Jump to content
blue

Home audio & video

Recommended Posts

Acest preamplificator este extrem de simplu, are un AO de calitate buna in audio. Nu este spectaculos, dar este un preamplificator corect.

 

Daca nu ai nu stiu ce alte scule ultra HiFi, cred ca este suficient.

In plus pretul este excelent.

 

fac si multe scule de dj.  mixere de 80 de euro de exemplu, pe 2 canale.  atat si tin. :)  si cel putin la scule de dj copiaza mult.

Share this post


Link to post
Share on other sites

La banii astia nu trebuie sa te astepti la nu stiu ce fineturi. Fineturi care ridica calitatea sunetului cu 10% si pretul cu 500%.

 

Am mai vazut echipamente Behringer si mi s-au parut a avea un pret corect pentru ce ofera. Si asta fara a fi chiar foarte proaste. Evident, in gama lor de pret nu pot fi facute cu componente foarte scumpe.

Share this post


Link to post
Share on other sites

apropos de bergenbier.  puneam muzica la o terasa in tm, si aveau echipament dynacord.  aproape tot, de la boxe la amplifuri.  probabil crossoverele erau altceva, nu mai tin minte.  am pus vreo 3 ani la terasa aia, deci stiam sunetul de acolo.   intr-o seara, ceva schimbat.  dar schimbat bine, sunetul metalic, rece, groaznic.  harsait putin.   cand aplec privirea spre rack, vad un display verde pe care nu mi-l aminteam sa-l mai fi vazut pe acolo.  cand ma uit mai bine, un procesor de sunet bergenbier.   bine, poate nici nu era reglat corect, da' suna groaznic. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Toti ne-am lamurit ca n-ai ureche muzicala

lol

 

las' ca-ti trimit seratou', sa vezi cum se caca bucata aia de aluminiu pe hd-ul ala. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pune si rx8-urile noi la pachet si discutam







Infasurate in carton

Share this post


Link to post
Share on other sites

http://soundnews.ro/2013/01/07/test-comparativ-amplificatoare-stereo-entry-level/

 

cred ca e en review obiectiv, aceeasi problema am simtit-o la hk980. pe de alta parte, si bila alba e adevarata, la orice volum ai asculta, fie si aproape de minim, sunetul e cam la fel, ai cam aceeasi prezenta, inclusiv a joaselor.   deci simi, poti sa-ti iei cam ce boxe vrei ca vei auzi basul si la volum mic.

 

vezi ca omu' mai are un test comparativ al unor boxe bookshelf, wharfedale, paradigm, elac si monitor audio BX5, si alea au iesit cele mai ok dupa preferintele lui.  deci poti merge linistit pe RX-uri.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Yamaha vad ca au aceeasi constructie la amplificatoare, de zeci de ani. Interiorul prea putin se schimba.

Share this post


Link to post
Share on other sites

http://www.excelia-hifi.cz/top-1000.html

 

cica asta-i un top de referinta, o "bibilie germana" zicea unu', da' nu-nteleg de ce e site din cehia. :P      si rx8-urile, si rx2-urile stau destul de bine in categoriile lor de pret, peste boxe mult mai scumpe.  :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

bai, cu privire la stereo, saracul de mine inca oscileaza intre

 

MONITOR AUDIO RX 2 - http://hificenter.ro/monitor-audio-silver-rx2

QUADRAL ARGENTUM 430 (330 le zicea pana acum cateva luni) - http://www.stereoclub.ro/quadral_argentum430.html

PARADIGM MONITOR - http://hificenter.ro/paradigm-monitor-titan

 

toate le-am gasit in jur de 20-22 mils.

 

RX2 e pe primul loc (are difuzorul de 20 cm), Argentum e pe 3 cai si io, la mintea mea de taran, vad asta ca fiind un avantaj, iar Paradigmu' desi are difuzorul putin mai mic decat RX2 are cel mai mare volum la incinta. si asta chiar conteaza.

 

 

fireste, nu le-a ascultat nici dracu' pt ca nici nu are cum

Share this post


Link to post
Share on other sites

cineva-mi zicea de paradigm ca desi se fac doar in canada, nu in china ca si MA, si desi ele au o finisare exemplara, la interior cam lasa de dorit.  sarmulite ieftine, dracu' lacu'.  nu stiu cat o fi de adevarat, dar iti zic ce mi-a zis ala.  apoi mai e si review-ul ala in care omu' a ales MA, dar poa' sa fie chestie de preferinte personala.  de quadral nu stiu nimic, da' arata bine, ca niste unitre.


pe de alta parte, la paradigm e misto ca e basreflexu'n fata, si nu tre' sa le distntezi prea tare de perete, asta daca nu e dormitoru' prea mare. 

