Jump to content
Sign in to follow this  
Pole

Istorie, razboaie si doctrine

Recommended Posts

Problema e ca dupa '90 modelul a devenit smecherasul --> combinatorul --> omul de afaceri cu multi bani, dar putina carte.

Trecerea de la comunism la democratia s-a facut salbatic si haotic.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu inteleg. Daca nu sunt nascut in Bucuresti inseamna ca de 13 ani se cand sunt aici am mers pe strada cu ochii inchisi si urechile astupate ?

 

Mi ar placea sa stau intr un orasel din asta mic si civilizat. Gen, sa zicem, Sighisoara. Iar mai maricele, Timisoara sau Cluj. Bucurestiul e frumos pe alocuri dar plin de prea multi tarani.

Share this post


Link to post
Share on other sites

bai frate cum dracului distrugem noi un topic despre razboi ? :)  suntem incurabili .. :) 

Share this post


Link to post
Share on other sites

si KIP, noi stam in zona buna a bucurestiului, sunt unele cartiere unde cred ca iti curge din gura daca incerci sa legi un dialog cu locatarii, se merge cu privirea in pamant, daca faci eye contact se considera semn de agresiune, ca-n pârnaie in plm.

 

am nimerit pe undeva de genul asta, dar nu stiu unde eram exact ca ma pierdusem, cred ca prin partea aia unde se iese catre jilava, unde e mall-ul ala, cum cacat ii spune, nu mai stiu. Numai indieni oricum, daca nu esti tigan, n-ai ce cauta acolo ca stralucesti ca neonul.

Share this post


Link to post
Share on other sites

si KIP, noi stam in zona buna a bucurestiului, sunt unele cartiere unde cred ca iti curge din gura daca incerci sa legi un dialog cu locatarii, se merge cu privirea in pamant, daca faci eye contact se considera semn de agresiune, ca-n pârnaie in plm.

 

in crangasi. a venit un individ cu sabia la mine ca i-am luat locul de parcare 

Share this post


Link to post
Share on other sites

in militari a venit macelaru' de deasupra noastra cu cutitu' la noi, ca de ce i-am zis lu' fii-su sa nu ne mai arunce petarde-n usa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

crangasi e parc de amuzament fata de zona aia cu mall ala, inspre jilava, ah ce ma enervez ca nu imi amintesc unde eram. sun plazz cumva se cheama mallu ?

 

cred ca era si poata sudului in zona.

 

cum plm sa iesi bai nene cu sabia pt un loc de parcare ? :D parca il si vad pe Scufi derutat :)))

 

ce dracu i-ai zis ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da bre Pole, asa e. Sunt zone in Bucuresti de nici nu ti imaginezi ca ar exista asa ceva.

Crangasi e mega civilizatie in comparatie cu multe alte zone, Scufi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu prea are legatura ceea ce zici tu.

Eu am vazut asta ca turist. N-are legatura cu faptul ca sunt din Bucuresti.

 

Sa ne gandim totusi ca vreo 50 de ani marea majoritate a romanilor n-au putut trece granita.

Asa ca ce model e Turcia?

 

Pana la urma, Romania arata destul de sovietic. Cartierele de blocuri comuniste arata exact ca in Rusia.

 

lol,ai fost ca turist?probabil n ai vazut zonele sarace din turcia,unde oamenii stau in colibe fara lumina si apa in conditii de ev mediu.si nu sunt putini

 

bai nene voi nu vreti sa intelegeti ,sau nu cunoasteti istoria

 

un popor nu se formeaza in 50 sau 100 de ani,si nici nu o sa l schimbi in 50 sau 100 de ani

 

pole ai uitat ce ziceai zilele trecute,ca metehnele poporului roman sunt imprimate genetic?probabil nu esti departe de adevar

 

ca sa intelegeti de unde provine buba sau discrepanta,va dau un exemplu.in momentul cand in cluj era construita catedrala sf.mihail(vezi poze)prin anii 1300,bucurestiul era stana ciobanului bucur

 

turcii au tinut sudul in inapoiere sute de ani,n au adus decat obiceiurile lor civilizate:mita,spaga,peschesul,coruptia,trasul pe cur la nivel de politica de stat

 

de altfel cauzele care au dus la prabusirea imperiului lor.

