Jump to content
blue

Home audio & video

Recommended Posts

Bai frate, mi-e frica de Paul, imi stie si cnp-ul

 

Dap, era o punga de vechituri, asa ee

 

 

Cu boxele: statia intra in protectie din cauza tweeterului.

 

O sa fac maine un test, pun cate o boxa, pe rand, apoi le pun pe fiecare fara tweeter

 

Pur si simplu nu vreau sa le arunc. O sa rada Antigel, dar vechiturile astea is lucrate inauntru cu simt de raspundere, cabluri groase, lipituri solide, mai ceva ca la Rx8

Share this post


Link to post
Share on other sites

O intrebare pt cunoscatori

 

Rascolind azi prin niste pungi pe la birou am gasit un modem cu intrare de... cablu tv

 

Adica?

 

 

Bag cablul tv in el si prin retea vad pe calculator?

e o vechitura

 

intrarea aia de cablu tv e defapt cablul de retea, asa se folosea pe vremuri 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si dau vina pe tw penttu ca, atunci cand s-au stricat, nu mai cantau de vreo juma de ora inaltele, apoi a intrat si statia in protectie

 

N-am bagat de seama imediat, ca era bairam la bloc. La mine :(

 

Unul dadea cu capul in pereti. Cu casca mea de motociclist cuminte

 

Na, acu stie si Mona tot

A, si gtfo Zyz. Las ca ma intrebi tu candva ceva

 

Viper e preferatu' meu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Putin probabil sa intre statia in protectie din cauza tweeter-elor.

Legaturile in interior sunt OK sau a mai umblat cineva pe acolo?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nimeni, de cand sunt la mine

 

Si pana atunci au ...cantat bine mersi, pana s-au stricat

 

In orice caz. Poate am gresit si le-am legat in 8 ohmi pe statie si ele, fiind pe 4, date tare, vreo 4,5 ore...?

Le-am pus pe statie din nou acum cateva zile, legate pe 4 ohmi. In 3 secunde poc, intra in protectie, nu se aude nimic

Ce-i drept n-am verificat daca e de la amandoua sau doar una problema

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca intra in protectie statia si daca nu se aude nimic, inseamna ca ai un scurt undeva in boxe sau pe cablu ceduce la boxe.

Esti sigur ca nu ai pus firele aiurea la difuzoare?

Share this post


Link to post
Share on other sites

daca nu le-ai legat bi wire n-are nimic.  poti sa le conectezi la oricare din porturile alea, "vede" amplifu' daca-s de 4 sau 8.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Garantat.

 

Is facute sa nu intre decat corect

 

Si, repet, prima oara cand a intrat statia in protectie erau....in blana de vreo 5 ore.

 

Am sesizat ca nu mai erau inalte, dar nu m-au lasat betivii sa umblu pana nu s-a oprit statia.

 

Apoi am schimbat boxele si a mers statia in continuare, bine mersi

Share this post


Link to post
Share on other sites

Boxele nu par a avea bi wiring.

Majoritatea amplificatoarelor nu vad ce impedanta au boxele.

Dar chiar daca ar fi amplificatorul de 8 ohmi si boxele de 4 ohmi, tot ar trebui sa functioneze la putere mica.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu stiam bre ca "vede" el, amplificatorul

 

 

M-a blestemat (iar) dy2, ca si atunvi il bazaiam cand se stricasera ale lui

 

 

Efit: vad ca Paul zice ca nu "vede". Pare si logic pt un habarnist ca mine sa nu vada, ca pe statie scrie cum sa legi fie pe 4, fie pe 8. Ia uita-te :)

 

 

 

Da, cred ca asta a generat problema. Legate pe 8, date tare, multa vreme

 

Se incinsese statia putin :) ca betivanii pusesera ceva pe ea

Share this post


Link to post
Share on other sites

Protectia aceea e serie, nu paralel, deci nu ar trebui sa bage statia in protectie. In plus boxele nu par a avea asa ceva.

 

Similea, verifica filtrele, in special condensatoarele. E posibil sa fie unul in scurt.

Ai incercat sa conectezi pe rand cate o boxa, sa vezi daca amandoua au probleme?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ale mele nu s-au stricat bre, am pus eu satelitii pe iesirea de fronturi si am dat in ei cu 80 watti (ei fiind de 40 watti maxim) si nu s-au ars, a sarit doar suspensia la unul din difuzoare, ai vazut si tu simileo filtrele mele, la tine este in pus acea protectie...


Tocmai ca are asa ceva , deaia zic, dar nu cunosc schema tehnica a filtrelor sa ma pot pronunta cum este pusa.

 

In poza este acea piesa maro, rotunda si plata.

 

1013415_10151826598160766_1270872633_n.j

Share this post


Link to post
Share on other sites

O sa incerc maine, Paul.

 

 

Dydyule, pune draga si o poza cu tweeterul desfacut

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mersi. Ma gandesc ca as putea gasi ceva care sa se potriveasca pe masca aia de plastic, dar ma ...incurca aia 5 ohmi

 

Cum pot verifica un tweeter?

 

 

A, stiu. Il chem pe drive

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tocmai ca are asa ceva , deaia zic, dar nu cunosc schema tehnica a filtrelor sa ma pot pronunta cum este pusa.

 

In poza este acea piesa maro, rotunda si plata.

 

Piesa aceea pare mai degraba un condensator ceramic. Din poza nu se vede ce scrie pe ea.

Oricum, daca ar fi, ar fi legat serie cu difuzorul de inalte, si nu ar avea cum sa bage statia in protectie.

Cum pot verifica un tweeter?

Electric, mecanic sau acustic?

Electric cu un ohmetru. Ii masori rezistenta si trebuie sa fie de ordinul a 3-5 ohmi.

Poti sa pui scurt timp o baterie de 1,5 V pe terminale si sa vezi daca se aude un pacanit.

Acustic il legi la o statie, dar nu direct, ci prin intermediul unui filtru trece sus.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stiu Paul, dar S. zicea ca prima data au disparut inaltele din peisaj, apoi au baut fara sunet :)

Eliminand inaltele din peisaj, s-au schimbat si parametrii filtrului, mai departe trebuie masurat piesa cu piesa.

 

Oricum, poate testa difuzoarele si fara filtre sa fie sigur ca sunt ok(sau nu).

Poate scoate filtrele afara, si sa le conecteze la statie fara boxe, daca sunt ok, statia nu ar trebui sa intre in protect mode (cel putin la mine nu intra).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mersi. Ma gandesc ca as putea gasi ceva care sa se potriveasca pe masca aia de plastic, dar ma ...incurca aia 5 ohmi

 

 

Cauta bine ca trebuie sa gasesti alte filtre chiar si de quadral, la fel si tweetere, ale mele difera de ale tale, am 3 tipuri diferite.

Uite la fronturi cum arata tw si filtru la mine.

 

1234614_10152170863607375_1378159926_n.j

1551577_10152170863332375_521674552_n.jp

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu stiu de ce, dar simt ca Paul o sa ma intrebe cat sunt de grele si cat de departe e ghena de gunoi

 

 

Imi calc pe inima si fac comanda de rx-uri

Share this post


Link to post
Share on other sites

în afara bugetului...

bre similea, lucrurile simple se pun sertare...vezi că bănăţeanul avea o tentativă

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.