Jump to content
blue

Home audio & video

Recommended Posts

Te-am intrebat in calitate de analizor de frecvente care esti.

 

lool, paul e cu cifrele. paul cumpara cifre. compara scheme electronice pe net, si cumpara cifre.  dupa aia tine aparatul in cutie timp de un an, nu-l asculta deloc, dar macar la cifre sta bine. :sorcerer:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Paul, blue te-a facut artificial. Voalat, ce-i drept. Bine ma, nu te mai intreb  :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

ma, io am fronturile genius pa berou, cucutia lor dedesubt, pe un asus xonar pausebe

 

e mai mult decat ok la munca.

 

 

asa ca gtfo Ciupa. is geniusuri de alea vechi, deci bune

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si eu am la garaj un sistem Logitech 2.1, insa recunosc ca e gunoier.

 

Pe un topic de audiofilie n-ar trebui sa apara marci ca Genius, Logitech, Pioneer, Alpine, Magnat si altele de genul asta.

Edited by Bogdan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu au nici o treaba celelalte sisteme cu Z2300 si Z5500, care-s si certificate THX. Sunt si trompete HK sau Bose, nu tine totul de firma. Nu stiu cum se comporta sistemele noi de la Logitech, dar cele mai vechi sunt foarte solide. Problema lor e ca sunt deficitare pe inalte si putin prea puternice pe sub-bas. Tocmai de asta voiam si parerea unui pasionat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si eu am la garaj un sistem Logitech 2.1, insa recunosc ca e gunoier.

 

Pe un topic de audiofilie n-ar trebui sa apara marci ca Genius, Logitech, Pioneer, Alpine, Magnat si altele de genul asta.

 

asta nu e topic de audiofilie. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

In acest caz e ok. Continuati. :)

M-a indus in eroare discutia cu amplificatoarele home-made, radiouri cu lampi.

Edited by Bogdan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asta nu este topic de audiofilie, cel putin asa deduc eu din titlul topicului, in caz contrar, va trebui sa fac un topic separat pentru vechiturile mele :D

Apropos, am si bass acum, dupa ce am intors yamaha pe toate partile, era setat aiurea pe egalizator, plm...

 

Bogdane, gasesti si s03 din teen wolf, daca tot esti la pc? 


PeSe. are ceva daca ridic fronturile (standfloor) 20 cm de la sol, sau e musai sa stea la nivelul urechilor?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Difuzoarele de inalte ar trebui sa fie situate la nivelul ascultatorului si indreptate spre acesta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din ce stiu eu nu are legatura cu nivelul urechilor ci mai mult cu rezonanta si bass.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din ce stiu eu nu are legatura cu nivelul urechilor ci mai mult cu rezonanta si bass.

 

e cum a zis paul. ce stii tu e probabil pt boxele cu port bass reflex in spate, care trebuie sa stea la o anumita dist de perete ca sa nu intre-n rezonanta. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mi s-a parut ca era vorba de standfloor-uri. Stiu ca pe alea daca le ridici, trebuie sa le ridici pe ceva solid, ca sa nu piarda din profunzime joasele. Daca era vorba de bookshelf-uri sau boxe de medii/inalte, atunci sunt pe langa subiect.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Are dreptate paul, daca stau in fotoliu, inaltele se aud mai bine decat daca stau in picioare.

Dar ca sa evit un dezastru in caz de alta inundatie, trebuie sa le ridic macar 20 cm.

Fac rapid 2 suporti si testez deseara cum suna.

Blue, am porturile in spate, 2 la numar (unul sus, altul jos), oricum sunt la 30 cm de perete si o sa fac si 2 panouri cu ceva burete si textil, sa nu mai rezoneze asa tare.

Share this post


Link to post
Share on other sites

eu stiu ca tre' sa le tii la aprox 40-50 cm de perete, daca ai porturile-n spate.  acuma vezi si tu, depinde probabil si de cat de tare dai. :)    da-ne link sa vedem ce boxe ti-ai luat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

OK, atunci explicati-mi si mie, in cazul floorstand-urilor, daca inaltimea tweeter-ului e mai jos decat pozitia urechii, ridicati boxele de podea pe ceva compromitand joasele? Presupunand ca nu folositi standuri de lemn pentru inaltare.

