Jump to content
blue

Home audio & video

Recommended Posts

azi s-au inteles o tura.  acuma seara s-au certat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

amandoua brand-uri au mecanisme bazate pe eta, fara modificari chiar. le schimba numele si atat.  au grad de finisare mai bun decat tissot, da' in mare sunt la fel.  tot otel 316 si safir cristal.  deci alegerea-i subiectiva zic eu. iti iei ce-ti place, da' ideea e ca-n mare toate-s la fel.

 

A, ok, am inteles. Eu ma gandeam ca, cu cat creste pretul, creste si calitatea. In esenta, am vrut un ceas care sa-mi placa si sa fie bun.

Si daca as avea, nu as investi jde mii de iuro intr-un ceas. Mai bine schimb masina :) 

Hai ca am poluat topicul.  Mersi :)   

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai si ce, statia mea e tot coteţ. Nu-mi pasa, Raresh n-o are nici pe asta

Share this post


Link to post
Share on other sites

O daaaaaaaaa

M-am c...t pe mine. Un camion a facut praf niste masini

In primul minut de la montarea sistemului.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aham. Suna mai bine, mult mai bine, curat, cristalin, de pe avr 5.1 flacurile redate din egreta decat un cd redat pe stereo

 

Poate or fi si flacurile de calitate. De fapt chiar sunt, astea sunt cele pe care le redam de pe egreta prin dac-ul de la cd player in statia stereo.

In orice caz, chiar si asa, semnal din mplayer amplificat de avr, ma simt....oau

Share this post


Link to post
Share on other sites

Similea tocmai s-a lepadat de raresh, e bina si muzica asta la ceva :D

  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

 

Ce nu inteleg, in cazul tau, e faptul ca am ascultat exact configuratia ta la drive si era mult peste ce aud eu avum.
Ma, intelesem si eu chestia cu separatia, spatialitatea, de care vorbeste lumea pe net
 

 

erau mai ok fata de ce? fata de avr cu boxele actuale, si hk980 + h990 pe dulapuri?  n-a zis nime' ca nu e asa. :)  e perfect adevarat, si cand am trecut de pe dulapuri pe astea, am zis ca am ceva boxe gryphon legate la nus'ce burmester. :)  DAR problema apare atunci cand incerci alt amplif din aceeasi categorie de pret pe rx8-uri. si cu dac-u' meu, nu cu hd990. :D    ATUNCI o sa mai auzi o diferenta, aproape la fel de mare. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai ala e un clasament cu preturile.

Daca dadeai si tu 30.000 euro pe amplificator, aparea si al tau pe primele locuri.

 

HK980 este clasat foarte bine in gama lui de pret.

 

PS: Asa mi-a spus al meu din cutie :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

din ce vad eu nu e clasament cu preturile.  n-ar trebui sa fie ca preturile in ordine crescatoare acolo?  sunt intr-adevar 3 game de pret, dar in gamele alea e un clasament al calitatii.   io din ce vad sta foarte prost, in fine, poate nu inteleg eu clasamentul ala.

 

 

da paul, uneori am impresia ca tu nu cumperi un amplif, cumperi o schema electrica. :sorcerer:  sunt ferm convins ca exista unele amplfuri cu piese nu atata de bune, care sa sune mai bine ca altele cu piese putin mai bune.   exact cum nu orice sursa foarte buna suna bine cu orice amplif foarte bun. tre' sa existe si o potrivire intre sisteme.   ma gandesc eu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai HK980 nu este in High end class. Acolo este HK990.

Este totusi in clasa superioara, in rand cu echipamente chiar mai scumpe.


Si stii ceva, dupa ce m-ai facut sa-mi iau un HK980, acum spui ca sta prost de tot? :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Se zice de hk 980 ca, daca investesti in el cca o suta de euro, va suna ca unul de 3 mii.

Si va fi si blue multumit

Share this post


Link to post
Share on other sites

da paul, uneori am impresia ca tu nu cumperi un amplif, cumperi o schema electrica. :sorcerer:  sunt ferm convins ca exista unele amplfuri cu piese nu atata de bune, care sa sune mai bine ca altele cu piese putin mai bune.   exact cum nu orice sursa foarte buna suna bine cu orice amplif foarte bun. tre' sa existe si o potrivire intre sisteme.   ma gandesc eu.

Nu exista ca un amplificator cu o schema proasta sa sune bine. Se poate intampla, intr-adevar, ca un amplificator cu o schema aparent buna sa sune mai rau. Dar daca te uiti mai atent la schema vezi ca ti-a scapat ceva.

Se zice de hk 980 ca, daca investesti in el cca o suta de euro, va suna ca unul de 3 mii.

Si va fi si blue multumit

Oricat ai investi, nu are cum sa sune ca un HK990. Diferentele dintre ele sunt majore.

Share this post


Link to post
Share on other sites

CA 851A vad ca sta foarte bine la calitatea audio, si deja-l gasesti pe la 1000 second.  imi pun astea la vanzare si ma orientez catre unu d'ala, desi nu-mi place cum arata.   cel mai aratos mi se pare un A-S1000 argintiu cu lateralele din lemn negru.

 

p1020770g.jpg

yamaha_as1000sb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

da-mi 15 mils pe statie, si inca 15 mils pe player, sa sune dublu fail la tine. :sorcerer:  boxele nu le dau, ca alea ce mai salveaza cotetele astea. boxele si placa de sunet. :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ai parchet pe jos, camera cam goala si nimic pe pereti

 

Tu cum naiba ai vrea sa sune?

 

 

Si stii ce-i amuzant? Ca uiti sa asculti muzica si cauti sunete, mai rau ca aia care studiaza scheme tehnice

 

 

Bucura-te-n pana mea de ce ai sau na, ia-ti statie ca a amicului tau si gata

 

 

 

O io ioi

Share this post


Link to post
Share on other sites

e simplu.  am boxe mult mai bune decat statia.   daca pt cateva sute (2-3-4, nu mai mult) in plus imi pot lua si o statie la nivelul boxelor, nu vad de ce nu.  ca p'orma 5 ani minim n-o sa-mi mai fac niciun upgrade.

 

nu-s audiofil d'ala care asculta muzica de la chesky records, you know that.  in fine.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai da bre Anti, dar tu nu tipi dupa "ce sa-mi iau" uici iz pozitiv, ci dupa "cat de cah e asta"

 

Unde-i tipul constructiv?

Share this post


Link to post
Share on other sites

lol, n-ai citit mai sus variantele?   si da poate exagerez, la 300 de euro cat a fost, probabil ca e ok.

Share this post


Link to post
Share on other sites

apropos de scule SL1200/1210Mk2 (diferenta de culoare intre 1200 si 1210), cre' ca-s cele mai longevive/fiabile playere ever.      se fac din 79, si inca sunt bucati din anu' ala care functioneaza si azi CA SI ATUNCI.  si astea-s folosite, nu gluma.    celelalte MK-uri sunt identice, cu diferente la detalii minore, gen led de alta culoare.  in fine, alea nici nu-s asa de cunoscute, in afara de M3D si de MK5.  eu am mk5-uri, dar MK2-urile sunt cele mai raspandite, cam 80% is MK2-uri.   pacat ca au oprit productia acu' vreo 2 ani cred.

 

1476645_10152502725124126_1454840832_n.j

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.