Jump to content
blue

Home audio & video

Recommended Posts

in sensu' ca-i lipseste putin din dinamica sunetului pe care o are placa, si chiar volumul e mai mic putin decat la placa, plus ca nu stiu, sunetul parca nu e asa de detaliat

Mare atentie sa nu te pacaleasca nivelul diferit.

Incearca sa ajustezi volumul astfel incat sa fie la fel in ambele cazuri.

 

Daca e nou si neumblat, e putin probabil sa nu sune bine.

Nu prea vad cum l-as putea integra la mine, ca la banii astia ti l-as cumpara eu :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

E de la cabluri

hm... pe bune sau.. ?

am incercat cablul care a venit cu sistemul 2.1 si m-am gandit ca poate el e de vina. trebuia sa folosesc un adaptor la iesirea din laptop, gen de la mufa jack la digitala. 

Apoi am cumparat un cablu dedicat, cu mufa jack la un capat si mufa digitala la celalalt, in ideea sa scot acel adaptor din ecuatie. Chiar si cu acest nou cablu, pe care am dat cam 75 lei, tot asa se auzea.

Share this post


Link to post
Share on other sites

On: eu tot nu am descoperit de ce imi apar bâzâitul / pocnitul ala în boxe când dau play, pauza sau stop la muzica.

Configuratie: laptop cu placa audio interna cu ieșire digitala + sistem 2.1 cu intrare digitala, RCA și Jack. Bâzâitul apare doar când folosesc intrarea de sunet digitala. Dacă folosesc RCA sau jack, totul e ok.

Care-i faza?

Bazaitul se aude in permanenta?

Cablul digital este optic sau cupru?

Poate fi o problema de impamantare sau de bucla de masa.

Ai incercat sa pui invers  stecherele in priza? 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu, paul. Bazaitul nu se aude deloc in timp ce exista semnal. Cand dau play, opresc sau pun pauza, atunci apare. E ca un pocnit foarte scurt. 

Cablul e optic.

 

Atat laptopul, cat si sistemul 2.1 sunt alimentate printr-un prelungitor, deoarece in locul in care le-am montat aveam doar o singura priza disponibila. Acel bazait / pocnit nu apare deloc cand folosesc cablu jack laptop - RCA sistem sau jack - jack. Sistemul 2.1 are 3 intrari, digital, RCA, jack.

Bucla de masa??

Share this post


Link to post
Share on other sites

Intre ele ai conectat doar cablul optic?

Inceraca sa conectezi/deconectezi cablul RCA, chiar daca folosesti intrarea optica.

Incearca sa bagi invers, pe rand, in prelungitor, stecherele de alimentare pentru boxe si pentru PC.

Share this post


Link to post
Share on other sites

pot conecta doar un singur cablu.

Iesirea digitala din laptop e prin mufa jack. Deci, nu pot avea decat un cablu conectat in acelasi timp intre laptop si sistem.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Similea numai la bucle se gandeste. Laie, balaie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ZyZ, esti offtopic :D

apropos de masina ta, ieri pe protv, karate kid, masina ta a fost brutalizata rau.

Share this post


Link to post
Share on other sites

pot conecta doar un singur cablu.

Iesirea digitala din laptop e prin mufa jack. Deci, nu pot avea decat un cablu conectat in acelasi timp intre laptop si sistem.

Pai nu ai zis ca ai cablu optic intre laptop si boxe?

Ce cablu jack ai conectat?

 

Pune o poza sa vada si kip, si eventual un link cu sculele sa vedem si noi :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

deci, iesirea din laptop se face prin mufa jack. In momentul in care pun un cablu optic (cu mufa jack la un capat si digitala la celalalt), placa de sunet vede ca folosesc cablu optic si scoate semnalul digital. In partea cealalta a cablului, care ar veni conectata la intrarea in sistemul 2.1 apare o luminita rosie. Deci, cablul e activ, ca sa zic asa.

 

q8fs.jpg
 
jsxi.jpg
 
 
Edited by Rares_CJ

Share this post


Link to post
Share on other sites

asa-i si la macbook.  macbook ai rares?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am inteles acum la ce te refereai prin jack. E vorba de mini-toslink, nu de jack-ul audio clasic.

Incearca sa conectezi cumva masa laptop-ului cu cea a boxelor. Poti folosi orice cablu audio legat intre laptop si boxe, chiar daca e conectat degeaba.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ZyZ, esti offtopic :D

apropos de masina ta, ieri pe protv, karate kid, masina ta a fost brutalizata rau.

Pe cuvant daca stiam ca apare un Scirocco in filmul ala  :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am primit boxele Magnat Quantum 803!

Foarte expeditivi cei de la sono.ro

Mai ales ca le-am facut plata prin banca, ieri pe la ora 16, deci le-au trimis inainte de a le intra efectiv banii in cont.

 

Printre accesorii se numara si o pereche de manusi albe, de bumbac :)

Nu le-am probat inca, doar m-am uitat un pic la ele. Sunt finisate exceptional de bine. Si sunt foarte grele pentru dimensiunea lor.

Share this post


Link to post
Share on other sites

paul, se poate modifica o intrare a unui receiver d-asta modern astfel încât sa amplifice doza magnetică?

Share this post


Link to post
Share on other sites

E nevoie de un preamplificator de doza electromagnetica. Se gasesc separat.

 

Asta e foarte ieftin - 100 lei:

http://esound.ro/dj/accesorii-dj/behringer-pp400-preamplificator-pick-up-behringer.html

 

Asta-i foarte bun - 2500 lei:

http://www.stereomag.ro/preamplificator-pick-up-leema-elements-phono-2033

 

Iar asta-i tocmai potrivit - 420 lei:

http://www.stereomag.ro/-preamplificator-nad-pp2-1616

Share this post


Link to post
Share on other sites

cata rabdare poti sa ai, cataaaaaaaaa

Uuup?

 

 

 

PS: pm lui Paul, nu mie, Rareshi, daca vrei manuÅŸile

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu recomand nimic de la bergenbier.  au niste produse de rahat.

Acest preamplificator este extrem de simplu, are un AO de calitate buna in audio. Nu este spectaculos, dar este un preamplificator corect.

 

Daca nu ai nu stiu ce alte scule ultra HiFi, cred ca este suficient.

In plus pretul este excelent.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.