Jump to content
blue

Home audio & video

Recommended Posts

zyz, eu stiu ca se pun boxele pe ceva tare (granit sau marmura), sa nu transmita vibratiile de la basi in podea, sau mobila in cazul bookshelf-urilor.   eu am spike-uri la ele.

Share this post


Link to post
Share on other sites

LOLED. :lol:

 

Alpine in domeniul auto...

 

iar Pio si Magnat bre ciupa fac scule audiofile de cand nici nu erai dumneata pe lumea asta. Si care costau jdemii.

 

Si inca fac :P

 

Ce face Alpine in domeniul auto? Tot ceea ce vinde Alpine inseamna piata de consum. Audiofilia se refera la calitate, nu la raport calitate/pret.

 

Pioneer si Magnat sunt firme mediocre din punct de vedere calitativ.

 

Uita-te si tu pe un forum de audiofili. Nu vei vedea asa ceva. Exista multe cacaturi scumpe.

 

Stii cum e chestia asta? Exact ca la scule de mana. Exista firmele cu adevarat profesionale care costa foarte mult, dar exista si firme pseudo profesionale care isi au aproape intotdeauna sediul si fabrica prin Taiwan. KS Tools, Proxxon si altii.

Daca te uiti pe net, majoritatea le recomanda pentru ca e vorba in primul rand de pret. Insa sculele profesionale sunt altele.

 

Ceea ce gasesti prin hypermarket sau Domo nu inseamna calitate maxima.

La fel cum nu gasesti scule profesionale prin Dedeman.

Edited by Bogdan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu stiu despre granit sau marmura, stiu ca lemnul reduce rezonanta. Si mecanica si acustica.

Share this post


Link to post
Share on other sites
......

 

jbl si magnat fac si boxe audiofile. :)

 

la masini nu m-a interesat niciodata sunetu', deci nu stiu nimic despre alpine.

Share this post


Link to post
Share on other sites

De JBL stiu.

 

Insa eu cand ma gandesc la Magnat sau Pioneer ma gandesc la gama lor consumer.

 

Ca au si o gama de lux e adevarat, insa o marca e definita de majoritatea produselor sale.

Edited by Bogdan

Share this post


Link to post
Share on other sites

De DENON ce imi poti spune Blue ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

depinde de ce denon.  la amplifuri au si modele de referinta. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

zyz, eu stiu ca se pun boxele pe ceva tare (granit sau marmura), sa nu transmita vibratiile de la basi in podea, sau mobila in cazul bookshelf-urilor.   eu am spike-uri la ele.

Asa se zice, dar in realitate spike-urile nu reduc deloc vibratiile transmise catre suport :)

 

Pioneer si Magnat sunt firme mediocre din punct de vedere calitativ.

Si Magnat si Pioneer fabrica echipamente Hi-Fi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ziceti sa nu fac suporti din lemn, nu bun la boxele mele?

Ma gandeam, in caz ca imi place cum va suna deseara, sa copiez exact profilul boxei, ca o prelungire, sa si vopsesc aceeasi culoare.

Share this post


Link to post
Share on other sites

I-am dat comanda :) unui amic sa-mi faca standuri pentru boxele de raft.

Dupa un model scump. A ras cinic cand i-am spus cat costa originalele

 

Apoi s-a uitat la mine ca la un tampit cand i-am spus cum se cearta "audiofilii" si pe ele :)

 

Apoi i-am mai spus, razand, si adta il intereseaza pe Dy2, cum niste pizdoci cu pretentii de guru inventasera ei si vindeau pe forumuri suporti de standfloorui, facute dupa un secret strasnic paxit din materiale de la dumnezeu

 

In fapt jabele turnau intr-o matrita in forma de sertar nisip, praf de piatra si rasina epoxidica

 

Pe care le vindeau la pret de praf de stele.

 

 

Spikeurile...domle, si aici e diferenta majora intre unele facute la strung si unele de 200 de iuro. Punctul ala de sprijin e facut din kriptonita

C.r, nu mai corectez.

Dydyule, la dulapurile de prosoane (si alea aveau bas, la 4 oale de 25 cm) pusesem sub ele 4 bucati de cauciuc rotund, cost 8 lei la amandoua.

 

Nu mai vibra nica, ce chestie

Share this post


Link to post
Share on other sites

Simileo, eu vreau sa inalt boxele, sa nu intre la apa cand si daca va mai veni inundatiile.

Acum nu o sa ma apuc de suporti mai scumpi decat rahaturile mele de boxe, apoi sa ma oftic la prima inundatie.

ps. c*c pe ei macaronari deja.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hai in tara dydoiule. E misto  :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Uai ce ghini suna cantarile de scria blue mai sus. :)

 

blue, cand ai timp, baga un playlist deasta misto, sa intre bine berea cu alune, seara cand ma ia cu lene :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

O intrebare pt cunoscatori

 

Rascolind azi prin niste pungi pe la birou am gasit un modem cu intrare de... cablu tv

 

Adica?

 

 

Bag cablul tv in el si prin retea vad pe calculator?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asa, acum sa vedem ce are similea ascuns in boxe, @Paul sa ii zica ce anume ar putea face scurt in filtrele alea incat sa intre statia in protect mode.

Poate isi face similea boxele pana la urma...

 

1013415_10151826598160766_1270872633_n.j

1505229_10151826598455766_974067653_n.jp

10180_10151826612630766_1742889036_n.jpg

1503900_10151826613255766_2042986649_n.j

1549243_10151826613735766_967830106_n.jp

Share this post


Link to post
Share on other sites

Se foloseste astfel: bagi cablul TV in placa de retea, si configurezi intrarea in modem prin wireless. Sau in caz ca nu merge, bagi cablul coaxial de TV in modem si ai si net si televiziune prin modemul ala, doar ca trebuie sa-ti aduci aminte si de la ce provider il ai.


L.E.: eu am avut asa ceva:

 

scientificatlanta_dpc2100a.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ei, Zyzytiule, :) , este exact ca al tau :)

Sar'na de poze Dy2iule.

 

E poveste de tweeter, cablurile sunt in regula, totul e la locul lui, arata ca noua boxa aia pe dinauntru.

 

Asadar 5, 5 si 4 ohmi, asau au difuzoarele si tweeterul. Tw e pe 5

 

Paul, se poate schimba filtrul ala, cu alte componente, mai noi/sau bune?

 

Sper

Share this post


Link to post
Share on other sites

Rascolind azi prin niste pungi pe la birou am gasit un modem cu intrare de... cablu tv

Adica?

Bag cablul tv in el si prin retea vad pe calculator?

Il arunci.

E un modem vechi, utilizat pentru acces la date pe acelasi cablu pe care primeai si semnal pentru TV. Nu furnizeaza semnal TV catre calculator.

Nu cred ca tehnologia se mai foloseste in Romania.

 

Asa, acum sa vedem ce are similea ascuns in boxe, @Paul sa ii zica ce anume ar putea face scurt in filtrele alea incat sa intre statia in protect mode.

Poate isi face similea boxele pana la urma...

Iti intra statia in protectie? Ce statie ai? Ce impedanta suporta?

E putin probabil sa fie filtrele de vina.

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Similea, ai grija si la wataj, statia ta scoate mai mult decat duc boxele, de acolo si defectul daca zici ca s-a ascultat la volum mare ceva timp...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Simi, iti recomand un curs de reconversie profesionala, daca nu mai merge biznisu'

Share this post


Link to post
Share on other sites

Paul, era vorba de sculele lui similea, doar am pus pozele pentru el si tableta lui :)


mony, bine-i zici :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.