Jump to content
DOMI

Mazda mea preferata, o carunta 2.2 D AT..

Recommended Posts

practic sunt cam 5 dealuri a caror panta converge intr-un singur loc, e imposibil sa faci un sistem de canalizare sa poata prelua tot ce da o ploaie torentiala dinaia serioasa.. 

Plm se plimba astia cu barcile...

DAca se anunta o ploaie torentiala si lasi masina in zona ia.. poti sa ii pui cruce.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cu padurile asa e. Tot mai tineau viscolul copacii aia.

 

si n-ar fi o problema ca-l tai, e batran, gata. Dar planteaza altii.

 

da, implica munca si de aici incep problemele :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

multam fain, asa sa fie.. :)  !

Share this post


Link to post
Share on other sites

daca vrei poze cu un morman de zapada... :)

 am uitat aparatul foto la bruxelles.o sa . incerc cu telefonul..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Acum era misto sa i le fi facut. Gri pe alb, arata precum parul lui Iantu. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poze cu zapada nu vrem mersi.daca ai ceva cu palmieri,cocotieri,gagici la plaja

Share this post


Link to post
Share on other sites

am ajuns ainapoi acasa.. am facut deja aproape 6k km, masina luata acum 2-3 saptamani... 

Nici o problema, e buna de drumuri lungi, foarte confortabila.. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

nea', ai rezolvat cu e-loop si ce mai ziceai ca nu-ti convenea ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am condus si eu una identica cu asta chiar acum de sarbatori. Tot diesel, habar n-am ce motorizare. 

Merge si ea saraca dupa cum ii canti. Sincer sa fiu nu ma dat cu nimic pe spate. La banii astia imi luam, stiu eu, un Insignia cam cu de toate.

Ce mi-a placut insa sint scaunele, foarte comode.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si se strica Insignia ala in fiecare saptamana. Nu exista comparatie intre Opel si Mazda, din punctul meu de vedere.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Io am higherit cam o luna o mazda 6 diesel de 150 cai parcă, un break dichisit, model 2010 cred. Fortă masina, de cursă lungă si pe stilul meu agitat de condus. Cu xenoane, scaune sport, senzori de de toate si cu o sonorizare bose, ii săreau retrovizoarele de la ac dc. Nu imi amintesc de consum ca era dă corporation. Deci mazda e masina buna spre foarte bună după mine.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mazda fac masini foarte bune. Insa mie 6 -le asta nu ma convins deloc. Modelul anterior, mi-a placut mult mai mult. Cand ii vad angelurile alea cu leduri ma ia cu fiori.

Share this post


Link to post
Share on other sites

da, am citit pe un forum american ca cica daca  sta mult parcata gen parasita cum a stat asta in curte la dealer se dezactiveaza, si ori ii dai reset la reprezentanta ori scoti cablul la baterie.. cea ce am si facut si s-a rezolvat. 

caline am avut si eu modelul anterior o saptamana un diesel de 140 de cai.. deci nu e grad de comparatie cu modelul nou. Ala se aude in interior tare de tot.. 

Motorul care il am eu e dieselul 2.2 de 150 care e foarte ok, mai e doar un alt diesel de 175, identic cu asta diferit doar la soft masina chiar si in varianta de 150 e foarte rapida ca e si foarte usoara.. si fiind twin turbo trage din orice unghi, iar mare deosebire fata de modelui anterior. care se cam sufoca peste 3k .. asta il ridici fara probleme la 5k . 

nu stiu exact ce ai condus tu, poate era benzinar, alea sunt lesinate rau de tot.. 

Edited by DOMI

Share this post


Link to post
Share on other sites

Doua turbine bre? Pai la 2.2 nu e cam prea putin 150?

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

probabil se poate remapa la 200 de cai fara probleme.


daca nu ma insel, la ei se gatuie din fabrica masinile, ca sa iasa mai putin la taxa/impozit.

Share this post


Link to post
Share on other sites

pai e la fel pana la ultimul furtun cu ala de 175 si da era o carca de bani in plus, la taxe nici nu vreau sa ma gandesc aici in belgia daca la asta de 150 de cai  dau 480 pe an.. aici in belgia au 2 grile ori la cc ori la cai.. si ies niste impozite enorme la 175 de cai.. 

 

Se remapeaza ori in 180 sau vreo 200 si.. dar nu imi trebuie .

Share this post


Link to post
Share on other sites

pe 2.2 turbine secventiale si mai e si CR...smecherrr :) 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cred ca mai toate-s asa acum...ideea e ca la dieselul clasic pana la 2000rpm e moarta masina. Twinturbo pe diesel clasic rezolva problema asta pana a aparut CR care cu turbo simplu are comportament de benzinara: trage de la 1000rpm. Twinturbo pe CR rezulta ca e brutala de la 1000rpm daca trebuie. Ceea ce e misto :D

Edited by MAS

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.