Jump to content
Sign in to follow this  
Paul

Parlamentul - cea mai nociva institutie din Romania

Recommended Posts

Parlamentul a ajuns cea mai nociva institutie din Romania. Se ascund in spatele unei inchipuite reprezentativitati, a unei iluzorii investiri de catre popor, dar de fapt parlamentarii sunt niste snapani ordinari.

  • Upvote 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Io nu înțeleg că, dacă parlamentarii sunt aleși prin vot universal în circumscripțiile electorale de către popor, și dacă poporul a votat clar împotriva lui Ponta la prezidențiale, atunci nu e clar că poporul nu-l vrea pe Ponta? Și, dacă poporul nu l-a vrut pe Ponta, de ce parlamentul, ales de popor, pune bețe în roate înlăturării lui Ponta?

Practic, voința poporului a fost înlăturarea lui Ponta. Dacă parlamentul de opune, atunci aceasta instituție pe cine reprezintă, până la urmă și ce rol mai are ea?!

  • Upvote 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sunt foarte constienti rares,dar ei au ajuns acolo pusi pe niste liste de partid,chiar daca au fost votati de popor

 

S au dat niste sume importante,s au trasat niste sarcini

 

Pe listele alea nu se ajunge oricum,trebuie onorate niste obligatii fata de cei care te au sustinut,intr un fel sau altu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Evident ca au ajuns pusi acolo pusi de partide.

A fost doar o iluzie, o minciuna sfruntata, ca a fost vointa poporului sa ajunga ei parlamentari.

Cine naiba a dorit ca sa ajunga parlamentari de Constanta alde  Voicu Madalin, imbecilul ala al carui singur merit e ca a fost tat-su violinist, Mitrea Manuela, al carei singur merit e ca este nevasta lui Mitrea Miron, Mazare Alexandru cu meritul ca e fratele primarului puscariabil.

 

Dupa ce au ajuns acolo pentru ca au cotizat la partied sau pentru ca sunt niste catelusi ascultatori care nu ies din cuvantul partidului, fac vesnic tam-tam cum ca ei reprezinta vointa poporului, si ca ineptiile lor sunt de fapt dorintele poporului.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Incredibil in ce tara traim, singura de altfel ce are un premier corupt care refuza cu desavarsire sa se duca-n  pizdama-sii.

 

Pai astia fac ce vor ei ca doar ei fac legile, chiar auzisem ca vor sa schimbe codul penal pe sistem ce pulalor. Probabil vor sa dea o lege prin care sa nu ii poata misca nimeni ever din scaunul lor plin de flatulente. 

 

Eu pur si simplu nu pot intelege sistemul asta politic, adica eu vin cu o gloata de natarai bulangii si hoti dupa mine in parlament/guvern si apoi ma doare la penis ca nu ma poate da nimeni afara, iar daca incearca cineva pac vin cu o lege si ura la gara. Pai presedintele e degeaba, dar absolut degeaba, ar trebui sa se schimbe tot Parlamentul.

Edited by Laur

Share this post


Link to post
Share on other sites

exact in problema asta a demisiei ca EFECT A "punerii sub invinuire" NU SUNT DE ACORD cu majoritatea.

ptiu, stuchi, nu cu ei ci cu Puie Monta.

 

 

cat despre Parlament - ii oglinda noastra. si, din fericire, bine ca exista. institutional, e o garantie a democratiei

  • Upvote 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

cat despre Parlament - ii oglinda noastra. si, din fericire, bine ca exista. institutional, e o garantie a democratiei

Pai nici nu e si nici nu ar trebui sa fie chiar oglinda noastra.

 

Zic ca nu e, pentru ca procentul de lichele din parlament se apropie de 100%. Zic ca nu ar trebui sa fie, pentru ca in parlament ar trebui sa ajunga cei mai buni.

 

Si asa cum e parlamentul acum, este orice in afara de o garantie a democratiei.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu i-as ruga p-astia mai tineri sa-si stranga de acum bani pentru pensie.

 

nu stati in nadejdea astora. O sa va ardeti. Rau.

Share this post


Link to post
Share on other sites

"Instituțional" e. Fara parlament - dictatura. Chiar si "luptele" politice care se poarta acolo sunt o garanție a democrației.

 

Una cu iz de sulf, dar democrație.

 

 

Eficace era doar marea adunare nationala

Share this post


Link to post
Share on other sites

In prezent parlamentul este doar institutia la adapostul careia alesii isi fac de cap si isi bat joc de noi toti. Si ne mai si sfideaza spunand ca ceea ce fac, fac in numele poporului...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ce ar trebui sa facă parlamentul, concret?

