Jump to content
jeleu

Sporturi de contact - MMA/Kickbox/Box

Recommended Posts

SI totusi, nu-l vad bine fata in fata cu Klitscho:

 

Faptul ca e modest nu inseamna ca nu l-ar fi ucis pe Kitscho in ring.

Ala e incredibil de lent. Tyson era incredibil de rapid si puternic. Nu exista nici un alt boxeur atat de rapid la Tyson la categoria lui de greutate.

In schimb meciurile de la categoriile usoare e altceva taticule, vezi explozie, viteza de reactie si rapiditate in miscare. Asta e un deliciu.

Exact. Mayweather, Roy Jones Jr. Spectacol de cea mai buna calitate.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Roy Jones Jr. , Mayweather

Asta mi se pare ordinea corecta, inca la o oarecare distanta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mie mi-a placut mai mult de Roy Jones Jr. decat de Mayweather. Pe de alta parte, Mayweather e de actualitate.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mie mi-a placut mai mult de Roy Jones Jr. decat de Mayweather.

Exact, aia spun si eu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

sportivi de genul fratilor klitscho sau lennox lewis,de 2 m si buni pe box nu prea pot fi infranti.

 

tyson era foarte exploziv,dar mic de inaltime si destul de usor in greutate pentru supergrea.e greu de facut comparatii de gen

Share this post


Link to post
Share on other sites

sugar ray robinson.

 

mai stiu si eu una-alta :P

 

uitati-va daca aveti ocazia si o sa-ntelegeti de ce l-am nominalizat. eu nu pot (sau nu stiu, daca e sa fiu sincer) sa explic cum trebuie, tre' sa-l vedeti.

Share this post


Link to post
Share on other sites

sportivi de genul fratilor klitscho sau lennox lewis,de 2 m si buni pe box nu prea pot fi infranti.

 

tyson era foarte exploziv,dar mic de inaltime si destul de usor in greutate pentru supergrea.e greu de facut comparatii de gen

pai lennox lewis klitschko aveau putin peste 100 kg pana pe la mijlocul carierei nu cred ca treceau de 105, tyson s-a batut parca si la 108 kg si nu poti spune ca era gras, avand in vedere ca e cam cu 20 cm mai scund decat astia 

 

tyson a luat-o la vale in 88 sau 89 cand l-a concediat pe antrenorul sau, kevin rooney

 

el in ziua de azi e modest, fata de alti fosti boxeri campioni care declara ca si azi ar bate tot ce misca( vezi lennox lewis)

 

eu spun ca un tyson din 87/88 batea orice, pe ali il facea praf si pulbere, sa nu uitam cate probleme a avut ali cu frazier, un boxer de statura si stilul lui tyson dar nici pe departe ca el. pe vitali la fel, abia a terminat 12 runde cu chisora, un stil similar cu a lui tyson dar chisora e un gras lent

 

avand in vedere stilul ce-l avea tyson cred ca niste probleme i-ar fi facut forman dar nu prea mari

Share this post


Link to post
Share on other sites

repet,n avem cum sa facem comparatii pentru ca vorbim inutil si fara acoperire

 

tyson in perioada lui de varf, foarte scurta, n a avut adversar de valoare.n are relevanta faptul ca a luat o la vale sau nu,cariera unui sportiv se priveste in ansamblu

 

pana la urma si a luat o si de la holyfield in 96,cand a pierdut titlul,si de la lennox mai tarziu si de la boxeri mult mai slabi cotati

 

ramane un mare campion si un talent nativ,dar departe de a fi catalogat drept cel mai bun boxer

Share this post


Link to post
Share on other sites

eu spun ca un tyson din 87/88 batea orice, pe ali il facea praf si pulbere, sa nu uitam cate probleme a avut ali cu frazier, un boxer de statura si stilul lui tyson dar nici pe departe ca el. pe vitali la fel, abia a terminat 12 runde cu chisora, un stil similar cu a lui tyson dar chisora e un gras lent

 

avand in vedere stilul ce-l avea tyson cred ca niste probleme i-ar fi facut forman dar nu prea mari

Asa este.

el in ziua de azi e modest, fata de alti fosti boxeri campioni care declara ca si azi ar bate tot ce misca( vezi lennox lewis)

 

Corect. Si vorbeste chiar inteligent. 

L-am vazut si intr-o emisiune in care a fost invitat si Ali. A vorbit cu un respect enorm cu el, era foart umil. Un adevarat sportiv chiar daca a avut perioade foarte proaste.

