Jump to content
Sign in to follow this  
Alex78

Pareri alegere BMW seria 3 sau BMW Seria 5

Recommended Posts

Buna seara, am gasit forumul pe facebook intamplator si am nevoie de cateva pareri avizate pentru a-mi alege urmatoarea masina.

 

dupa discutii "de familie", am ajuns la marca BMW, Seria 3 desi eu sunt mai atras de BMW Seria 5, subiectul este totusi inca deschis.

 

daca ma puteti ajuta cu pareri pro seria 5/pro seria 3 va multumesc, pentru a ma ajuta sa aleg mai bine.

 

Bugetul este undeva la 18.000 de euro, nu sunt hotarat pe diesel sau benzina, pentru ca nu cunosc problemele specifice fiecarui model in parte, aici am iar nevoie de ajutorul vorstru.

 

m-am hotarat sa merg pe BMW, deoarece am mers cateva zile cu masina unui prieten, cat masina mea a fost in service, el are un serie 320 mai vechi pe benzina, nu stiu exact cum se numeste e46? sau ceva asa cred si mi s-a parut foarte manevrabila, foarte stabila si mi-a dat o senzatie interesanta, pe care nu am avut-o la masinile mele. Sigur vreau ceva mai nou, dar m-am atasat de marca :)

 

acum am un Passat B6 2009 1.9 tdi care tocmai a avut probleme cu injectoarele, motiv pt care am avut imprumutat serie 3 despre care ziceam. 

 

multumesc

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Depinde ce iti doresti de la o masina, daca vrei sa fie mai sportiva sau daca ai nevoie de spatiu si esti setat pe confort. Eu te-as sfatui sa iei seria 5, stiu multe persoane care au trecut de la 3 la 5 in primul rand din pricina spatiului.

 

In ceea ce priveste combustibilul, motoarele de ultima generatie au inceput sa fie tot mai asemanatoare la consum/performante. Multi ar spune diesel pentru km multi si benzina pentru fun.

 

Poate reusesti sa mai strangi ceva si gasesti un F10 bun, s-au ieftinit mult iar eu cel putin nu as sta pe ganduri daca ar fi sa aleg intre 5 si un 3, dar aici tine de subiectivism.

Edited by Laur

Share this post


Link to post
Share on other sites

salut. multumesc.

 

eu gandesc asa, decat sa caut cel mai ieftin model nou de bmw, fie ca e serie 3, fie ca e serie 5, mai bine aleg modelul precedent, undeva pe la ultimul an de fabricatie si mai scump putin decat restul. Ma ghidez dupa principiul ca un pret mic poate ascunde probleme. Anul de fabricatie as dori sa fie 2010 sau mai nou.

 

la 18.000 mai pot adauga un buffer de 2000 de euro, deci rotund ar fi 20.000 daca gasesc intr-adevar ceva care merita. Mai mult nu are rost, nu vreau sa intru in datorii, mai ales ca dupa achizitie doresc sa fac o revizie, un schimb de anvelope, lucruri din astea.

 

despre diesel sau benzina, ce imi puteti spune ? diesel am acum si sunt destule probleme la VAG.

Edited by Alex78

Share this post


Link to post
Share on other sites

In primul rand trebuie sa te decizi daca vrei seria 3 sau 5 :) E o diferenta de marime sesizabila intre ele.

Oricum bugetul este destul de mare, asa ca ti-as recomanda un seria 5.

 

In ceea ce priveste motorizarea, desi la noi lumea e atrasa de diesel, tendinta pe plan mondial este de a se renunta la diesel. Sunt deja multe tari in care motorizarile diesel platesc taxe mai mari sau nu sunt lasate sa intre in anumite orase.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si eu votez pentru benzina. Diesel e rentabil doar la masini de flota, KM multi, etc. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Exista F10 si la 15k, dar la 20.. Ai toate sansele sa iei una buna la banii astia, eu as merge pe 530d/i.

Share this post


Link to post
Share on other sites

In banii aia te poti întinde la serie 5, mai ales că ai zis si de familie. Dacă ai posibilitatea, ia-o din afara tării.

Share this post


Link to post
Share on other sites

inteleg, sau incerc :)

 

nu gasesc aici pe forum un ghid sau o prezentare al modelelor, fara sa imi permit sa fac comparatii, dar pe vwforum exista un fel de prezentare pentru fiecare model, probleme specifice, avantaje si dezavantaje, un fel de ghid al cumparatorului.

