Jump to content
blue

Home audio & video

Recommended Posts

Apropo, se cheama floorstanding-uri bre. GTFO©  :P

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Lasa simileo, dupa un vin rosu fiert cu scortisoara, sa auzi tu numa` ce sunete misto scot boxele ce le ai amu, mai ales la un film misto gen avatar.

Pentru muzica, musai 3-4 pahare sa iti redea impresia de sunet clar :D

 

ps. dupa 4 beri nu mai aud niciun zgomot de fond la satelitii mei, loloi.

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bai, o ecscentricitate nu mai poa' sa faca omu :(

 

De unde rezulta ca Zyz sta la casa

Share this post


Link to post
Share on other sites

gresit.

 

De unde rezulta ca ai indus omul in eroare, cu frigiderul tau plin de hartii deasupra :D

Edited by dy2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Wtf, tocmai mi-am adus aminte ca am uitat undeva un plic cu bani

 

La dracu, sper sa nu...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cablurile ecranate la boxe sunt inutile. Vorbim de impedante extrem de mici, la care efectul paerturbatiilor externe este absolut insesizabil. Adica zero.

 

In plus ecranul introduce o capacitate parazita in plus, care poate afecta calitatea sunetului in rau.

 

Cablurile de la boxe trebuie sa fie obligatoriu multifilare. Este vorba de efectul pelicular. Cu cat creste frecventa unui curent, cu atat la sectiunea din conductor prin care trece este mai mica, curentul circuland efectiv doar pe exteriorul conductorului. Asa ca degeaba punem un conductor de Cu cu diametrul de 2 mm. La 20Khz adancimea de patrundere este de doar 0,46 mm, deci la conducerea curentului electric participa doar un strat exterior de 0,46 mm.

Utilizarea cablurilor multifilare elimina aceasta problema.

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imi place cum le zice tehnic Paul, sunt cu el de data asta, nu mai facem poll despre cabluri ecranate al boxe.

Nu am inteles nici de unde nevoia de a taia cablurile egal distante pentru boxe, cel putin urechea mea nu percepe diferente.

 

Una peste alta, Simileo esti multumit de rezultat? asta conteaza la urma, nu?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bre Paul, toate cablurile de sunet de calitate sunt ecranate si au conectori auriti. E si normal sa fie asa, asa cum e normal sa fie ecranate si cablurile pentru semnal digital, de retea sau cele HDMI. In plus, nu ai adus in discutie inductanta, mai ales ca discutam de cabluri lungi (SImilea spunea de 30m). Si din cate stiu eu, cele mai bune cabluri (cu capacitatea cea mai mare de respingere a interferentelor) sunt cele multifilare, intr-adevar, dar torsadate, nu liniare. Dincolo de dezavantaje totusi, cablurile audio ecranate sunt mai bune decat cele neecranate.

Share this post


Link to post
Share on other sites

30 de metri pt toate 5 boxe, lol.

 

Ma supraapreciezi, draga. Si-mi place

Torsadate adica rasucite, nu?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bre Zyz, nu confunda cablurile de semnal mic care sunt intr-adevar ecranate, cu cele de putere. Sunt chestii TOTAL diferite. Orice ai face, nu ai cum sa induci interferente notabile in circuitul dintre amplificator si boxe. Poti calcula daca vrei.

 

Cablurile de boxe nu sunt ecranate. Nu numai ca nu ajuta, dar mai rau incurca.

Poate doar daca vor unii sa prosteasca clientul si sa-i ia banii. Cum incearca astia de aici sa ia fraierului 2000 de lei pe un amarat de cablu de alimentare de 220V:

http://hificenter.ro/tchernov-cables-classic-xs-ac-power

 

In conditiile de utilizare casnica, inductanta cablurilor de boxe este neimportanta.

 

Imunitatea la interferente nu este absolut deloc influentata de faptul ca firul este multifilar sau nu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Paul, ca sa fim ontopic si sa-l ajutam pe Similea cu cablurile amplificator-boxe, iaca un link tot de acolo, loooooooooooooool

Ah, cred ca este si izolat, pffff, stai ca are doar 2.5 metrii, cat zicea simi ca are nevoie? 