Si, oricum ar fi fost, daca tragi in ziua de azi niste meciuri cu el si te uiti, ramai socat. Facea niste lucruri nemaivazute la categoria grea.

Zicea Sly ca n-a avut adversar. A avut adversari destul de buni, insa evident ca nu sunt cunoscuti desi erau campioni pentru ca se luptau plictisitor. 

De ce acum se uita toata lumea la luptele lui Mayweather? Pentru ca e spectaculos, pentru ca vezi mult box. Desi Mayweather are un stil mult mai putin spectaculos si mai defensiv. Insa e foarte tehnic si a invatat de la tatal si unchiul sau multe chestii tactice care fac diferenta.

Edited by Bogdan

Share this post


Link to post
Share on other sites

cum poti sa spui ca nu a avut adversar? e singurul boxer din istorie care a unificat titlurile, 3 la numar ca atatea erau numa pe vremea aia, cu alte cuvinte a batut 3 campioni

 

pe acelasi principiu poti spune ca si ali a fost un kkt, ultimele meciuri din cariera nu a facut nimic

 

dar iti dau dreptate comparatii sunt greu de facut

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

ok.zi mi un adversar cu nume al lui tyson.

 

ali i a batut pe foreman si pe frazier,unii dintre cei mai bine cotati campioni din istorie.

 

tyson a cucerit titlul batand niste boxeri no name.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Michael Spinks. Gandeste-te ca e o lupta din '88. In momentul ala era cea mai scumpa gala din istorie. Spinks era neinvins pana atunci. Dupa s-a si retras. Si era campion mondial.

Si Larry Holmes a fost un boxeur mare. Si Tyson a fost singurul care l-a facut KO.

Edited by Bogdan

Share this post


Link to post
Share on other sites

cine este spinks??lol

 

il compari cu foreman sau frazier??campioni din astia au fost cu sutele

 

ma rog ,discutia nu duce niciunde,fiecare cu parerea lui

 

la testul cu marii campioni tyson a luat bataie fara drept de apel

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu e chiar asa.

Citeste si palmaresul lui Holmes. Era un boxeur foarte bun.

Te intrebi cine este Spinks pentru ca e vorba de un campion de dinainte de '90 cand in Romania se incalta lumea cu fesul.

 

 

Holmes won his first forty-eight professional bouts, including victories over Earnie ShaversKen NortonMuhammad AliMike WeaverGerry CooneyTim Witherspoon and Marvis Frazier, and fell one short of matching Rocky Marciano's career record of 49-0 when he lost to Michael Spinks in 1985. Holmes retired after losing a rematch to Spinks, but made repeated comebacks and was unsuccessful in three further attempts to regain the title, the last in 1995. He had his last fight in 2002 and ended with a career record of 69-6.[2] He is frequently ranked as one of the greatest heavyweights of all time[3] and has been inducted into the International Boxing Hall of Fame and the World Boxing Hall of Fame.

 

Edited by Bogdan

Share this post


Link to post
Share on other sites

ok.zi mi un adversar cu nume al lui tyson.

 

ali i a batut pe foreman si pe frazier,unii dintre cei mai bine cotati campioni din istorie.

 

tyson a cucerit titlul batand niste boxeri no name.

larry holmes, trevor bebrick , astia amandoi l-au batut pe ali.

 

cum sa cuceresca titlul batand boxeri no name? adica ca si boxer no name ajungi campion la categoria grea? ma indoiesc

 

michael spinks a fost un mare boxer, pe vremea aia se zicea ca doar el ar avea o sansa impotriva lui tyson, si a fost terminat in prima repriza

 

sly tu nu vrei sa intelegi ca tyson era resapat deja cand l-a intalnit pe holyfield, sa nu mai vorbesc de lewis

 

nu vorbim neaparat de palmares, ca de ar conta doar palmaresul marciano ar fi cel mai bun, dar nu e

 

e adevarat tyson a luat-o pe ulei dar nu poti sa nu-i recunosti talentul enorm si munca enorma depusa ca si copil amator si in primii ani de cariera, efectiv munca aia ce a facut-o pana prin 88/89 l-a tinut in ring pana in 2004

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu despre tyson nu stiu decat ca am citit c-o futea pe naomi in limuzina, in trafic si ca aia era incantata

 

 

Continuati

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca nu murea Cus D'Amato, istoria boxului ar fi fost cu totul alta.

100% de acord

Eu despre tyson nu stiu decat ca am citit c-o futea pe naomi in limuzina, in trafic si ca aia era incantata

 

 

Continuati

care naomi? campel?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Citisem undeva ca sherlock holmes a fost un foarte bun pugilist...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.