Jump to content
Sign in to follow this  
raekwon

BMW 750 Li, Mercedes S 500, Porsche Panamera 4S Executive

Recommended Posts

Am dat de un articol mai vechi pe Auto Bild, un test comparativ intre Noul S si F01 & Porsche Panamera.

http://www.auto-bild.ro/stiri/lupta-titanilor-comparativ-mercedes-s-500-bmw-750-li-porsche-panamera-4s-executive-26392.html

Mi-a placut articolul. Desi din afara, un muritor nu isi poate da seama de plusuri si minusuri la navele amiral ale producatorilor, articolul le evidentiaza.

Nu cred ca ii pot acuza pe cei de la Auto Bild de simpatizarea a vreunei marci sau a vreo unui producator...

 

Am sa trec decat concluzia, deoarece articlolul este mai lung:

--

Asteptam o victorie clara a Clasei S, dar, in final, s-a consemnat un rezultat egal, echitabil, desi Mercedes a castigat la capitolul caracteristici tehnice. De ce nu s-a impus Clasa S?  Pentru ca trenul de rulare scump Magic Body Control are unele limitari, ergonomia putea fi mai buna si cutia automata cu 7 trepte nu se ridica la inaltimea motorului. Insa in curand vom vedea noua cutie automata cu 9 trepte, care va schimba datele problemei. In schimb, niciun concurent nu este atat de silentios ca Mercedes si nu ofera sistemul de scaune ultrasofisticate si ultraconfortabile de la Mercedes. BMW prezinta mai multa maturitate si convinge cu grupul motopropulsor echilibrat. Dar ambianta este prea apropiata de Seria 5, nu are extravaganta Clasei S si nu ruleaza la fel de silentios ca aceasta. Costurile zero de intretinere l-au ajutat sa ajunga pe locul 1, la egalitate cu Mercedes. Porsche Panamera este conceput prea sportiv pentru a putea castiga un comparativ in acest segment. Panamera este singurul din test cu un motor cu 6 cilindri, care,
impreuna cu comportamentul agil si sigur, il face sa fie perceput aproape ca o masina sport. Insa diferenta de pret fata de versiunile cu ampatament scurt este exagerata.
--
Pentru un model LCI, chiar nu asteptam sa fie pe acelasi loc cu MB S-classe.
De fapt, nu asteptam deloc sa conteze intr-o comparatie cu S, masina suprema. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Presupun ca e vorba despre s-ul vechi. Panamera aia nu m-a atras niciodată.

Share this post


Link to post
Share on other sites

mie imi place panamera de innebunesc :) nici nu as sta pe ganduri

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sunt alea 3.0 diesel. De pe la 40 si ceva de mii bucata, sh evident. E plin de ele si pe la noi deja, am vazut destul de multe.

Share this post


Link to post
Share on other sites

S e grav de tot, la clasa asta mereu mi-a placut chiar daca sunt eu fan BMW.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.