Jump to content
raekwon

Avioane & stuff

Recommended Posts

Desi, imi plac cand le vad de pe pamant, cand esti in aer senzatia este cu totul diferita si mi-e frica de mor.

Topicul isi propune experiente personale cu avioanele, filmulete de pe You Tube, diverse intamplari cu avioanele ...etc.

Eu am zburat de 2 ori in Turcia, gen Antalya si de fiecare data mi-a fost frica. Plm...

 

Crosswind difficulties - winter 2013/14

 

https://www.youtube.com/watch?v=7P9OAng32F0

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hmmm...un nou topic de pangarit. Trebuie neaparat sa gasec un video cu vreun F16 sodomizat

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pune-l p-ala cu B2-ul.

 

spirit of carolina, nu mai stiu care era.

Share this post


Link to post
Share on other sites

am zburat foarte mult, dar de la o vreme imi e foarte frica :) daca nu e nevoie sa parasesc europa ori conduc ori iau autocarul orice doar sa nu zbor

 

o singura data pot sa zic ca a fost nasol, era un avion relativ mic fokker parca ii zicea. in timp ce se servea gustarea aia ce o primesti in avion( in asta nu aveau carucior din ala ci se plimbau gagicile cu tavile prin avion) am prins un gol de aer neasteptat, tot ce nu era legat a ajuns in tavan, inclusiv gagica ce servea mancarea, cu tot cu tava:)))) tin minte ca stateam agatat in centura aia dar nu atingeam scaunu` cu curu:))) bineinteles ca m-am cacat pe mine de frica, tin minte ca la un momendat pilotul a anuntat 3 minute pana la aterizare, jur ca mi s-au parut 3 ore

 

in rest am mai avut aterizari dure de s-au deschis compartimentele alea de bagaje si a picat tot afata ,am avut si o aterizare in care am ricosat inapoi de vreo 2 ori cand am atins pista, dar atat

Share this post


Link to post
Share on other sites

bombardierul K-7

 

http://www.descopera.ro/dnews/6143318-rusia-1930-cel-mai-mare-monstru-aviatic-pe-care-l-au-vazut-cerurile-foto


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

la decolare ma kac pe mine de frica

 

pur si simplu statuie scrie me mine, nu misc, nu vorbesc

Edited by umbrella

Share this post


Link to post
Share on other sites

la decolare ma kac pe mine de frica

 

pur si simplu statuie scrie me mine, nu misc, nu vorbesc

 

De ce? Nu iti place cuplul? Mie fix aia imi place la decolare, cum te baga in scaun.

 

Nevasta-mea a zis ca nu e mai rea decolarea decat cand conduc mai sportiv :lol: .

Noroc pe ea ca motorul e 2.0d si nu 3.0d ca imi redecora bordul de cateva ori pana acum.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Avioanele nu au cuplu. 

 

Acum ce-or avea ele, recunosc, nu ma pricep. Senzatia aia cum te baga in scaun e faina.

Share this post


Link to post
Share on other sites

cat inainteaza pe pamant e ok, dar cand se ridica ambaleaza motoarele alea si el urca fix plua

Share this post


Link to post
Share on other sites

Gretica la urcare asa-i? Si aia e senzatie faina. Zici ca treci cu masina peste un hop mai serios si esti cu rotile in aer :lol: .

 

Eu am zburat numai cu avioane mari, de 2 ori cu Wizzair si odata cu Tarom (ma refer dus-intors). Am inteles ca naspa e cu avioanele mici, cand prinde un gol de aer sau un vant lateral, il scutura de ti se deruleaza toata viata pe retina.

Edited by jeezy

Share this post


Link to post
Share on other sites

Acum ce-or avea ele, recunosc, nu ma pricep. Senzatia aia cum te baga in scaun e faina.

 

Acceleratie + inertie 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Acceleratie + inertie 

 

Asa, mersi. Astea 2 fac casa buna, cred ca as putea baga cateva decolari pe zi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

umbrella a zburat doar cu iliusin cu elice 

Share this post


Link to post
Share on other sites

pai e singurul care ofera parasute si mie-mi plac parasutele :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stiu ca am prins un gol de aer o data, destul de puternic.

 

Am filmat si niste fulgere, cand zburam deasupra, se vad spectaculos.

 

Plus un alt avion in trecere. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

mortii lor, pe de o parte imi place si am o fascinatie cu avioanele, pe de alta parte, la fel ca Viper am capatat si io o sfanta teama mai nou, desi am zburat o gramada si pe distante lungi.

 

Am avut si 2 aterizari nasoale si niste evenimente aiurea, una la Paris pe furtuna, unde a ratat pista prima data si la a doua incercare s-a intamplat ceva la aparat ca ne-a spus capitan ca o sa avem o aterizare difcila si sa luam pozitiile de urgenta si apoi insotitoarele de zbor, am filmarea pe undeva.

 

Alta data pe heathrow, a plecat si apoi ne-am intors inapoi, ca nu se ridica trenul de aterizare, facea un zgomot super aiurea, se auzea si simtea ca incearca sa-l ridice, apoi a inceput un tremurat ampulea si ne-am intors, am schimbat avionul. 

 

a mai fost o faza cand tot asa ne-a deviat la alt aeroport, pt ca in zbor (asta am aflat apoi) s-a defectat ceva profundor sau flaps nush cum ii zice exact si nu mai era stabil avionul, ca era doar pe o parte si trebuia compensat mereu, e tare ca tu nu stii nimic pana nu aterizezi, totul e "o problema minora tehnica" si de fapt cine stie ce se intampla".

 

am prins si niste turbulente mega nasoale, de s-a desprins un carucior din ala de mancare, ma rog, au mai fost

 

cele mai nasoale avioane sunt dpmdv boeing 737 si sunt si cele mai comune, dar troncane si fac ca niste dacii 1300 in zbor, mereu ai impresia ca e ceva defect, mai ales la declare si aterizare. Cel mai misto cu care am zburat a fost airbus a280, pe Emirates, nu simti nimic, esti ca-n rolls, pus spatiu misto la picioare, scaune smechere, alta viata.

 

si am zburat pe o ruta interna in state cu ceva nenorocire de avion, mai nasol decat 737, DC10 parca, doamne fereste, o mizerie si un zgomot infernat.

 

eu ma si uit la toate emisiunilea alea cu air crash investigations si cacaturi, cred ca-s idiot.

 

ps: tarom are piloti foarte buni, asa am ramas cu impresia asta, mereu am incredere mai mare cand zbor cu tarom, desi au aparate de cacat, decat cu alte companii straine, nush de ce. macar il aud pe ala ca e de-al meu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ejti nebun? :blink:  :unsure:

 

pai pole daca treceam macar printr-un singur incident de genul asta nu mai puneam piciorush in avion

Share this post


Link to post
Share on other sites

eu ma si uit la toate emisiunilea alea cu air crash investigations si cacaturi, cred ca-s idiot.

 

Si eu ma mai uitam la emisiunile alea, sunt interesante, insa din fericire, am avut numai zboruri relaxate. Poate deaia inca sunt calm in privinta zborurilor.

 

 

ps: tarom are piloti foarte buni, asa am ramas cu impresia asta, mereu am incredere mai mare cand zbor cu tarom, desi au aparate de cacat, decat cu alte companii straine, nush de ce. macar il aud pe ala ca e de-al meu.

 

La fel cred si eu despre Tarom, desi am zburat doar odata cu ei, mi se pare ca sunt mai delicati la decolare/aterizare decat Wizzair.

Edited by jeezy

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.