto, de data asta:

http://www.infopescar.tv/forum/pescuitul-la-crap-fitofag-si-caras/localizarea-crapului-pe-rauri-t7764.html

Share this post


Link to post
Share on other sites

ai pescuit vreodata pe mare sau ocean ? asta cred ca mi-ar placea, pare mai intensa experienta din ce am vazut la tv.

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu Pole. Sigur e misto si pestii sunt mai mari, insa mie-mi place Dunarea chiar daca e tulbure, imi plac malul, padurile, e mai mult decat iti ofera marea. sper sa am ocazia sa o fac si pe mare, cat de curand.

 

Raresjh, nu te gandi la ce faci tu in mare

 

 

Pentru cei interesati, va recomand un blog foarte misto al unui nene care chiar le stie cu pescuitul. e plin si de povesti din "vechi", iar sfaturile pe care le da chiar sunt corecte si date in cunostinta de cauza.

 

http://ionpescarul.blogspot.ro/2013/03/pescuitul-in-delta-cind-dunarea-e.html


uite un exemplu - http://ionpescarul.blogspot.ro/search/label/Despre%20crapul%20de%20Dunare

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am fost de cateva ori pe mare la pescuit de guvizi, undeva pe un dig la Navodari. O sa ma duc si poimaine!

E distractiv, guvizii sunt urati cu draci.

 

Mi se pare mai interesant pescuitul la chefal, de pe plaja. Acolo trebuie tehnica.

 

Dar, asa cum spune si Similea, pentru mine conteaza mai mult "povestea" pe care o ofera pescuitul...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Thailanda merita pentru cine are bani. Daca mi-as permite, maine as zbura.

 

Motivele: intr-o initiativa de laudat, au cules galbejitii cel putin o specie din Amazon pe care n-ai nici macar sanse s-o vezi vreodata. Sunt extrem de rari, atat de rari incat, daca nu ma insel, pescuitul lor a fost interzis pe Amazon. Probabil ca au luat pesti din crescatoriile de acolo ca sa-si populeze lacurile.

 

 

Arapaima e inculpatul in cauza.

 

 

Pirarucu-or-Arapaima-Gigas-in-Thailand.j

 

 

 

Crap siamez, de completare. D-ala au destul peste tot.

 

 

 

13224317029b4628_l.jpg

 

 

 

300 de dolari pe zi parca :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

acum o sa zica Similea ca ala din prima poza are maxim 3 kile.

  • Upvote 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Arapaima e pentru campioni

 

In Thailanda cresc la dimensiuni ametitoare, clima e propice.

 

Crapul nu e peste alogen, la noi a fost adus din Asia

 

 

Aveti exemplul somnului pe Ebru - clima mult mai calda, hibernare redusa, hrana din belsug si iata rezultatul popularii (voite sau nu) - exemplare de sute de kilograme la...ordinea zilei

 

 

Cand n-oi mai fi pe tableta :) o sa va povestesc despre ce se prindea pe Dunare si-n delta, acu 30 de ani. Vazut de mandea

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cum bre, nu stiti ce s-a intamplat pe Ebru? :)

 

Un neamt e de vina. El a bagat urataniile pe fluviu. Unii il critica, altii ii multumesc. Se castiga bine de pe urma faptelor sale acum.

 

A povestit cum a luat somnii direct din iazul lui si i-a carat in doua drumuri acolo. Nimeni nu l-a intrebat in vama ce face cu ei sau unde-i duce :). Toate astea in 1974.

 

Roland Lorkowsky il cheama si acum isi vede probabil de batranetile lui linistite, produce echipament de pescuit daca nu ma insel, mai scrie cate o carte, un film cu si despre pescuit, d-astea.

 

Biolog de profesie, cred. Googaliti si voi daca va intereseaza povestea.

 

 

picturegallery-370004-1375696.jpg

 

 

Si pe Ebru n-ai voie sa retii nimic. Deci nu e de mirare ca se prind dihanii d-alea. Bratele sa te tina la ce-i acolo :)

 

Ah, uitasem. Zicea intr-un interviu nenea ala din poza ca daca ar fi sa prinda unul eliberat de el acum zeci de ani, probabil ar avea in jur de 2,5 metri lungime, daca nu 3. Nu mai retin nici eu exact. Radea oricum cand spunea asta :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

ifx, foarte documentat.

 

Ce mi-ar placea sa ne vedem in practica... :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cosmin, eu am confirmat iesirea de pe sfantu, din octombrie

 

Prin septembrie punem tara la cale.

 

Poate or mai fi doritori

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne-om vedea vreodata si la practica. Da' eu cu pescuitul meu pe la munte as cam avea de invatat, cel putin la prima vedere.

 

Anul asta nu promit nimic, mai am una alta de facut si din pacate is cu frecat luleua doar iarna.

 

Dar cand o sa promit, ma tin de cuvant.

 

Toate cele de mai sus cumulate cu faptul ca-s cam betiv si aveti timp sa va ganditi daca ma primiti la anul :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cosmin, cred c-o sa merg.

Voi cam cati ani aveti bre?

 

Asta nu e confirmare...

 

Cosmin, eu am confirmat iesirea de pe sfantu, din octombrie

 

Prin septembrie punem tara la cale.

 

Poate or mai fi doritori

 

Asta da! :)

 

 

Toate cele de mai sus cumulate cu faptul ca-s cam betiv si aveti timp sa va ganditi daca ma primiti la anul :P

 

Acum intre noi fie vorba, trupa cu care merg le trage bine. Ba chiar le trag si eu la ocazii de genul asta. Noi nu facem urat la bautura. Tu? :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu la peste n-o mai fac, cand vreau sa prind

Share this post


Link to post
Share on other sites

Got it! Banuiesc ca nu vrei sa prinzi chiar toata ziua...

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu sa te faci rau. torni pana te simti bine si dupa bei de intretinere, ca sa zic asa.

 

doar nu beau pana nu mai nimeresc sa leg carligul :)

 

daca e de rau, direct la nani, eu nu stau sa ma-mpiedic p-acolo :)

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu stiu de ce imi da similea impresia ca e singur

 

 

similea esti singur in barca?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.