 

 

bine, sper sa nu citeasca bavaria c-am zis ceva rau de paradigm, ca precis ma face vreun taranoi habarnist.  el are daca nu ma-nsel.

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu stiu daca are, scrisese ca se dusese sa le vada, de gura mea, ca-i mancasem zilele pen' ca e aproape

 

si se uitase la reference, care-s scumpe cat o masina de pasionat, care manca jar

 

 

PS: ce ma enerveaza Bavaria asta. Grinch. Uo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

pe de alta parte, nu te lasa pacalit de 3 cai, zic eu.  zice paul daca gresesc.  mie mi se pare ca sunetul e mai natural pe mai putine cai.  asta pt ca nu e atata de separat.  DAR, ma gandesc ca daca e sa scoti un sunet foarte bun pe o singura cale de exemplu, e si foarte scump.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ce-i drept pentru aceste "trei cai 4eva" am dat atunci 7 mils pe quadralurile alea imputite, sh.

 

chiar ma gandeam io azi, in timp ce conduceam rabloiul prin zapezi si ascultam rock fm la Yumo in casti (fireste, doar n-am dat vreo suta de mils pe muzica in masina, ca sa nu mearga niciodata), daca n-ar trebui sa studiez mai bine sa vad daca nu pot sa le inlocuiesc tweeteru' cu ceva mai bun, sa le schimb filtrele cu alte componente mai de calitate si sa le pun la munca, pe la birou

 

dar Bala nu mai intra si m-a si banat dincolo. ca el era pasionat de d-astea, se pare. nici pm nu-i pot da. daca citesti bre, getefeo si da un samn.

 

revenind: pt mine boxa perfecta cam asa ar fi: http://hificenter.ro/jbl-4307

 

gen

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

ce-i drept pentru aceste "trei cai 4eva" am dat atunci 7 mils pe quadralurile alea imputite, sh.

 

chiar ma gandeam io azi, in timp ce conduceam rabloiul prin zapezi si ascultam rock fm la Yumo in casti (fireste, doar n-am dat vreo suta de mils pe muzica in masina, ca sa nu mearga niciodata), daca n-ar trebui sa studiez mai bine sa vad daca nu pot sa le inlocuiesc tweeteru' cu ceva mai bun, sa le schimb filtrele cu alte componente mai de calitate si sa le pun la munca, pe la birou

 

dar Bala nu mai intra si m-a si banat dincolo. ca el era pasionat de d-astea, se pare. nici pm nu-i pot da. daca citesti bre, getefeo si da un samn.

 

Intreaba aici, nu te teme :)

 

In ceea ce priveste boxele pe 2 sau pe 3 cai, discutia este mai ampla.

Pe scurt, e mult, dar mult mai dificil sa faci filtre si boxe pe 3 cai decat pe 2. Trebuie sa tii cont de multe chestii, de modificarea fazei in raport cu frecventa, de imperecherea fazelor in zona de tranzitie de la un difuzor la altul, de variatia impdedantei, samd.

 

Desi 3 cai pot asigura o mai buna repartizare a spectrului audio pe 3 difuzoare, totusi o realizare proasta a filtrului strica acest avantaj.

Un filtru ieftin pe 2 cai poate suna bine, dar e dificil sa faci un filtru ieftin pe 3 cai si sa sune bine..

 

La 2 cai problemele se simplifica semnificativ, si sunt mult mai usor de realizat atat filtrele cat si incinta in sine.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ce-i cu prastiile alea, Antigel. iti bati joc de mine si-s destul de dur.

 

ce-mi place de Paul. io am luat-o pe la Radauti daca-mi face el filtrele, iar el imi raspunde pe la Sofia inapoi


rau am facut ca n-am luat electrostaticile alea pentru care te-ai bajbait cu ala in duba :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Halou mă :)

 

Maine se da drumu la 5.1. Un concert dts pa proector, bicies

 

Fainăliiiiiii

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bicies, adică vecinii de la 2, 4 și cei de lângă. Nu?

Share this post


Link to post
Share on other sites

dar ai vrea...


sau ti-ar cheli sa stai la trei, ca sa zic asa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.