 

Apoi hai sa vedem atribuțiile lui

Share this post


Link to post
Share on other sites

"Instituțional" e. Fara parlament - dictatura. Chiar si "luptele" politice care se poarta acolo sunt o garanție a democrației.

 

Una cu iz de sulf, dar democrație.

 

 

Eficace era doar marea adunare nationala

 

 

Lol Simi. "Luptele" alea sunt pentru borcanul cu miere, ce democratie, e doar un circ ieftin creat de niste hoti. Totul se rezuma la milioanele alea de euro pe care isi doresc sa puna mana.

 

E toata scursura tarii stransa acolo gata sa mulga statul pana la ultimul strop, unii analfabeti dovediti, altele curve de ultima mana.

 

Mi-e greata.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Rau cu rău,da' mai rău fara rău

 

Ca sa concluzionez. Ideia :) mea

Share this post


Link to post
Share on other sites

n a zis nimeni bre sa se desființeze parlamentul

 

normal ca i o instituție indispensabila democrației

 

dar se poate restrânge numărul parlamentarilor la strictul necesar,ca si așa majoritatea nu dau pe acolo cu săptămânile

 

nici nu mi dau seama de fapt de ce nu se optează către unicameral,ca oricum eficienta acum lăsa mult de dorit

 

si cel mai important,sa ajungă acolo oameni reprezentativi.deja ne am dori cam multe

 

sa ia exemplu de la senatorii americani,care periodic se întâlnesc cu electoratul care i a votat

 

chestia asta la noi se realizeaza pur teoretic.si se mira ca nu mai reprezintă vocea populației,la 4 ani când li se da cu votu in moalele capului

 

dar in 4 ani se strâng averi,așa ca ce mai contează?e un cerc vicios

Share this post


Link to post
Share on other sites

doar daca scot imunitatea parlamentara ar mai fi o sansa sa se mai curete. 

acum sunt multi dispusi sa dea bani grei sa ajunga in parlament doar ca sa aibe imunitate. 

si nea simi, un conducator de guvern si sef de partid are alte standarde decat un sef de gara. 

daca esti sef de gara, da, iti dai demisia la prima condamnare sa zicem. 

nicaieri in lume nu stiu daca e vreo lege care spune sa iti dai demisia ca ai dosar penal, dar sa zicem ca e o cutuma, un semn de respect si democratie dinaia sanatoasa... 

intr-o astfel de tara, daca animalul nu isi da demisia imediat, partidul care il sustine nu va atinge pragul de intrare macar. (nu e cazul la noi)

 

poate tu, mai batran iti mai aduci aminte de Helmuth Kohl, cine a fost si ce a facut, si a fost lepadat ca o masea stricata numai la suspiciunea ca as stiut si tolerat niste fapte de coruptie pe niste sume de care rade un sef de gara de pe la noi.. 

Edited by DOMI

Share this post


Link to post
Share on other sites

E complicat cu politica. Ceea ce este acum in Parlament, este expresia poporului.

Noi ii alegem. Si hai sa nu partirizam, ca si cei de la PNL au corupții lor, gen Vosganian..etc.

Dar nah, memoria este scurta la cei de la PD-L...scuze, PNL.

Iar faptul ca ești cercetat penal pentru niște fapte pe care ești suspectat, in perioada in care nu erai PM, iar e de rahat.

Mai rău, se politizeaza chestia asta de către opoziție, iar ei nu sunt alternativa la guvernare.

Întrebare: daca ne strângem noi aici si facem plângere penală către Presedinte, se începe un dosar penal, ar trebui sa își dea demisia?

Încă ceva, nu știi ce este in rechizitoriul procurorilor, noi ne dam cu părerea. Poate fi adevărat cum poate fi si fals.

A nu se înțelege greșit, nu sunt pro Ponta, insa capul opoziției se umfla, ca si când ar avea dreptate, insa toate mișcarea este anti Ponta si nu pro PD-L...scuze PNL. Cum de fapt au fost si prezidențialele, anti PSD.

Ar trebui sa își dea demisia? Da. Este o chestie de onoare. Insa imi lasă impresia ca prea se urca si se coboară cu ajutorul dosarelor penale.

Share this post


Link to post
Share on other sites

E complicat cu politica. Ceea ce este acum in Parlament, este expresia poporului.

Noi ii alegem.

