Jump to content
DOMI

Mazda mea preferata, o carunta 2.2 D AT..

Recommended Posts

am sarit de 30 k km, mai precis am ajuns la 33k+ facuti  intr-un an si  2 saptamani.

Nimic deosebit, nu am avut probleme deosebite. 

Am fost prin Romania in vacanta asta de craciun, si singurul lucru notabil e ca am facut o ciobitura in parbriz de la o piatra sarita de la o masina care imprastia nisip.. Sper sa o fac pe CASCO. 

 

Am fost cateva zile prin Bucovina, in Campulung Moldovenesc, si am avut un nou record de consum pe drumul Tulcea-Campulung. Dupa ce treci prin Galati, pana acolo se merge gen localitate, sat comuna apoi iar o localitate si un sat si o comuna si tot asa... e ceva incredibil. 

 

Ok nu mergi cu 50 dar mai mult de 80 nu am avut inima sa merg in localitate si iarna..  asa ca am stabilit un nou record de consum cam 4.6 %  3 insi in masina cu putine bagaje.. (gen 2 rucsaci si niste pungi ) /.. 

Eu sub 6 cu asta rar si greu am avut.. dar la cum se merge prin ro.. e usor.. :) 

 

Cel mai tare ma enerveaza pana acum dimensiunea masinii.. e mult prea lunga  4.8 m , tot ce am avut pana acum a fost pana in 4.5..nu credeam ca cei 30 cm in plus sa fie asa drama.. in bruxelles am probleme peste tot din cauza asta, cu parcatul, cu intratul in parcari.. imposibil sa nu o mai razuiesti de cate un stalp sau iesire.. (la munca la iesirea din garaj am cam 3-4 cm in fiecare parte..si vin si din unghi.. ) am probleme si cu unele benzi, efectiv daca sunt pe banda din mijloc si am in stanga sau dreapta ceva mai mare, la fel ca mine sunt tot timpul la limita sa nu ating oglinzile.. 

daca mai stau in Bruxelles cand o sa  vind pe asta peste 2  ani  sigur cumpar una mai mica..   

Share this post


Link to post
Share on other sites

era mai scurt cu vreo 30 de cm si  mai ingust, nu aveam treaba cu el. Dar si halea vreao 17% benzina  urban care e si mai scumpa cu vreo 15% la pompa pe aici.. :)

in vest iti iei diesel numai cand te uti la pompa, nu mai conteaza ce e si cat consuma.. poate sa consume la fel, oricum e mai ieftin din start.. 

Edited by DOMI

Share this post


Link to post
Share on other sites

Acum ceva vreme asa era si-n Romania...

Share this post


Link to post
Share on other sites

mare lucru nu am de adaugat..am ajuns la vreo 47k km, merge in continuare ok. Anul asta cred ca o sa fac ceva mai putin kilometri, din cauza de interdictie de vacanta de vara, si in Germania ma duc mult mai rar, din cauza de lipsa de timp..

 

O zgarietura noua pe aripa drepta spate, de la o coloana in garajul subteran.

am primit o scrisoare de recall, trebuie  schimbat un fel de colier la instalatia de AC,  altfel poate bubui nu stiu ce furtun,sunt programat pe la inceputul lui  august.

inca nu troncane, zgomote ciudate etc..

Edited by DOMI

Share this post


Link to post
Share on other sites

maine ma duc la dealer sa ma porcesc cu el, poate schimb masina la iarna, cand face 2 ani.

Sa vad ce oferta imi face la buy back, cred ca iau o mazda 3, benzina automata (lesinatura aia de 120 de cai ) . Daca o sa vreau mai mult o pot chipui la 170-180 de cai. 

Parca nu as vrea sa dau diferenta  mai mare de 5-6k.. avand in vedere ca o imi dea un mare kkt la buy back. si asta de lene ce imi e. 

Daca as avea un pic de bun simt as vinde-o dracului pe asta in decembrie,  cand face 2 anii sa o pun pe piata si  cu ce bani iau pe ea sa caut alta SH si tot maxium de 2 ani si ceva  dar mai mica..si paote as ramane si cu ceva bani in buzunar..dar e bataie de cap si lenea e cucoana mare.

 

Asa ma gandeam inital  ca 5 ani o sa o tin minim... dar daca nu se poate trai in pace cu ea, asta e..

 

Oricum cred ca asta va fi ultima masina noua care o mai cumpar, te pise pe ele daca nu le tii 8 ani gen, pierzi o caciula de bani.

