Jump to content
DOMI

Mazda mea preferata, o carunta 2.2 D AT..

Recommended Posts

da ma DOMI stiu, ziceam asa de ciuda :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

cum spunea si blue,   si eu de vreo 2 ani, desi teoretic financiar o duc mai bine parca mai tare ma zgarcesc, as da banii pe orice numai pe combustibil nu si cea ce ma enerveaza cel mai tare ca de fapt nu ii dai pe combustibil ci faci ... mare la stat... care o fi el, roman belgian german etc... 

ma rog una peste alta cum spuneam cel putin de consumul asta urban sunt super multumit.. e progres mare fata de cei 16-17% urban  cu saab-ul ala care tot atatia cai avea... 

Edited by DOMI

Share this post


Link to post
Share on other sites

La mine consumul de referință a fost la un drum de cj - mare - cj, cu plimbări prin zona Constanța, însumând cam 1700 km.

Cj - sb - vl - Pitești - buc - mare și întors. Mers și venit noaptea.

OBC îmi arăta, la întoarcere în cj, 5,1%.

Masina era un 525d, e39.

Share this post


Link to post
Share on other sites

un consum normal pentru 525d stock.dar ala nu e consumul mediu.consumul mediu il calculezi jumate jumate oras cu extern,cel putin io asa consider

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ăla fusese primul drum lung, după resoftare. Gen 450Nm și 190cp. Pe autostrăzi, pilot automat pus la 175 km/h.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ma, voua nu va place sa conduceti bag de seama, la consumurile astea :)

 

 

give it up for the slooooooow caaaaptaaaiiiins :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu mi-am dezvoltat un stil de condus foarte constant, ca să-i zic așa. Nu conduc încet, gen sub limita de viteza, dar cumva reușesc consumuri foarte bune.

Ma refer doar la drumuri lungi. Nu fac franari puternice și nici accelerări. Cu toate astea, reușesc timpi scurți.

De exemplu, cj - Oradea 1,5 h. Cj - bv 3h.

Share this post


Link to post
Share on other sites

da, deci nush de ce aveti bmw, ca la ala zice placerea de a conduce, care ... mea mai e placerea de a conduce, daca o ardem la consum si plm. 

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sa ma vad in el bmw si placerea de a conduce. Variez pe volan de placere cand vad pe bord consum de 5.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bag pl-n el consum, daca vreau economie am masina de firma cu gpl si 250km cu 50 lei. Cand scot bmw'ul o tin numai din blana-n forja pe sistem turbat de abia dau ochii cu acul de consum, 30% FTW!

  • Upvote 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sa ma vad in el bmw si placerea de a conduce. Variez pe volan de placere cand vad pe bord consum de 5.

 

 

cpt slow

  • Upvote 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

asa si?domi e prietenul nostru,ne permitem

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

bre in romania nici  eu nu treceam de 6 in miezul iernii pe zapada dracului de dupa revelion.cu masina full de bagaje, de  nu mai gaseam copilu pe bacheta din spate.

,cand am mers in spania am putut merge mai tare 135 pe gps/tempomat..de unde si consumul mai mare..

nu stiu unde dracul o ardeti voi cu placerea de a conduce, aia a fost acu 10 ani cand mai aveam pe unde.., ca eu am ramas blocat in trafic/ stop and go pe autostrada  intr-o vineri la 11 noaptea aproape de granita cu luxembourg..

pai daca vineri la 11 noaptea ramai intepnit complet, nu era centura nu era nimic...despre ce vorbim, unde dracul sa conducem cu placere...

 

ca asa o chipuiam si eu pe asta in 200 de cai si gata.. da ma pis pe ei de cai, ca nu ai unde merge..

 

 

in belgia ce sa mai zic,, bara la bara non stop, si daca e mai liber oricum 120 limita si camere peste tot.. in belgia cu masina goala pe afara 5.5.. si chiar mai putin..linistit.

Edited by DOMI

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu merge s-o arzi biciclist in belgia?

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

sunt niste dealuri prin bruxelles de mori..

Share this post


Link to post
Share on other sites

iar am rams fara baterie, dar de data asta m-a rezolvat fiumiu..

deci sunt niste becuri interioare in plafon pentru locurile din spate, care pot fi aprinse separat, si daca le aprinzi separat, asa raman..nu se sting nici cand incui masina.

dracul ala de copchil s-a jucat la ele sambata, era zi, nu am vazut ca au ramas aprinse.. luni dimineata aveam curent cat sa tacane relurile si atat..

iar am suna la asistenta, iar au venit aia repede.. 40 de min..

Share this post


Link to post
Share on other sites

sper ca ai mers ca la carte cu nu stiu domne, bateria voastra e defecta, sau masina. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

ce tampenie, ar trebuisa existe o protectie care sa inchida circuitul dupa un anumit timp, mai ales daca inchizi masina

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poate ifx vrea sa stea în spate, încuiat în mașină, și sa citească...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.