 

http://hificenter.ro/blackrhodium-ninja-dct-2x5m

 

BRHDNJA_0.jpg?itok=8m3MmnTm

 

ps. are si nun=me predestinat: NINJA

Edited by dy2
  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Se poate cumpara si in rate :) lol

Share this post


Link to post
Share on other sites

Paul, eu a trebuit sa-mi rerutez cablurile audio doar pentru ca erau prea aproape de cablurile de 220V si aveam EMI destul de notabil. Adica se auzea daca stateai la 1m de difuzor. Acum ca oricum KIP s-a prins unde lucrez si ce fac, iti expun un exemplu: rata erorilor necorectabile intr-un bus de date creste notabil daca un sistem este asezat aproape de o sursa neizolata de camp electromagnetic. De curiozitate, fa o comparatie intre rata erorilor la transport cu un cablu cat6 ecranat fata de unul neecranat  :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Se poate cumpara si in rate :) lol

Ai grija la rate, sunt 3 a cate 3520 lei, deci si mai scump :D

Minim 10 cabluri ii trebuiesc lui S. bun asa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ixf, daca nu ai bani destui iei in rate, dar mai scump nitel :P

Ce ti-e si cu muzica asta, ajungi sa dai pe 2 metrii de cablu mai mult decat dai pe proiectorhd+receiver 5.1+receiver satelit+boxe+player+ps3+ 2 pizza :D

Edited by dy2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Paul, eu a trebuit sa-mi rerutez cablurile audio doar pentru ca erau prea aproape de cablurile de 220V si aveam EMI destul de notabil. Adica se auzea daca stateai la 1m de difuzor. 

Te referi la cablurile de boxe sau la cele de semnal mic?

Share this post


Link to post
Share on other sites

rata erorilor necorectabile intr-un bus de date creste notabil daca un sistem este asezat aproape de o sursa neizolata de camp electromagnetic.

La ce gen de sursa neizolata te referi?

Share this post


Link to post
Share on other sites

ZyZ, esti de acord ca pentru inceput poate lua 30 metrii de cablu de la chinezi (50 lei), urmand ca mai apoi, in cazul in care nu este satisfacut sa ia alt cablu mult mai scump?

Share this post


Link to post
Share on other sites

De cele de boxe ziceam.

Hai sa nu dam exemple extreme. Ce anume iti genera perturbatia de care vorbesti? Doar nu ti-ai montat boxele intr-un aparat de sudura sau o centrala electrica.

Poti sa duci cablurile de boxe pe langa toate prizele din lume si nu se va auzi nimic in boxe.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dydoi, eu de fapt habar n-am ce-i cu cablurile astea de care vorbiti voi, dar am gasit pe net niste chestii si le-am tradus, ca sa par mai interesant  :lol: . Paul, in cazul de care-ti spun oamenii mutasera un server midrange langa bucatarie  :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu, parsiv, is cu sufletul impacat: ieftineala de 4mm pt fronturi, de 2,5 pentru sateliti.

 

Si de maxim 6 mm pt stereo si gata.

 

Sar' na

Multifilare.

 

Si cand ma gandesc ca, in liceu, faceam mate fizica, cate 3 ore pe zi, iar colegii mei s-au facut genii de ingineri electrici.

 

Lol

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hai sa nu dam exemple extreme. Ce anume iti genera perturbatia de care vorbesti?

Am scapat intrebarea asta, sori. Nu-mi dau seama ce altceva ar fi putut fi, de vreme ce in afara de cablurile de 220 nu aveam altceva acolo (microunde, radio sau altceva). Intr-adevar, treaba cu bus-urile de date e extrema, dar am cazuri frecvente si e destul de greu sa explici oamenilor ca se umple /var din cauza aparatelor din bucatarie  :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

 Paul, in cazul de care-ti spun oamenii mutasera un server midrange langa bucatarie  :P

Un server are emisii radio de frecventa ridicata, inaudibile.

Acestea nu pot genera perturbatii audibile prin cablurile de boxe.

 

Se pot transmite prin partea de intrare de semnal mic. Desi ele insele nu sunt audibile, pot genera perturbatii audibile datorita  efectului de demodulare parazita ce poate apare in partea de amplificare de semnal mic.

 

Nu am intalnit pana cum nici o situatie in care sa am perturbatii datorate cablurilor de boxe neecranate.

Si sunt convins ca nici altcineva de pe aici nu a intalnit. Ca toti avem boxe cu cabluri neecranate si ar fi fost imposibil sa nu se remarce asa ceva daca ar fi existat cu adevarat :) .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.