  • Upvote 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

cum plm sa iesi bai nene cu sabia pt un loc de parcare ? :D parca il si vad pe Scufi derutat :)))

 

ce dracu i-ai zis ?

 

 

initial era doar tasu, mosneagu si a venit sa urle si sa dea la mine. si io ciocan, i-am zis ca-i sterg doua picioare-n cap. apoi a aparut puletele alalalt cu sabia din portbagajul de logan. si am dat-o la pace ca ma tineau amandoi de maini

Edited by Scufi

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

 

 

pole ai uitat ce ziceai zilele trecute,ca metehnele poporului roman sunt imprimate genetic?probabil nu esti departe de adevar

 

 

 

chiar azi cred ca ziceam.

 

pai eu nu detin adevarul cu privire la subiect, doar imi aratam nedumerirea si cautam o explicatie.

initial era doar tasu, mosneagu si a venit sa urle si sa dea la mine. si io ciocan, i-am zis ca-i sterg doua picioare-n cap. apoi a aparut puletele alalalt cu sabia din portbagajul de logan. si am dat-o la pace ca ma tineau amandoi de maini

 

misto sa-mi bag ..., cand aud din astea mi-e si rusine sa mai zic ca-s din bucuresti, sau aia de a povestit-o Blue cu macelarul.

 

ospitalitate, suflete calde...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Oricum cu locurile de parcare e treaba serioasa in Bucuresti. Sunt multe zone unde nu se platesc dar cu toate astea, nu ai voie sa le ocupi, ca ei stau de 30 de ani acolo si le-au mostenit de la ma-sa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

lol,ai fost ca turist?probabil n ai vazut zonele sarace din turcia,unde oamenii stau in colibe fara lumina si apa in conditii de ev mediu.si nu sunt putini

Asta exista si in Romania. Exista zone cu un nivel de saracie comparabil.

 

un popor nu se formeaza in 50 sau 100 de ani,si nici nu o sa l schimbi in 50 sau 100 de ani

Discutia asta am mai avut-o. Voi credeti ca acolo sunteti civilizati si aici e foarte nasol. E o parere destul de aberanta.

E ca si cum crezi ca toate moldovencele sunt niste curve, iar ardelenii sunt intotdeauna relaxati. Astea sunt niste clisee cretine.

Bucurestiul este exponential pentru toata tara. Cel putin pentru mediul urban. Nu exista zona care sa nu fie reprezentata.

Da bre Pole, asa e. Sunt zone in Bucuresti de nici nu ti imaginezi ca ar exista asa ceva.

Crangasi e mega civilizatie in comparatie cu multe alte zone, Scufi.

Te caci in el de Crangasi. Crangasi e un cartier de cacat pentru ca e langa Giulesti. Deci e plin de tiganie si saracie. Foarte aglomerat si multi studenti pentru ca sunt chiriile destul de ok.

 

De exemplu, cand stateam la ai mei un fraier din Constanta a devenit foarte tare in gura pentru ca il blocasem cand imi luase locul de parcare. Statea in bloc, insa nu aveam tangente. Un oligofren. Ma rog, n-a gandit prea bine faza.

Acum stau in Berceni. Si aici poate fi ok sau foarte nasol, depinde de zona. Pole vorbeste de zona Vacaresti. Aia e cea mai urata parte.

Edited by Bogdan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cu o zi inainte imi povesteau ca zona aia e o oaza imobiliara, ca apartamentele sunt scumpe si greu de obtinut.

 

I-am ginit pe sifilitici, se barfeau intrei ei cu fiecare ocazie. Apareau la geam ca porumbeii, sa vada cine vine si ce face.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eh pe dracu'. Nu-mi place deloc cartierul ala. Urat rau de tot. Si se blocheaza tot in fiecare seara. Doar cu 41 poti circula rapid.