Asta vor ei sa credem. Sau ma rog, poate tu chiar i-ai ales cu inima deschisa :). Pur si simplu sistemul electoral este in asa fel conceput, incat nu poti alege decat pe cei propusi de partidele aflate la putere. Crezi ca in Constanta i-a dorit cineva parlamentari pe nevasta-sa lui Mitrea sau pe Voicu Madalin?

 

 

Si hai sa nu partirizam, ca si cei de la PNL au corupții lor, gen Vosganian..etc.

Nu cred ca am dat cumva de inteles ca unii ar fi mai buni decat altii...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu am ales pe nimeni cu inima deschisă, nici măcar pe Klaus.

Insa îți place sau nu, asta e democrația, expresia majorității.

Iar Parlamentul + ce specimene sunt acolo, ne reprezintă, deși unii dintre noi nu am votat cu ei.

Când cei care vin din urma, vor avea cultura civică si politica, atunci poate speri la o schimbare, insa din câte văd nu prea sunt șanse.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asta nu este expresia majoritatii, este doar o manipulare facuta de o minoritate care este la putere din 1989 incoace.
In realitate ni s-a dat dreptul sa alegem doar dintre tantalaii bagati la inaintare de ei. Asta este democratia din Romania de azi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Încă ceva, nimic din ceea ce se întâmpla in prezent si in politica nu este întâmplator.

Sunt pași bine calculati, dosare scoase cand trebuie, interceptări la fel, iar poporul este spectator.

Nu zic ca nu e bine ca se scapă de corupți, inclusiv de parlamnetari, insa pe viitor este periculos.

...

Ai postat după ce am scris.

...

Asta da, alegem ce trebuie sa alegem. Chestia asta e cam peste tot in lume unde exista democrație.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am o parere un pic mai extrema.

 

Incep prin a spune ca Ponta e pentru mine un sobolan impins in fata. Un sobolan de care mi-e scarba.

Insa asta nu inseamna ca nu mi-e scarba de aceasta pseudo-justitie care se aseamana cu o emisiune nasoala. Diferenta ar fi ca e fara tarfe cat de cat decente ci cu muieri foarte urate, chiar pocite.

Au fost atatea dosare si ridicari care s-au solutionat favorabil celor invinuiti sau s-a mers pe ideea ca daca dai un peste mai mare, automat esti salvat. Ceea ce evident nu este normal pentru ca n-ar trebui sa fie o joaca. Nu este normal sa te duci cu mascatii peste oameni care nu constituie un pericol, insa da bine pe sticla pentru ca foarte multi oameni sunt foarte prosti si sunt prin urmare usor de impresionat.

 

Cat despre parlament, din umila mea experienta de viata si cunoscand un numar oarecum mare de oameni, eu cred ca parlamentul este fix exprimarea poporului roman.

Astia care credem ca aia n-au ce cauta acolo suntem foarte putini de fapt. Parca 40% dintre romani au inca WC in curte. Suntem inca o tara inapoiata.

Oamenii sunt in mare parte retrogazi si sunt puternic influenatati de un manelism care a inceput prin anii '90. Smecherie, bani, putere, teapa, japca, tarfe, snobism, nepotism etc. 

Despre asta e vorba. Daca iei niste oameni oarecare si ii pui acolo, vor fura fix la fel.

Cand vine vorba de bani, romanii devin adesea niste fiare. 

Vorbeam cu cineva zilele astea si se lauda ca i-a dat unuia o teapa penibila. A luat de pe eBay un acumulator pentru un telefon mai vechi si dupa ce l-a trimis i-a cerut banii inapoi in ideea ca pleaca din tara si nu mai poate ridica bateria. L-a amenintat pe ala ca ii si reclama la eBay, asa ca a primit banii. Apoi a ridicat si bateria. O chestie d-asta e foarte sugestiva pentru mentalitatea multora. Si e vorba de un om care chiar nu are probleme cu banii, ba chiar se descurca mai mult decat decent.

 

Chiar nu cred ca in parlament poti aduce macar 100 de oameni decenti. Cine-i decent nu face politica.

Edited by Bogdan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ca sa intareasca convingerea ca parlamentarii nu-si merita pozitia pe care o ocupa, si-au mai votat si pensiile speciale. Ca sa ne imbrobodeasca nu le-au numit pensii ci indemnizatii.

 

Interesante au fost luarile de pozitie din parlament pe aceasata tema. Niste inculti, imbecili, idioti, cu creier de gaina, au pretentia ca sunt superiori celorlalti cetateni, ca sunt mai egali decat toti ceilalti. Si cand te gandesti ca cei ce populeaza parlamentul in prezent  sunt doar niste nulitati absolute. Niste zerouri.

  • Upvote 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.