 

benzina inclin si eu, o data pentru ca la Passat am avut numeroase probleme si in al doilea rand, pentru ca vrea sa mai schimb "aerul" de diesel.

Share this post


Link to post
Share on other sites

seria 5.diesel daca faci multi km,daca nu,benzina

Share this post


Link to post
Share on other sites

am impresia ca lumea recomanda dizal din inertie deja, adica si io care am dizal fac la fel, desi nu mai logic, acum daca ar fi sa aleg din nou, as lua benzina.

 

ma rog, discutia se lungeste la nesfarsit diesel vs benzina.

 

ai vreo fixatie cu cilindreea, sau se poate si peste 2.0 litrajul ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Alex78 la banii pe care ii ai si eu te-as indruma tot catre un seria 5 pe benzina dar cel mai bine ar fi sa testezi modelul pe care vrei sa il cumperi

 

Spun asta fiindca am observat ca te-a prins putin marca asta

 

Bafta

Edited by umbrella

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am avut 2 zile un F10, 528i pe maini, nu se compara cu seria 3 deloc, alta Marie in alta palarie. Daca ai posibilitatea ia-ti seria 5, da-l in ma-sa de 3-ar. 

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

bine, atunci voi incerca sa vad un 5 benzina si sa-mi conving nevasta :)

 

ceva lucruri de verficiat in special la seria 5 ? are cineva de aici 5 benzina ?

 

legat de cilindree, nu am o fixatie anume cu 2.0, insa nu va depasi din cauza impozitului 3litri, indiferent de motorizare.

 

528i este 2.8 litri ? ca am vazut exista si 530i, care e diferenta ?

Edited by Alex78

Share this post


Link to post
Share on other sites

528i are motorul de 2.0 biturbo si 258 HP. 530i are motor de 3.0 fiind aspirat si 272 HP.

Share this post


Link to post
Share on other sites

528i este 2.0 benzina turbo. 530i este 3.0 benzina. Mergi la un dealer si baga un test.

Share this post


Link to post
Share on other sites

530i are doar 272 cp?

După 15 ani de 3 litri doar 41 de cai au reușit să câștige...

Share this post


Link to post
Share on other sites

probabil i a scazut semnificativ consumul in schimb

 

sa ai in vedere si impozitul anual,cu cat creste cilindreea creste si impozitul

 

personal as merge pe varianta 2000 cm turbo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca ar fi sa aleg inca o data, as alege fara sa clipesc 328i pe F30. 2.0 - benzina - 245 CP.

Insa mototul asta il gasesti pe F10 (seria 5), care este mult mai misto decat F30 (seria 3).

La 20.000 EUR, cred ca vei gasi unul, insa vezi ce dotari are. Este pacat sa iei un seria 5, fara optiuni.

O sa vrei ulterior sa le pui.

Ca si dotari, minim ar trebui sa aiba: Climatronic, scaune incalzite, xenon, navi professional, servotronic, conectivitate extinsa (USB), display bord extins...asta asa, ce imi aduc aminte.

Mare grija la piele, daca nu este ventilata, o sa transpiri vara, ca se incalzeste in draci.

Succes la cautare!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Iar a luat-o razna BMW cu denumirile. Mai bine ii zicea 520 sport+. Traditional ultimele doua cifre spuneau cilindreea.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai stai, ca F30 LCI 328i se va transforma in 330i iar 335i in 340i...

 

:huh:

 

Iar noile serii 3 (2018) si 5 (2016), vor fi G20 si  G30

Edited by claudiusnc

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ideea e simpla pana la urma, unii iti spunea seria 5, altii seria 3, fugi si fa un test drive cu ambele si vezi in care te simti tu bine deoarece tu vei conduce acea masina, nu noi. :)

Edited by RedCap

Share this post


Link to post
Share on other sites

dap, drive test, diesel benzina in functie de km, in general daca faci peste 25k km pe an renteaza diesel.desi eu personal  evit diesel sh .... si fa un drive test si cu o versiune automata.. cutia aia in 8 trepte zf e fantastica..

 

apoi bugetul, te incadrezi la seria 5, dar poate nimeresti un seria 3 foarte dotat, cu multe optiuni, eu mi-as pastra optiunile deschise... 

Edited by DOMI

Share this post


Link to post
Share on other sites

domi e tot in belgia,parca zicea ceva de congo sau ceva tara africana

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.