Jump to content
blue

Home audio & video

Recommended Posts

lol, de ce dracu nu te-as crede bre?

 

da trimite-o :sorcerer::whistling:

 

io zic sa mai bagi un cd pe-acolo, sa mai testezi. nu vinzi nimic, nu fi tacnea. eventual tu trimiti la mine si io la tine 990-ul

Share this post


Link to post
Share on other sites

o sa mai bag cd, dar ti-am zis, am bagat si original sa compar cu .m4a-urile ripuite de pe acelasi cd, si e diferenta si acolo, lol.  nu zic ca cd-ul suna rau, dar inseamna ca placa mea suna foarte bine, si stii cum e cand dai in boala asta, nu prea te poti intoarce la ceva ce suna mai rau.

Share this post


Link to post
Share on other sites

deci...e foarte ciudat bre. mai intelegeam sa zici suna mai bine, dar nu sa fii asa de vehement, de parca ai compara o drujba cu un pian.

Share this post


Link to post
Share on other sites

pai e frustrant ca e vb totusi de un cd spre high end, in care cd-ul original suna mai prost decat m4a-urile ripuite de pe el, rulate in itunes pe laptop cu placa de sunet externa.   normal ca-s asa de vehement.   acuma cat de bine suna fata de ala, e o chestie subiectiva.  probabil daca diferenta asta o gaseam intre hd980 si hd990, adica 990-ul sa sune ca placa mea, si 980 sa sune cum suna 990, as fi zis:  "da, intr-adevar, a meritat investitia.  hd990 e din alta clasa"

Share this post


Link to post
Share on other sites

pun si eu o intrebare ca sa nu ma mai uit ca broasca la inundatie.... flac este = cu formatul .cda ? Adica un CD audio, ala de il cumparam din magazin de muzica si are maxim 12-16 melodii pe el, este un flac ?

 

intreb pt ca am descarcat si eu niste flac-uri in telefon si am observat ca o melodie flac are ceva de genul 50 de mega si daca fac un calcul, vreo 14 melodii FLAC, sunt cam tot atatea cate intra pe un cd audio de 700 mb...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu e cda. E un fel de MP3 fara pierderi de compresie, de fapt nu are nici o pierdere.

 

Ceva de genu, cda e sursa, cand faci un mp3 din cda, se compreseaza datele si obtii acel mp3, dar evident compresand datele din cda ai pierderi de calitate. La flac se face aceasi chestie ca si la obtinerea unui mp3, dar iti rezulta o compresie fara pierdere de calitate. Deci calitatea flac este la fel ca a sursei.

Share this post


Link to post
Share on other sites

adica cda este peste FLAC ca si calitate ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

as mai adauga in plus fata de maestru wlf ca diferenta dintre flac si mp3, pe langa asta evidenta de calitate audio, este si marimea fisierului

asa cum ati sesizat si dvs

 

si inca ceva - pe net is...flacuri si flacuri, unele la fel de proaste ca mp3


adica cda este peste FLAC ca si calitate ?

in teorie ar trebui sa fie la fel

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cu mentiunea ca cda-ul nu merge copiat/mutat, etc. E doar pe cd audio.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Deci cda e sursa, iar flac si mp3 sunt niste compresii. Flac compreseaza datele mai eficient si rezulta un fisier audio fara pierdere de calitate. Evident e mai mare ca un mp3, ca nu e la fel de comprimat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sau mp3-urile sunt dvdrip, CAM-uri iar FLAC (Free Lossless Audio Codec) e 1080p :)

Edited by Laur

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cu mentiunea ca cda-ul nu merge copiat/mutat, etc. E doar pe cd audio.

 merge oarecum copiat ca .wav.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Originalul este CD audio, care de fapt este un format wav.

Fisierele audio sunt foarte greu de comprimat, nu pot fi comprimate cu Zip sau RAR.

In audio sunt 2 tipuri de compresie:

1. Cu pierdere de calitate, asa cum este mp3. Avantajul e ca se poate reduce dimensiunea foarte mult, de 3-5 ori. Insa aceasta reducere se face cu pierdere de calitate, deoarece se elimina si anumite parti din spectrul audio, e drept cele care se simt cel mai putin. Dar ceva se pierde, din mp3 nu mai poti reconstitui informatia originala.

 

2. Fara pierdere de calitate, asa cum este FLAC. Avantajul este ca nu se pierde absolut nimic din calitatea originala, si din FLAC putem reconstitui fisierul original, fara pierderi. Dezavantajul este factorul de compresie mult mai mic, de maxim 2:1.

 

Cea mai proasta varianta este sa faci FLAC din mp3. Ai calitate slaba de mp3, dar la dimensiune mare de FLAC.

 

Si nu toate FLAC-urile sunt egale. Din acelasi original, in functie de ce utilizezi sa faci conversia, poti obtine un FLAC mai bun sau unul mai putin bun.

Share this post


Link to post
Share on other sites

problema asta am intalnit-o la niste idioti de controller dj.  :)  isi luau un controler de 150 de euro, care le are pe toate, 2 deck-uri, un mixer, si placa de sunet incorporata.  p'orma luau tot felu' de mp3-uri la 128kbps, sau in cel mai bun caz vbr-uri, le bagau in soundforge, si le dadeau save as 320kbps.  LOL  se mai si laudau ca ei n-au mp3-uri la 128, ca le convertesc pe toate la 320.  :))))   pai ala-i mult mai prost ca "originalu" ala furat de pe net la 128.

Share this post


Link to post
Share on other sites

luau tot felu' de mp3-uri la 128kbps, sau in cel mai bun caz vbr-uri, le bagau in soundforge, si le dadeau save as 320kbps

Exista un algoritm proprietar care reconstituie intr-adevar din 128kbps in 320kbps sau chiar lossless. Dar functioneaza doar cu manele. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

blue, HD990 pare a fi superior lui Serato SL3.

 

Daca totul este setat corect, este posibil ca sa fie defect HD990.

Share this post


Link to post
Share on other sites

blue, HD990 pare a fi superior lui Serato SL3.

 

Daca totul este setat corect, este posibil ca sa fie defect HD990.

 

cam ce se poate defecta la un cd/dac ca asta sa sune bine, da' nu asa de bine ca un alt dac? intreb foarte serios. :)

 

ah, si plus de asta, hd-ul e nou.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vrei tastatură?

La schimb cu un sampon de par ?

 

ps, stimnoicine m-a pus sa scriu asa.

Edited by dy2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Intrebarea e buna :) . Nu se pot defecta prea multe care sa-l faca sa nu mai sune bine, dar totusi sa functioneze.

L-ai desfacut? Sa nu fie cumva umblat prin el?

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu l-am desfacut, evident.  :)  ideea e ca el nu suna ca si cum ar fi ceva defect la el.  suna bine, dar mai prost decat placa mea. :)  in sensu' ca-i lipseste putin din dinamica sunetului pe care o are placa, si chiar volumul  e mai mic putin decat la placa, plus ca nu stiu, sunetul parca nu e asa de detaliat,   dar evident ca suna mai bine decat daca ies direct din laptop pe jack-ul de casti.  si nu pare sa fie umblat in el, m-am uitat acum.

Share this post


Link to post
Share on other sites

On: eu tot nu am descoperit de ce imi apar bâzâitul / pocnitul ala în boxe când dau play, pauza sau stop la muzica.

Configuratie: laptop cu placa audio interna cu ieșire digitala + sistem 2.1 cu intrare digitala, RCA și Jack. Bâzâitul apare doar când folosesc intrarea de sunet digitala. Dacă folosesc RCA sau jack, totul e ok.

Care-i faza?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.