Desi e o senzatie misto sa te doara la basca ca ai garantie, CASCO etc.. cam costisitor, una peste alta.

 

imi facea cu ochiul si CX3, da are portbagajul prea mic. nu imi incape nici o cumparatura la supermarket ca oamenii..

 

In rest nimic nou, inca o zgirietura in plus  pe bara fata, nu din vina mea,  am lasat-o parcata si asa am gasit-o.

Nici nu mir, e cu 30 cm mai lunga decat locul de parcare de la munca si era botul iesit mult..bineinteles.

De cand am am avut masini incepand cu Dacia 1300,  pana la animalul asta am zgariat toate masinile de 2 ori, odata cu Dacia, aveam carnetul de 3 luni intr-o parcare, o data cu  Clio am dat intr-un tarus iesit din beton cu bara spate, nu l-am vazut, asta.. sa ma cac in ea.. in 2 ani trebuie vosita jumate deja..

Edited by DOMI

Share this post


Link to post
Share on other sites

bai nene, dar zici ca-i ceva rolls phantom de peste 6 metri lungime, asa te plangi de conserva aia.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Io am inceput sa mi strang de un rolls, da' merge greu

 

313jeo8.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

bai nene, dar zici ca-i ceva rolls phantom de peste 6 metri lungime, asa te plangi de conserva aia.

e  cu vreo 25 cm mai lunga decat un Passat, Mondeo. e cam cat  un F10, deci e cea mai mare din clasa ei. Am impresia  ca e cu 5 cm mai scurta decat F10 versiunea aia cea mai lunga.

Cand am mai stat pe aici am avut si e34 ala cateva luni.. nici o problema, apoi Saab-ul 9-3 break   care nu ea o masina mica in nici un caz, mai lunga decat e34, .nici o problema. Asta e fix ca paiul ala de frange spinarea camilei.. :)

La ce parcari si strazi  sunt in  Bruxelles e un cosmar., si de aproape un an merg mult mai mult urban, la durmuri lungi plec mult mai rar ca in anii trecuti, in afara de 2-3 concedii pe an, nu mai ies din oras mai de loc, poate cate un drum din an in pasti la 100-200 de km., anul trecut la fiecare 2 saptamani faceam un drum extra-urban de 300+ km.. minim.

Edited by DOMI

Share this post


Link to post
Share on other sites

F07, aka F10 Gran plm : ‎4,998 mm

F10, M5: 4,910 mm

Mazda 6: 4865 mm

Mondeo: 4,869 mm / 4871 alte siteuri

RR Phantom LWB: 6,091 mm

Maybach S62: 6,165 mm

Range R LWB: 5,199mm

Edited by Scufi

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pe site la Mazda scrie 4785 la versiunea combi si 4870 la versiunea sedan.

Share this post


Link to post
Share on other sites

le-ai scris invers. 

 

e 4870 sedan, la wagon n-am mai verificat 


4805 la combi 

Edited by Scufi

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu tati, combi scrie ca e mai scurt. M-am uitat pe mazda.ro si pe mazda.fr

Share this post


Link to post
Share on other sites

si pe mazda ro, arata pt sedan 4870.

 

am verificat 3 surse, te-ai uitat tu anapoda :D

Edited by Scufi

Share this post


Link to post
Share on other sites

Alo, mai citeste in plm ce am scris sau pune ochelarii.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ba esti nebun sau ce plm ai, mai citeste o data ce am scris eu, acuma stau sa ma cert pe cat de chior esti tu?

 

Ai zis ca le-am scris invers, unde plm le-am scris invers? Combi e mai scurt.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Pe site la Mazda scrie 4785 la versiunea combi si 4870 la versiunea sedan.

poate tu te certi, ca io nu  :P

Ai zis ca le-am scris invers, unde plm le-am scris invers? Combi e mai scurt.

ps, io ma refeream la invers in genul

 

4780-4870 

Edited by Scufi

Share this post


Link to post
Share on other sites

tu pe ce site-uri obscure te uiti man? m-ai facut curios m-am uitat si la mazda.fr si tot valorile din imagini sunt.

 

am verificat 3 surse, doua afisate. ale tale sunt gresite. 

Edited by Scufi

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mazda.ro in plm

 

Dar chiar si asa, cu 4805 la combi, tot e mai scurt ca si sedanul, desi pare ciudat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.