Jump to content
Sign in to follow this  
raekwon

BMW - Asistenta mobila în caz de defectiune sau accident

Recommended Posts

http://www.bmw.ro/ro/ro/owners/bmw_service/accident_breakdown_management/index.html

 

Stie cineva cum se activeaza serviciul asta sau doar suni la numerele alea de pe site?

Nu inteleg si nici nu stie nimeni pe la dealer sa imi ofere detalii.

 

Astia vorbesc acolo pe site:

 

Pentru ca dvs. să vă puteţi baza pe aceste standarde înalte chiar şi în caz de accident sau avarie, am dezvoltat BMW Mobile Care pentru dvs. şi automobilul dvs. BMW: un pachet extraordinar care conţine servicii de mobilitate. Aceste servicii au acoperire în toată Europa (vedeţi zonele de acoperire).
Serviciile de urgenţă şi centrul BMW Mobile Care sunt disponibile la numerele de telefon 08008 269 00 (în România) si +431 52503 6627 (în zonele de acoperire internaţională BMW Mobile Care), 365 de zile pe an şi 24 de ore pe zi. Aşadar, Service-ul Mobil BMW este întodeauna prima alegere – şi ar trebui să fie şi prima variantă de contact în cazul unei defecţiuni sau accident.

 

http://www.bmw.ro/ro/ro/owners/bmw_service/accident_breakdown_management/mobile_service/introduction.html

Share this post


Link to post
Share on other sites

Este de ceva timp asta. Imi amintesc din 2009 cand am luat masina, ca era o chestie din asta si in manualul masinii.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai, la mine nu scrie nimic, masina fiind luata din afara si apoi cu Premium Selection.

La MHS nu stiu. Probabil o sa sun la nr ala sa vad ce zic.

Share this post


Link to post
Share on other sites

cred ca e de mult, eu am folosit o data serviciul asta, cand aveam M6 si am ramas fara ulei dupa ce i-am dat v-max toata autostrada a2, plus forje nasoale inainte si cand am iesit de pe autostrada catre CT, mi-a aparut ca oil level low, sa nu depasesc 80 la ora, cacaturi din astea.

 

Am oprit si am intrat in iDrive la Communication parca si am apelat direct de acolo ca era un numar salvat la bmw assist sau ceva de genul, era si destul de tarziu, a raspuns cineva de la AB si mi-a zis ca nu este urgenta si maine va veni cineva de la Ovidiu sau unde este reprezentanta bmw in zona CT si imi aduce 1l de ulei la hotelul unde ma cazez. Destul de profi mi s-a parut faza. Dar trebuie sa fie telefonul paired cu masina prin BT, nu cred ca suna direct, o fi ceva mai nou acum, prin internet sau ceva.

 

ma rog, nu era panica, mi-au explicat ca in regim de forja extrema, va consuma ulei destul de mult si e normal, doar sa am la mine meru un litru pt faze de genul asta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Urmeaza in vara asta sa plec pe undeva prin Europa, nu stiu unde acum, insa daca se intampla ceva cu masina, sa nu stau sa ma uit ca broasca la bariera in mijlocul noptii.

Probabil, se decide in functie de gravitatea problemei.

Ma intrereseaza daca se plateste ceva sau trebuie sa achit / activez ceva in prealabil...ceea ce este pe site lor nu este foarte sugestiv.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu-i chiar asa, Scufi. La varsta ta, mai ales, ar trebui sa vrea si de placere.

  • Upvote 5

Share this post


Link to post
Share on other sites

La orice varsta se plateste. Doar ca uneori nu-ti dai seama ca platesti sau platesti mult mai tarziu.

Nimic nu e pe gratis.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ciudata treaba, la mine e gratis serviciul, nu are nevoie de telefon conectat, stiu ca am sunat intr-o seara si nu Mai puteam inchide desi tot incercam, odata Ce apuc sa apas butonul din plafon aleluia, nu se mai poate anula. Imi aduc aminte ca mi s-a spus ca masina va trimite automat catre ei un semnal in caz de accident din spate sau accident major.

Share this post


Link to post
Share on other sites

pai ala e butonul de SOS, pentru urgente gen accident plm, nu BMW Asistenta ca ti s-a stricat turbo si da fum. Noi de ala vorbim, eu la ala am sunat direct din idrive.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Inseamna ca astia in State sunt mai speciali din moment ce poti suna la ala pentru orice, chiar si pentru setarea Internetului. :) Cu ocazia acelui apel mi-am schimbat si parola la aplicatia BMW remote.

Edited by RedCap

Share this post


Link to post
Share on other sites

La orice varsta se plateste

da. Daca mai raspunzi la telefon pe urma. Ceea ce fratele vostru nu face :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

cel mai bine intrebi la bmw claudiu, la dealer-ul de unde ai luat masina sau ai facut reviziile.. cheastia asta paote face aprte din pachetul de garantie sau nu. 

eu de exemplu am o chestie mazda asistenta, care e moca pe perioada garantiei la masina si cu conditia sa am reviziile facute in reteaua mazda.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Urmeaza in vara asta sa plec pe undeva prin Europa, nu stiu unde acum, insa daca se intampla ceva cu masina, sa nu stau sa ma uit ca broasca la bariera in mijlocul noptii.

 

Sunt companii la care poți face asigurare de călătorie. În funcție de planul pe care îl alegi, ai inclus așa:

- tractare gratuită pana la un service agreat

- masina de schimb

- cazare la hotel plătită

- repatrierea mașinii

- repatrierea călătorilor (până la 8 persoane)

Share this post


Link to post
Share on other sites

eu am un pachet care acopera toata uniunea europeana, include ce e mai sus dar in limita a 3k lire parca

 

pentru asta platesc vreo 50 de lire pe an

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu traiesc eu ca sa pup oferte d-astea in tara. poate urmasii mei, daca or exista.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Domi, pai iti dai seama ca asta am facut azi. Am intrebat la MhS, aia nu stiau sa imi zica exact.

@Rares, stiu ca exista si altceva, insa daca tot este oferit serviciul asta de BMW, ma gandeam ca o fac profi...etc. Parca ADAC au astfel de pachete, citisem pe vwforum, detalia cineva...

Nu am avut timp azi, insa o sa sun la saracia aia de numar din RO...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sunt companii la care poți face asigurare de călătorie. În funcție de planul pe care îl alegi, ai inclus așa:

- tractare gratuită pana la un service agreat

- masina de schimb

- cazare la hotel plătită

- repatrierea mașinii

- repatrierea călătorilor (până la 8 persoane)

asigurarea aia e un kkt , gen ca poate dupa pocinog, si repet, poate, iti deconteaza ceva.

In timpul asta tu decartezi la tractare.. un 400 de euro.. ceva zile la hotel.. adica trebuie sa ai niste mii bune in cont de rezerva..asigurarile alea de calatorie sunt vai de mama lor in general.

e mai bun un ADAC ceva de genul, ca macar tractarea aia e moca.. si cu restul mai vezi ce iti mai recuperezi..

Share this post


Link to post
Share on other sites

lol domi nu decartezi nimic, ai un numar de telefon suni, le spui locatia si astepti sa vina sa te ia

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.