Jump to content
DOMI

Mazda mea preferata, o carunta 2.2 D AT..

Recommended Posts

io plec

 

ramane ciupa si pole sa-i explice 

Share this post


Link to post
Share on other sites

nush, dar deja discutam despre cat o are de lunga DOMI de prea mult timp.

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

break-ul e mai scurt ca sedanul. E bizar dar asa e. 
nu aveau pe stoc in momentul respectiv, ca as fi luat dinala. Nu stiu daca rezolva problema dar poate era mai ok

NU e asta singurul motiv. Nici cu dieselul nu ma impac, desi e printre cel mai bun de pe piata la clasa ei.   (nivel de zgomot, vibratii, comportament.. etc). 

Oricum daca nu aveam oportunitatea aia atunci sa o iau fara TVA  + discount mare, nu ma induram eu sa dau banii.  Practic am dat pe ea cu 11k euro mai putin decat pretul din lista. 

Sa vad ce zice hotul ala de dealer maine. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

era sa intreb cum plm a obtinut DOMI discount de 11.000 de euro la o Mazda.

 

adica ... mea, nici daca ma duc la Ferrari cu banii in punga nu cred ca imi fac aia reducere 11.000 de coco.

 

decat zic.

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

O grămadă am de moderat aici, o grămadă.

Share this post


Link to post
Share on other sites

nici daca ma duc la Ferrari cu banii in punga nu cred ca imi fac aia reducere 11.000 de coco.

 

 

Ai încercat?

:)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Importatorul Ferrari Ro a inchis pravalia inca de la inceputul anului daca-mi amintesc. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Pole :

In primii 2 ani de contract, daca lucrezi pentru institutii europene  (Comisie, Parlament etc)  poti o cumpara o masina noua fara TVA. O singura data. Si numai in primii 2 ani de contract. La momentul respectiv nevasta-mea era angajata a Comisiei Europene de vreun an jumate, deci era cam ultima oportunitate.

 Daca o vinzi  inainte de 2 ani, trebuie returnat o parte, se face un tabel de devalorizare, etc..

 Grosul a fost de acolo, in Belgia  TVA e 21%.  In afara de asta mai poti obtine ce se numeste  un discount  "diplomatic", desi tehnic vorbind personalul Comisiei nu are statut  diplomatic full, totusi au un statut special. , care  in functie de firma e de la 9%  in sus.   In cazul meu am negociat la 13%, ca am luat una care era pe stoc. Deci am luat-o cu 34% sub pretul din lista, de ~ 36 k la momentul respectiv.

Daca cumpar alta noua, voi plati TVA, discount-ul diplomatic ramane.

Initial chiar eram setat pe o mazda 3 din start, dar mi-a placut mai mult 6 care era mai spatioasa si mai confortabila. Greseala mare cum s-a dovedit mai tarziu.

Avand oferta aia buna,  in capul meu idiot  m-am gandit ca daca o tin 5 ani nu o sa pierd asa multi bani, pentru ca la cat de zgarcit sunt eu la banii aruncati pe masini mai ales,  nu as fi cumparat niciodata o masina noua.

Cum spuneam, daca imi face o oferta buna  ... schimb cu o mazda 3. Si asta de lene.  Daca oferta va fi sub cat sunt dispus sa dau sa stau linistit,  sa nu  ma agit cu vandut/anunturi pe net si tot felul de nebuni, o sa o pun la vanzare si dupa ce o vand o sa caut ceva cam aceasi varsta/km si  care sa fie in parametri setati.. adica de dimensiunea unui Golf, chiar si un pic mai mare, dar nu mult mai mare, si sa fie benzinara si automata.

Edited by DOMI

Share this post


Link to post
Share on other sites

recunosc ca n am citit tot, insa sunt convins ca explicatia e pertinenta. :)

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

iti fac un rezumat :)

am luat-o fara TVA  21 % (perfect legal ) + un discount baban 13 %

Edited by DOMI

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mai da-o-n futere de hondă, atata caz faceti pt masina asta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu te obliga nimeni sa citesti nimic. 

fiecare cu dramele lui.

Edited by DOMI

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mai da-o-n futere de hondă, atata caz faceti pt masina asta.

 

blue e oparit de la o vreme.

 

credeam ca a trecut sezonul alergiilor. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu te obliga nimeni sa citesti nimic. 

fiecare cu dramele lui.

 

 

ai dreptate, imi cer scuze.

Share this post


Link to post
Share on other sites

desi cica au fara sideways 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.