Jump to content
blue

Home audio & video

Recommended Posts

Caline, asa-i ca filtrele alea stiu 4 si 8 ohmi?

Cumva sticla aia este inseriata pe intrarea de 8 ohmi?

Nu se pot face filtre care sa functioneze corect si pe 4 si pe 8 ohmi. O data cu modificarea impedantei difuzoarelor se modifica frecventa de tranzitie si panta filtrelor.

 

Becul nu se inseriaza pe intrare, ci pe iesirea dinspre difuzorul de inalte.

 

PS: Sa nu zici si tu ca am ceva cu tine si te contrazic :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu stiu daca ai ceva cu mine, nici nu conteaza, dar nu ma contrazici cu nimic, pentru ca nu am afirmat nimic.

Gasesti pe net si poze si info, cu acel celebru bec.

 

Tu vorbesti despre protejarea driverului, da, se conecteaza la iesirea dinspre driver, sau cu condensator in paralel (sunt si astfel de poze pe net).

 

Eu ziceam de unele firme ce permit filtrelor intrare de 8 ohmi, cu ajutorul acelui "bec" pus in serie pe intrare.

Nu am testat si nu stiu cat de reala e faza, dar gasesti poze pe net.

 

 

Boxele mele au protectie cu polyswitch, aici nu ma poti contrazice, pentru ca am desfacut si am vazut personal.


Exemplu poza asta, protectia este pusa la intrare, nucudecum pe driver.

 

filtru3caicuprotectie7ux.jpg


Si pe 2 cai, tot la intrarea filtrului, nu pe driver.

 

fo0pd2.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

PS: Sa nu zici si tu ca am ceva cu tine si te contrazic :)

Haidi bre, ce naiba  :flowers:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Observ, in loc sa fie constructiva o discutie, e deajunsa sa intre Similea pe fir si gata aroganta :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu ziceam de unele firme ce permit filtrelor intrare de 8 ohmi, cu ajutorul acelui "bec" pus in serie pe intrare.

Nu am testat si nu stiu cat de reala e faza, dar gasesti poze pe net.

Nu am inteles exact ce ai vrut sa spui. Cumva ca un bec pus pe intrare modifica impedanta boxelor si le face din 4 in 8 ohmi?

 

 

dy2, nu stiu de unde ai gasit tu schemele astea de filtre, dar nu prea sunt in regula. Sunt ciolanii facute de niste amatori.

Share this post


Link to post
Share on other sites

didoi, nu stiu ce reprezinta schema aia, ca eu tot la o cracanata ma gandesc :sorcerer:

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Paul nu am zis ca sunt scheme hifi, dar ele exista pe net, din acest motiv il intrebam pe calin ce si cum e cu acele becuri de la el.

 

Apoi, tot de pe net, cica boxele Heco PSM600, au filtrele cu becuri si pentru difuri si pentru a schimba imendanta de la 4 la 8 ohmi.

 

Uite cum descrie un propietar de boxe Heco PSM600 acele filtre:

 

 

 

Inauntru sunt umplute cu vata, filtrul este prevazut cu becuri de putere, adica difuzoarele de inalte si medii sunt legate prin becuri la filtre, difuzoarele de basi legate direct in caz ca se foloseste mufa de 4 ohmi si legate printr-un bec de 50W in cazul mufei de 8 ohmi. 

 

 

dy2, nu stiu de unde ai gasit tu schemele astea de filtre, dar nu prea sunt in regula. Sunt ciolanii facute de niste amatori.

Lol, era ceva forum audiofili parca :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Gata, maine va promit ca fac poze la filtru. Si pe verso, poate faceti si schema.

Adevaru-i ca, chiar suna bine Bosele alea.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asa caline, fa 2 poze, sunt curios daca sunt filtrele originale sau modificate home made.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Apoi, tot de pe net, cica boxele Heco PSM600, au filtrele cu becuri si pentru difuri si pentru a schimba imendanta de la 4 la 8 ohmi.

Nu exista asa ceva. E o tampenie.

E ca si cand ai inseria o rezistenta de 4 ohmi cu o boxa de 4 ohmi, pentru a creste impedanta de la 4 la 8 ohmi. Dar pierzi jumatate din putere, care in loc sa ajunga la boxa se transforma in caldura pe rezistenta. 

 

Iar a doua schema este gresita.

 

In plus becul este neliniar. Inseriat cu boxa iti scade dinamica, chiar daca constanta lui de timp este mare in raport cu modificarea amplitudinii pasajelor audio.

 

 

Lol, era ceva forum audiofili parca  :D

Si forumurile de audiofili sunt pline de neaveniti.

Tampenia aia cu becul o fac aia care se ocupa de sonorizari. Nu conteaza ca scade calitatea sunetului, conteaza doar sa nu arda boxele daca se imbata DJ-ul si da volumul prea tare.

Share this post


Link to post
Share on other sites

De unde rezulta ca Paul ma uraste si nu vrea sa-mi faca niste filtre minunate la boxele quadral

Share this post


Link to post
Share on other sites

dj ul se imbata aproape tot timpul,asta e problema :)

 

mie mi au ars dobitocii un mixer ca au varsat  pe el un pahar de votca, cu portocale

Share this post


Link to post
Share on other sites

Fa-ne o poza Calin.

Nu mai retin, ce boxe sunt?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sly a gustat sa vada ce loool

Bose, Paul. PraÅŸtii cu calibre

Share this post


Link to post
Share on other sites

Paul, garantat becul a fost pus acolo de fabrica. Bine, nu prea arata el a bec dar cred ca are ceva rol acolo.

 

cam asa arata, ca un releu Reed

Boxele JBL 28 din film au intr-adevar doua becuri inseriate pe intrare.

Insa nici astea nu par a fi boxe hi-fi pentru acasa, ci mai degraba pentru sonorizari.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Deci mi s-a stricat telecomanda de la receiverul romtelecom dolce, de fapt nu mai merg unele butoane. Merge orice panarama gasesc prin zona sau trebuie ceva special?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am luat una identica din piata, merge perfect.

Share this post


Link to post
Share on other sites

alarma: nu găsesc cablu adaptor de la mufa DIN tata la RCA (stereo) plus GND(ground)...poză pentru exemplificare

 

....elpp?

post-6-0-60060100-1390292038_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

mama, ala e din ala cum avea tata la pick-up :)

 

magazinul Muzica de pe Calea Victoriei ar trebui sa aiba.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.