Share this post


Link to post
Share on other sites

 n-am avut floorstand-uri care sa fie asa de mici.  asa ca nu am fost nevoit sa incerc artificii d'astea. la astea actuale, diful de inalte imi vine exact la nivelul urechilor, alea dinainte erau putin mai inalte.

Share this post


Link to post
Share on other sites

PeSe. are ceva daca ridic fronturile (standfloor) 20 cm de la sol, sau e musai sa stea la nivelul urechilor?

Probabil ca asta-i toata ideea. Tocmai de asta eram curios de un raspuns la intrebarea lui Dydoi. Bine ca m-ati luat cu pozitionarea tweeterelor  :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

eu stiu ca tre' sa le tii la aprox 40-50 cm de perete, daca ai porturile-n spate.  acuma vezi si tu, depinde probabil si de cat de tare dai. :)    da-ne link sa vedem ce boxe ti-ai luat.

Sunt alea din tara, quadralurile.

Am pus boxele la 1 metru de perete si am tot apropiat de perete pana la cca. 30 cm, mai aproape incepe sa sune infundat.

 

deseara o sa fac probabil o poza, la boxe, sunt atat de vechi incat nici linkuri nu gasesc la ele :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Amplasarea boxelor in raport cu peretii este foarte importanta, mai ales in cazul in care portul de bass reflex este in spate. Conteaza atat distanta fata de peretele din spate cat si distanta fata de colturile incaperii. Pozitia optima poate fi determinata doar prin incercari.

 

Zyz, amplasarea difuzorului de bass nu este atat de importanta. Urechea este mult mai putin sensibila la directia din care vin frecventele joase, si nici difuzoarele de bass nu sunt atat de directionale ca cele de inalte. Tocmai de aceea poti amplasa un subwoofer cam oriunde, fara sa te deranjeze.

 

In schimb difuzoarele de inalte au un unghi foarte ingust in care emit undele sonore. Daca esti in afara acelui con, inaltele sunt mult atenuate. In plus urechea umana este mult mai sensibila la directia din care vin frecventele inalte.

 

Pentru o auditie buna, capul ascultatorului trebuie sa se situeze in conul acustic al difuzorului de inalte. Optim ar fi ca sa fie exact pe centrul acestuia.

Share this post


Link to post
Share on other sites

E perfect adevarat, nu te contrazic. Dar dydoi vorbea de ridicat floorstand-urile cu vreo 20 de cm, nu de adus mai aproape sau redirectionat. Si din cate stiu, asta afecteaza profunzimea basilor. Hai ca am lungit-o prea mult pe chestia asta. Quadralurile astea nu erau alea de zicea Similea ca-s nasoale ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Faptul ca ridici boxele de pe podea nu influenteaza basii in mod special.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Inteles. Inseamna ca eram in eroare, aveam impresia ca in cel mai rau caz, trebuie ridicate cu suporti cat mai "solizi".

Share this post


Link to post
Share on other sites

 Quadralurile astea nu erau alea de zicea Similea ca-s nasoale ?

Similea avuse ghinion bre, probabil aveau km dati inapoi :)

Ale mele sunt alt model, dar am si schimbat suspensiile la 4 difuzoare din 8...

Gata si suportii, in cateva ore incep testele.

 

ceva piese dedicate pentru testarea boxelor?

Share this post


Link to post
Share on other sites

joase si medii joase, little dragon stormy weather.    aici ar trebui sa-ti dai seama cat de tare tre' sa le departezi de perete.

 

iar la medii, voci, si alte cele, norah jones - -nightingale, si albume de la radiohead, vezi aia cu bulletproof i wish i was, sau asa ceva, acolo auzi spatialitate, bla bla.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pe un topic de audiofilie n-ar trebui sa apara marci ca  Pioneer, Alpine, Magnat si altele de genul asta.

 

LOLED. :lol:

 

Alpine in domeniul auto...

 

iar Pio si Magnat bre ciupa fac scule audiofile de cand nici nu erai dumneata pe lumea asta. Si care costau jdemii.

 

Si inca fac :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.