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

 

Discutia asta am mai avut-o. Voi credeti ca acolo sunteti civilizati si aici e foarte nasol. E o parere destul de aberanta.

E ca si cum crezi ca toate moldovencele sunt niste curve, iar ardelenii sunt intotdeauna relaxati. Astea sunt niste clisee cretine.

Bucurestiul este exponential pentru toata tara. Cel putin pentru mediul urban. Nu exista zona care sa nu fie reprezentata.

 

 

 

nu stiu de unde ai dedus asta.n am zis asa ceva

 

voi va plangeti si va lamentati

 

noua ni i bine aici.atat

Share this post


Link to post
Share on other sites

am observat si eu ca in bucuresti daca te iei de vreun loc de parcare, platit sau nu,  si oameni aparent normali, civilizati,gen salariati ,  pensionari etc se transforma in fiare... 

 

Eu ca sa nu calc in vreo strachina puneam nepotul sa ca imi caute un loc prin imprejurimi sa stea masina peste noapte, sau la cine eram in vizita, si cunostea zona cu turbatii locali, il rugam sa arunce un ochi sa imi spuna daca e ok sa o las acolo.......oricum eram destul de stresat.. :)

Toate orasele mari au o parte imputita, e clar ca atunci cand stii ca poti scapa fiind anonim, minim un strat de educatie, civilizatie se topeste.. 

 

 

Ma uit si la  bruxelles asta si ce vad.. ei sunt foarte mandrii ca cica crime (ma refer la mortaciuni)  efectiv nu sunt asa multe, dar furturi de orice fel, jafuri, cersetori  sunt la greu.. 

 

Bine aici macar e ceva mai variat fata de alte capitale europene, nu sunt numai cersetori romani si bulgari, mai sunt si multi arabi cersetori.. :)

Edited by DOMI

Share this post


Link to post
Share on other sites

Toata smecheria e sa stii sa vorbesti.

Daca stii sa-i intimidezi, n-ai treaba.

Cea mai mare greseala e sa incerci sa fii civilizat. In situatii de genul asta trebuie sa se vada cartierul. :lol:

Dar trebui sa fii si mai pe fizic, altfel e riscant.

 

nu stiu de unde ai dedus asta.n am zis asa ceva

 

voi va plangeti si va lamentati

 

noua ni i bine aici.atat

Pai e simplu sa tragi concluzia asta.

 

Stai un an in Bucuresti sa vedem cat de relaxat vei fi.

Edited by Bogdan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ah mi-am amintit.

 

Era iarna, si bulangii si-au curatat zapada de pe masini si de langa, de mi-au facut mie morman in spate si nu puteam sa ies.

Gasisem un nene cu lopata la un bloc distanta, dar mi-a taiat elanul cand m-a intrebat cat ii dau sa-mi dea lopata

Share this post


Link to post
Share on other sites

face atac cerebral, sau puscarie dupa ce omoara pe cineva, asta clar :D 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu imi luasem o lopota d-aia misto Fiskars si am lasat-o maxim 2 minute langa masina ca sa ma duc in casa sa-mi iau un suc. Evident ca mi-au furat-o.

Ce mi-ar fi placut sa-l vad pe ala care mi-a luat-o.

Asta cu zapada e tipica.

Share this post


Link to post
Share on other sites

eu am fost in bucuresti spre rusinea mea de cateva ori doar, in primele minute mi-am si luat o flegma pe trecerea de pietoni de la un tigan cu o dacie tunata:))

 

dar ca orice capitala are parti bune si parti rele, totusi as spune ca are mai multe parti bune decat orice capitala europeana , dar noua ne place sa ne plangem in timp ce altii se mandresc cu ce au. sa fim sinceri, londra , paris, berlin, plm pai inafara de zonele turistice, nu prea iti vine sa pui piciorul

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Stai un an in Bucuresti sa vedem cat de relaxat vei fi.

 

 

 

am avut optiunea sa stau acolo definitiv,dar am refuzat o tocmai din considerentele pe care le am explicat mai sus

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.